26. srpna 2024 00:01

9 věcí, které nevíte o drsné fantasy Vikingové: Jednomu z herců šlo o život, zachránil ho Banderas

Legendární historická fantasy nebyla ve své době zrovna hollywoodským triumfem.

V sobotu večer se na COOL proseká historicko-fantastická rubačka Vikingové z roku 1999. Antonio Banderas se tu představí jako středověký arabský cestovatel, který se nachomýtne po bok vikinské družině snažící se zlikvidovat tajemné nepřátele, kteří sužují zemi krále Hrothgara. A bude to krvavé, děsivé i... překvapivě chytré, uvážíme-li, jak film vznikal. Poznejte to s námi.

09) Původně se snímek měl jmenovat Eaters of the Dead (Pojídači mrtvých), ale natáčení nešlo zcela podle plánů a film si svého času vysloužil špatnou pověst kvůli několika různým přestříháváním. Nakonec otěže postprodukce převzal sám autor knižní předlohy Michael Crichton, který si vynutil další úpravy, tvorbu nového soundtracku i změnu názvu na původního 13. válečníka (český název Vikingové se v tomto trochu odchyluje od originálu).

08) Michael Crichton, jak bylo zmíněno, napsal již původní knižní Pojídače mrtvých – jeho kniha si ale vysloužila kultovní pověst kvůli tomu, že nepřímo předstírala, že šlo o skutečný historický záznam. Crichton se přímo nesnažil vyvolat hoax, ale příběh začal žít vlastním životem a univerzita v Oslu, odkud měl rukopis dle drbů pocházet, nakonec byla situací donucena údajnou autenticitu knihy dementovat jako hoax.

07) Arabský cestovatel Ahmad ibn Fadlān ibn al-Abbās ibn Rāšid ibn Hammād (kamarádi mu ale říkali jen Ibn Fadlān) byl skutečný, a stejně tak i celá řada jiných reálií. Tento cestovatel skutečně prošel východní Evropou a centrální Asií, do své domoviny (spoiler!!!) se vrátil v roce 923. Žádné další záznamy o něm neexistují.

06) V původním sestřihu Johna McTiernana byla Wendolova matka hrána postarší herečkou Susan Willisovou. Vše tedy pasovalo ke Crichtonově knize. Když se však kormidla chopil Crichton sám, postavu změnil na mladší, drsnější ženštinu hranou Kristen Cloke.

05) Na place samotném šlo minimálně jednou skutečně o život – během natáčení scény v zatopené jeskyni se totiž Dennis Storhøi (Herger) doopravdy začal topit. Zachránil ho sám Antonio Banderas, když pro něj skočil do vody a vytáhl ho z ní ven.

04) Vikinská brnění ve filmu možná působí jako z bazaru, ale to jen kvůli snaze dodržovat údajnou tradici Vikingů brát si kusy brnění z poražených nepřátel. I proto má například Halga kus čehosi, co působí jako stará gladiátorská helma.

03) Vikingové byli ve své době bolestivým propadákem. Snímek údajně stál 160 milionů dolarů, a jelikož celosvětově vydělal jen 62 milionů, skončilo studio (k němuž dorazí zhruba půlka tržeb) ohromných 130 milionů dolarů v mínusu.

02) Od té doby snímek každopádně získal kultovní status a do jisté míry inspiroval i pozdější renesanci Vikingů ve fikci – včetně vzniku stejnojmenného televizního seriálu, který nejspíš dobře znáte.

01) Ačkoliv film nikdy nevysvětlí původ tajemných monster, románová předloha naznačuje, že jde o potomky původních neandertálců. Což vlastně dává vcelku sympatický antropologický smysl.

Filmoví Vikingové začínají na Prima COOL v sobotu ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický