14. října 2024 00:03

6 filmů, které se musely upravit pro Čínu: Od Iron Mana 3 k Transformers 4

Dostat se s filmem do Číny dnes není jednoduché. Čemu všemu už Hollywood vyhověl?

Roboti, robodinosauři a megalomanská akce vás čekají v pátek večer na Prima COOL – začne tam totiž obrovský snímek Transformers: Zánik. Čtvrtý díl robotí ságy je ve svém rozsahu tradičně monumentální, filmové gurmány přitom určitě zaujme i finále snímku, v němž se po sadě amerických měst (a Egyptě) z předešlých dílů hlavní hrdinové porvou za spásu světa v Číně. Ve skutečnosti jde však o jeden z dlouhé řady důkazů, kterak se čím dál více filmů přizpůsobuje rostoucímu počtu diváků z Říše středu.

06) Skyfall

Mnohdy může být změna relativně malá – zatímco jiní zástupci našeho seznamu kvůli Číně přepisovali celé zápletky, Skyfall jednoduše z čínské verze filmu eliminoval souboje s čínsky vypadajícími nohsledy. Čínská oficiální politika se totiž snaží předejít jakémukoliv negativnímu vykreslování Číny v médiích… Což na sebe sice paradoxně poutá více pozornosti než opak, ale kdo jsme my, abychom Pekingu radili?

05) Titanic

Když šel v roce 2012 do kin Titanic ve 3D, Čína z něj nechala vystříhat veškeré záběry s nahou Kate Winslet. Oficiální důvod? Ten byste nikdy neuhodli. Prý nešlo o samotnou nahotu, ale o 3Dčko. Někteří diváci by totiž podle čínských úřadů sahali do vzduchu po prsou Kate Winslet, čímž by kazili zážitek z projekce ostatním!

04) Iron Man 3

Pojďme však ke konkrétnějším příkladům prazvláštních úprav. Zatímco většina světa zná z čínské verze Iron Mana 3 jenom finální operaci srdce (kde není ani zmíněné, že se operuje mimo Ameriku), ve verzi pro Říši středu přibyla celá jedna scéna navíc, v níž Tonymu „pomáhá celá Čína“ skrze doktora s tváří populárního herce Wanga Xueqi. Film rovněž zcela překopal záporáka Mandarina, který je v komiksové předloze zjevně ztělesnění „žluté hrozby“ vnímané silně zejména v 50. letech, ale v této verzi jde o pseudoarabského teroristu (a nakonec ani to ne).

03) Doctor Strange

Zřejmě nejbizarnější mišmaš předvedla marvelovka s Benedictem Cumberbatchem, v níž keltská stařešinka s tváří Tildy Swinton sehrála roli postavy, která je v komiksu tradičně původem z Tibetu. Marvel byl obviněn z „whitewashingu“ čili pozápadnění původně nezápadní postavy – ve skutečnosti však namísto toho spíše preventivně předcházel konfliktu s asijskou velmocí...

02) Rudý úsvit: Nová krev

Podobně jako v původním Rudém úsvitu platili záporáci za Sověty, v tom novém mělo jít o jinou velmoc, s níž je Amerika trochu na nože – Čínu. Ve snaze nenaštvat si místní konzumenty však byla tato možnost postprodukčně upravena, což znamenalo digitální přemalovávání celé řady původně čínských znaků na severokorejské. Změnou záporáků však notně utrpěla i koherence story, v níž KLDR okupuje polovinu Ameriky...

01) Transformers: Zánik

Zatímco jiné filmy se o Čínu začaly zajímat až později ve své produkci, čtvrtý díl Transformers se zakončením v Hong Kongu počítal od počátku. I díky tomu je finále poněkud smysluplnější než u konkurence. Recept rovněž solidně zafungoval na tržby – do filmu se relativně přirozeněji dostala řada product placementu produktů z čínského trhu, což úspěch filmu dotáhlo k vytouženým miliardovým tržbám.

Akční sci-fi Transformers: Zánik začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický