22. prosince 2016 16:47

Depp vs. Depp: 3 nejlepší filmoví gangsteři, kteří skutečně existovali

Americký gangster - upoutávka

Jak se lišila realita od fikce?

Dostal do Ameriky drogy z Vietnamu, i na něj však přišla řada - Prima MAX vás v neděli ve 22.10 odvypráví příběh Amerického gangstera. Oproti všemožným Kmotrům je tenhle filmový cápek přímou adaptací skutečného gangstera Franka Lucase. Mafiáni, kteří doopravdy kráčeli po Zemi, jsou u filmařů čím dál tím víc oblíbenější. Jenom v poslední době nám v hlavě uvízli tři - přitom u většiny z nich se filmaři jali původní story přesto trochu okořenit.

Frank Lucas

Film: Americký gangster

Něco jako černošský Kmotr – to je v zásadě příběh Amerického gangstera. Nejde tu ani tak o to být gangsterem pro to, abych byl gangsterem. Mafie v ghettu je zde spíše prostředkem šedé ekonomiky, která má fakticky ochránit místní chudinu – a že se na tom její šéf mezitím napakuje, to je takový příjemný bonus. Frank Lucas se skutečně živil mimo jiné dealováním heroinu a jeho pašováním přímo z Asie, než byl v roce 1975 zatčen policií. Propuštěn byl v roce 1991.

Do jaké míry se film drží historie? Sám stále žijící Lucas se vyjádřil v tom smyslu, že se na snímek těší a obdivuje Denzela Washingtona, většina story je však prý vycucána z prstu. Jedním z mnoha příklad je finále, v němž Lucas začne spolupracovat s policií a identifikuje tak zkorumpované agenty DEA, s nimiž jako mafián spolupracoval. Nic z toho se nikdy nestalo a Lucasova pozdější spolupráce k žádnému zatýkání DEA nevedla. Bývalý agent DEA šel dokonce tak daleko, že kvůli výmyslu žaloval studio Universal.

John Dillinger

Film: Veřejní nepřátelé

Sedm let nazpět vyhodil Michael Mann z okna veškeré dosavadní natáčení starých gangsterů a jal se nafilmovat příběh lupiče Johna Dillingera autenticky na ruční kameru. Výsledek někoho znechutil, jiného překvapil, držel se však poměrně akurátně toho, co se skutečně stalo. I tentokrát si ale film některé detaily upraví pro své potřeby - v případě Dilingera ovšem ironicky nikoliv tak, že by z gangstera dělal většího drsňáka, nýbrž přesně naopak.

Skutečný Dilinger měl daleko větší varlata než jeho filmová verze - za vše můžeme zmínit třebas situaci, kdy filmový Dilinger vezme tři rukojmí s pomocí dřevěné makety pistole. Ano, tohle se vážně v reálu stalo. Skutečný Dilinger však nevzal tři rukojmí, nýbrž celých sedmnáct!

Whitey Bulger

Film: Black Mass - Špinavá hra

Druhý film podle skutečného zloducha a druhá gangsterská role Johnnyho Deppa. Raději to necháme bez komentáře. Deppova proměna pro Black Mass přesto loni zaujala média - jako nelidsky vypadající gangster Whitey Bulger ve snímku rozséval strach a teror a stejně jako v historii se ocitl i na seznamu deseti nejhledanějších zločinců USA. Pobyl tu 12 let. O tom, že je Bulger námětem na filmové provedení, ostatně svědčí i skutečnost, že je Nicholsonův mafián ve Skryté identitě přímo inspirován právě Bulgerem.

Dává tak smysl, že se Black Mass skutečně drží poměrně dobře historických událostí. Pár detailů, kdy popustí uzdu fantazie, se však přesto najde. Sám Bulger například rozhodně nevypadal tak maniakálně jako Depp - ačkoliv tak možná PŮSOBIL pro lidi, kteří znali jeho pravou moc. Občas z filmařských důvodů dojde také na vypuštění některých méně významných lidí, kteří se obvykle ke své smůle mihli jeho životem – platí to třeba u žen, kterých měl Bulger podstatně víc, než film ukazoval. Kdyby ale mělo dojít na popsání všech, komu Bulger zkazil život, musel by Black Mass být seriál, nikoliv celovečerák.

Americký gangster začne páchat rotyku v neděli ve 22.10 na Primě MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný