PRVNÍ DOJMY: Mafia 3 je konečně tady! Je to propadák, nebo hra roku?
Tápete, jestli si hru koupit, či nikoliv? Čtěte naše dojmy z úvodní části Mafie 3!
Dnes přibližně o půl druhé ráno se konečně stalo to, na co zejména čeští hráči čekali s obrovským napětím. Vývojáři z Hangar 13 pustili do světa třetí Mafii a začal poprask. Ve skutečnosti tedy začal o několik hodin dříve, když přední herní magazíny přišly s informací, že hra běží pouze ve 30 fps, ale k tomu později. Nejdříve musíme odpovědět tu nejdůležitější otázku: Je tohle pořád ještě Mafie?
VZHŮRU DO ŠEDESÁTEK
Pokud jste hráli první nebo druhý díl téhle série, pak máte v hlavě jasné asociace. Mafie rovná se banda týpků v oblecích, kteří se sice zabíjejí, ale jinak jsou hodní a ctí všechna nepsaná pravidla pravých mafiánů. A také samozřejmě pocházejí z Itálie. Jenže ono to má jeden háček. Fakt, že za obleky a klobouky vidíme něco vznešeného, je jen pokroucená představa vzniklá v naší současnosti. Dříve prostě byla taková móda a můžu vás ubezpečit, že italští mafiáni byli pořádní grázlové, ne nepodobní hlavnímu hrdinovi trojky. A že jsme se z poválečné éry přesunuli směrem do šedesátých let? Za mě jedině dobře, protože i tahle doba – navíc ve hrách neokoukaná – je pořádně drsná a vývojáři se ji rozhodli ztvárnit bez příkras.
Znamená to tedy, že na jedné straně frčíte městem za zvuků notoricky známých rock’n’rollových songů a hned v zápětí vidíte policisty, kteří kopou do černochů, ležících na zemi. Vidíte bohaté bělochy, kteří krčí nos nad vší špínou v ulicích a obrovský rozdíl mezi životy chudých a ještě chudších. V tomhle funguje Mafia 3 na výbornou a jako sondu do téhle neutěšené doby ji považuji za perfektní. Samozřejmě zatím usuzuji jen z úvodu, ale atmosféra je na místě.
LINCOLNE, VÍTEJ DOMA!
Podobně zajímavě je na tom i příběh, bez ohledu na to, že čerpá z okoukaných klišé, která jsme viděli ve hrách i filmech opakovaně. Lincoln nicméně na začátku působí jako férový chlapík, kterému však mafiánský boss Sal Marcano šlápne na kuří oko a probudí v něm bestii. Vlastně to hra udělala chytře – vysvětlí vám v úvodu, jak to má hlavní hrdina nastavené, získá si tím vaše sympatie a pak spoléhá na to, že celou honbu za pomstou pochopíte a budete respektovat. Je to čistě na vás, ale s vědomím, že přihlouple loajální Lincoln příliš inteligence nepobral, to vlastně docela funguje. Vtipný je i způsob vypravování, který – alespoň v úvodní vysvětlovací části – přeskakuje v několika časových rovinách a působí tak celkem filmově. Dialogy, pravda, nejsou bůhvíjak hluboké, ale herecký výkon je uspokojivý, takže ani příběh nemůžu hodnotit špatně.
Mafia 3 1 Zdroj: Hangar 13 / Take-Two
A TEĎ JDEME HRÁT
Kde už ale mám určité výhrady, jsou jednotlivé části vlastního hraní. Nesouhlasím s tím, že Mafie 3 = GTA V. Jsou to sice obě hry s otevřeným světem, ale celková nálada, pojetí příběhu a samotné úkoly působí v Mafii dospěleji a odráží se od toho i vlastní hratelnost. Mise jsou rozvážnější a vysloveně vás nenutí jít do přímé konfrontace. Je ovšem škoda, že se umělá inteligence nepřátel chová naprosto standardně, tedy hloupě. Přestřelka jako blázen, x mrtvých lidí a chlapíci stojící dvacet metrů vlevo dělají, že se nic z toho nestalo. Další příklad – doběhnete k autu, víte, že přijde ke slovu honičku, ale ta nezačne až poté, co vás někdo uvidí, ne. Začne v moment, kdy sednete do auta, které je schované za obrovským plotem kdesi u zdi neosvětleného domu. Opravdu?
Mafia 3 zatím vypadá na standardní městskou akci, se všemi plusy i minusy.
Vývojáři slibovali, že vzdají poctu předchozím dílům a nebudu přehnaně kritizovat dílčí věci, ale hra – bohužel – působí trochu hloupě. Je to samozřejmě v souladu s aktuálními trendy a nikdo vás například nenutí využívat Lincolnův „šestý smysl“, abyste viděli přes zeď (!), ale rozumím rozhořčení náročnějších hráčů, kteří nad podobnými věcmi ušklíbají. Naopak ale vítám systém navigace v autě, které se navíc překvapivě dobře řídí a díky kterému není nutné koukat do mapy, takže během jízdy stihnete i pozorovat město a život v něm.
PROSTĚ STANDARD
Pokud bychom tedy měli dělat z úvodního hraní jakýkoliv, byť předčasný závěr, zněl by jednoduše. Mafia 3 zatím vypadá na standardní městskou akci, se všemi plusy i minusy. Nad průměr ji pravděpodobně vytáhne příběh, který i bez českého dabingu působí opravdu dobře (a má české titulky!) a dolů ji zase srazí hratelnost a některé technické nedostatky. Až čas ale odhalí, zda se uvnitř hry skrývá dostatek zajímavých prvků, které by mohly v hodnocení pomoci – například rozdělování města jednotlivým pomocníkům, mezi kterými je i Vito Scaletta ze druhého dílu, nebo propracované mise, podobné heistům z GTA V. Na každý pád, Mafia 3 není ani zdaleka takový propadák, jak hře mnozí škarohlídi přejí a ano, je to pořád Mafia! Trochu modernější, ale stále propracovaná, vážná a dostatečně chytlavá.