20. června 2016 14:41

6 nejlepších filmů, po kterých budete brutálně paranoidní

Hra - upoutávka

Bijáky, které vás donutí nevěřit ničemu.

U některých filmů se rádi smějeme, u jiných se rádi bojíme. Pak ovšem existují snímky, jež nás donutí tázat se na vlastní povahu existence. Úterní Hra s Michaelem Douglasem, startující ve 20.15 na Prima MAX, je právě takový bijákem. Douglasův boháč se tu stane předmětem rozsáhlé a nebezpečné konspirace – která však celá může být také jenom drsným narozeninovým dárkem, který si hraje na něco více. Právě díky své nejasnosti je Hra podívanou, která navozuje paranoiu i zcela normálním jedincům. A obdobně je tomu také u několika dalších delikátně vyladěných paranoidních bijáků.

1984

Filmová adaptace slavného Orwelova románu samozřejmě čerpá největší porci paranoie díky nápadům knižní předlohy. Kvality filmu to však nijak nesnižuje. Zasazení do totalitní Oceánie, která vede nekonečnou válku s jinými totalitními velmocemi planety, je mrazivá už díky přítomnosti konstantního sledování, jemuž jsou Oceáňané vystaveni. Zakazování „nebezpečných myšlenek“ pak celou ideu jenom doplňuje. Zřejmě nejděsivější je však přítomnost zpětné korekce historie, kterou mimo jiné provádí i hlavní hrdina Winston Smith – díky ní totiž není vůbec jasné, odehrává-li se 1984 skutečně v roce 1984 anebo třeba v roce milion...

Věc

Paranoiu velmi umně vyvolává i klasická Carpenterova Věc. Dobře známý horor z roku 1982 vykresluje posádku antarktické výzkumné základny, do jejíchž řad se infiltruje mimozemský organismus schopný vzít na sebe podobu libovolného člověka nebo třeba i psa. A hostitele přitom samozřejmě ovládne a zabije. Vtip je v tom, že hrdinové Věci svou situaci velmi rychle akurátně pochopí a přizpůsobí se tomu – jenže když nevíte, kdo z vás je mimozemské monstrum, začnete podezřívat všechny. A jste tím automaticky sami v podezření, i když přece „víte, že vy jste člověk“…

Přelet nad kukaččím hnízdem

Naopak veskrze realistické je Formanovo drama Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem. Právě jeho ironický drsňák McMurphy, který se zašije do blázince, se zde do značné míry vlastní vinou stane obětí brutální šikany od ošetřovatelů ústavu. Jakákoliv rebelie je promptně potlačena a brzy není šance na únik. Zdravý, ač spratkovitý McMurphy je na konci snímku lobotomizován – tak, jako bylo před polovinou 20. století mnoho skutečných, relativně zdravých chovanců po celém světě. Právě díky své autenticitě a možnosti, že se něco podobného může souhrou špatných náhod stát každému, umí Přelet nad kukaččím hnízdem dodnes vyvolat solidní paranoidní husinu!

Jakubův žebřík

Režisér Adrian Lyne je sice známější pro pozlátkové filmy Flashdance nebo 9 a půl týdne, v roce 1990 však natočil i psychedelický horor Jakubův žebřík, v němž se zcela stírá rozdíl mezi realitou a nereálnem. Film o válečném veteránovi, kterého sužuje posttraumatický stres a má hororové denní sny, později inspiroval i videoherní sérii Silent Hill, stejně jako celou baterii dalších obdobných hororů. Originál se svými nadčasovými hrůzostrašnými momentkami je však jenom jeden.

Hra

Když už jsme Hru nakousli, sluší se ji i dojíst. Nádherou našeho úterního bijáku je především jeho thrillerová upřímnost. Jasně, že dnes, když už diváci vědí, jak to celé dopadlo, film funguje o fous hůře. Podobně jako Šestý smysl je však Hra bijákem, který při druhém sledování šlape úplně jinak než při prvním. Douglasův bankéř se tu upíše netradiční hře – a není jasné, jestli se mu série akčních terorů, vrcholící jeho probuzením bez peněz v Mexiku, děje jako součást složitého LARPu, nebo zdali skutečně odhalil reálné spiknutí, které mu jde fakticky po krku. Dvojí fungování Hry je samotnou esencí paranoie – jeden film však překonal i tento opus!

Matrix

Ruku na srdce, kdo z vás při odchodu z kina po prvním Matrixu nepokládal sám sobě i svým známým závažné otázky po povaze života, vesmíru a vůbec? Biják o simulované povaze reality zasel semínko pochybností minimálně do celé jedné generace, a navzdory dvěma průměrným pokračování, toto zraje i 17 let po premiéře. Cítíte se špatně? Chyba v Matrixu. Máte deja vu? Chyba v Matrixu. Měl jste vidiny? Ne, zaručeně nejde o vadu zraku nebo nízký tlak, ale CHYBU V MATRIXU! Nehledě na akční scény si Matrix získal nehynoucí přízeň nejen pro svou bezchybnou fazónu, ale především pro přemýšlivě-paranoidní povahu, jíž indoktrinoval všechny z nás.

Maniakální Hra začíná na Prima MAX již v úterý ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný