12. února 2024 00:04

Klub rváčů dostal v Číně jiný konec. Jak film dopadne podle bizarní cenzury?

Jste připraveni na skutečně zvláštní příklad čínské cenzury filmu Klub rváčů?

Kultovní Klub rváčů od Davida Finchera, který na Prima COOL dorazí už v sobotu večer, se dočkal v Číně nového on-line uvedení na tamní streamovací službě Tencent Video, jenže s radikálně odlišným koncem. Ten má čínským divákům ukázat, že jakýkoli vzdor proti systému bude vždy potrestán silami udržujícími zákon a pořádek!

Poslední scéna filmové klasiky ukazuje, jak se hlavní hrdina Jack (Edward Norton) konečně vypořádá se svou rozdvojenou osobností a zabije své druhé anarchistické já Tylera Durdena (Brad Pitt). Jenže původní plán je přesto dokončen a on se svou láskou Marlou Singer (Helena Bonham Carter) pozoruje, jak vybuchují budovy bank, pilířů konzumní společnosti. Mají tím být vymazána veškerá data finančního světa, takže dojde k nastolení sociální rovnováhy mezi lidmi a novému začátku...

Jenže čínský konec se zásadně liší. Výbuchy za tónů písně „Where is My Mind“ byly vystřiženy a vystřídal je vysvětlující text, v němž stojí: „Skrze vodítka získaná od Tylera se policii povedlo prokouknout celý plán, zatknout všechny kriminálníky a zneškodnit bomby. Tyler byl odsouzen a poslán do zařízení pro duševně choré, kde se mu dostalo psychologické léčby. Z nemocnice byl propuštěn roku 2012.

Náhled vysvětlujícího konce začal kolovat na sociálních sítích. Lidé narážejí třeba na to, že si cenzoři zřejmě ani neuvědomili rozdíl mezi filmovým Jackem a Tylerem. Řeší také, nakolik se v tomto případě jedná o přímý zásah cenzury a nakolik jde o preventivní autocenzuru Tencent Videa. Podobnými konci totiž streamovací služba vybavila i jiné západní filmy.

Například film Obchodník se smrtí (2005) s Nicolasem Cageem byl přestřihán a na závěr vybaven vysvětlivkou, že „Jurij Orlov se u soudu přiznal ke všem obviněním, která vůči němu byla vznesena. Byl odsouzen k doživotnímu trestu“. Některé západní filmy jsou před vstupem do čínských kin upravovány, u mnohých to však není třeba. Jsou totiž už předem natočeny s ohledem na čínskou cenzuru, jak satiricky okomentovali například tvůrci seriálu South Park.

Co říkáte na čínský konec Klubu rváčů?

Klub rváčů začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.10.

ZDROJ: The Guardian

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný