25. ledna 2022 17:30

Klub rváčů dostal v Číně jiný konec. Jak film dopadne podle bizarní cenzury?

Jste připraveni na skutečně zvláštní příklad čínské cenzury filmu Klub rváčů?

Kultovní film Klub rváčů (1999) od Davida Finchera se dočkal v Číně nového on-line uvedení na tamní streamovací službě Tencent Video, jenže s radikálně odlišným koncem. Ten má čínským divákům ukázat, že jakýkoli vzdor proti systému bude vždy potrestán silami udržujícími zákon a pořádek!

Poslední scéna filmové klasiky ukazuje, jak se hlavní hrdina Jack (Edward Norton) konečně vypořádá se svou rozdvojenou osobností a zabije své druhé anarchistické já Tylera Durdena (Brad Pitt). Jenže původní plán je přesto dokončen a on se svou láskou Marlou Singer (Helena Bonham Carter) pozoruje, jak vybuchují budovy bank, pilířů konzumní společnosti. Mají tím být vymazána veškerá data finančního světa, takže dojde k nastolení sociální rovnováhy mezi lidmi a novému začátku...

Jenže čínský konec se zásadně liší. Výbuchy za tónů písně „Where is My Mind“ byly vystřiženy a vystřídal je vysvětlující text, v němž stojí: „Skrze vodítka získaná od Tylera se policii povedlo prokouknout celý plán, zatknout všechny kriminálníky a zneškodnit bomby. Tyler byl odsouzen a poslán do zařízení pro duševně choré, kde se mu dostalo psychologické léčby. Z nemocnice byl propuštěn roku 2012.

Náhled vysvětlujícího konce začal kolovat na sociálních sítích. Lidé narážejí třeba na to, že si cenzoři zřejmě ani neuvědomili rozdíl mezi filmovým Jackem a Tylerem. Řeší také, nakolik se v tomto případě jedná o přímý zásah cenzury a nakolik jde o preventivní autocenzuru Tencent Videa. Podobnými konci totiž streamovací služba vybavila i jiné západní filmy.

Například film Obchodník se smrtí (2005) s Nicolasem Cageem byl přestřihán a na závěr vybaven vysvětlivkou, že „Jurij Orlov se u soudu přiznal ke všem obviněním, která vůči němu byla vznesena. Byl odsouzen k doživotnímu trestu“. Některé západní filmy jsou před vstupem do čínských kin upravovány, u mnohých to však není třeba. Jsou totiž už předem natočeny s ohledem na čínskou cenzuru, jak satiricky okomentovali například tvůrci seriálu South Park.

Co říkáte na čínský konec Klubu rváčů?

ZDROJ: The Guardian

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool