4. září 2015 11:00

Od Sin City k Saw: 6 krátkých filmů, ze kterých se staly celovečeráky

Velké věci mívají malé začátky.

V úterý večer ve 22.45 se můžete zase těšit na přehlídku těch nejzajímavějších krátkých filmů v našem novém pořadu SHORTS. První díl jste mohli okusit již minulý týden, možná se však stále ptáte sami sebe, nač vlastně kraťasům obětovat čas? Inu vězte, že velké věci často mají malé počátky – například (nejen) šestice níže vybraných parádních celovečeráků začínala právě jako krátkometrážní hokus pokus!

Sin City (2005)

Název kraťasu: Customer is Always Right (2005)

Mnohdy není snadné přesvědčit majitele práv knihy, že její filmová adaptace bude věrná původní předloze. Podobně na tom byl i komiksový tvůrce Frank Miller, který po špatných zkušenostech s Hollywoodem nechtěl pustit práva na své Sin City. Ve snaze ho přesvědčit se proto režisér Robert Rodriguez jal natočit kraťas The Customer is Always Right, v němž Josh Hartnett debatuje s kráskou Marley Shelton. A fungovalo to. Miller byl příjemně překvapen tím, jak je vizuál nápadně podobný jeho papírového dítku, a prodej práv podepsal. Kraťas byl navíc připojen k finálnímu filmu jako předtitulková sekvence.

12 opic (1995)

Název kraťasu: Le Jetée (1962)

Většina kraťasů překovaných na celovečeráky má stejného autora – tedy jednoho režiséra, který svou vizi nejprve zrealizuje v levnější několikaminutové formě, než se mu splní americký sen a dostane peníze na delší verzi téhož. Netradiční sci-fi 12 opic od Terryho Gilliama má však jinou genezi, je totiž vystavěna na základě cizího krátkého filmu. Ten nese jméno La Jetée a pochází od filmaře Nové vlny Chrise Markera. Kraťas se odehrává v Paříži po třetí světové, v níž skupina vědců vynalezne stroj času. Netřeba dodávat, že si Gilliam námět notně upravil pro své potřeby, nemalou část premisy však transformaci rozhodně přežila.

THX-1138 (1971)

Název kraťasu: Electronic Labyrinth: THX-1138 4EB (1967)

Pár let před tím, než dal George Lucas světu Hvězdné války a navždy tak změnil filmový i zábavní byznys, byl znám především pro svůj dystopický studentský film s obskurním názvem THX-1138. I tento snímek měl ale svého předchůdce v Lucasově studentském kraťasu Electronic Labyrinth: THX-1138 4EB. Námět obou byl stejný – ukázka mizerného života v podzemní anti-utopii. A ne každý výsledný film zrovna adoroval. Nakonec se však Electronic Labyrinth: THX-1138 4EB před pěti lety dostal až do Kongresové knihovny pro kulturně významná díla. Veškeré šílenství kolem Hvězdných válek se totiž dá stopovat právě k němu.

Frankenweenie (2012)

Název kraťasu: Frankenweenie (1984)

Ještě než se Tim Burton proslavil jako režisér Beetlejuice, natočil v roce 1984 krátký hraný film, který byl zamilovaný do poetiky starých filmů o monstrech. Frankenweenie jasně ukazoval talent mladého režiséra – je proto jedině příhodné, že o více než dvě dekády později Burton svého dávného kamaráda oživil v celovečerním animovaném filmu Frankenweenie: Domácí mazlíček. A dostal za něj i nominaci na Oscara!

Saw (2004)

Název kraťasu: Saw (2003)

Když vám producenti zamítnou váš vypiplávaný námět, je to vždycky důvod k pláči. Scénárista Leigh Whannell a režisér James Wan ale nepropadli chmurám a svůj milovaný nápad na film, sestavený ze scén hororového mučení, nakonec natočili alespoň jako krátký film! Jmenoval se Saw a dvojka tvůrců jej pak ráda ukazovala dále. Když se pak jednou ocitli v Los Angeles, kraťas Saw se mocně zalíbil producentovi Greggu Hoffmanovi a nová filmová série byla na světě!

District 9 (2009)

Název kraťasu: Alive in Joburg (2005)

Asi nejslavnější příběh natočení celovečerního filmu z krátkého námětu ale patří nedávnému ušpiněnému sci-fi District 9. Jeho tvůrce, jihoafrický režisér Neill Blomkamp, totiž dal už v roce 2005 do kupy krátký filmeček Alive in Joburg, v němž lze najít vše, co dělalo District 9 Districtem 9: obrázek obrovské ufounské lodi vznášející se nad městem, prostředí ghetta mimozemské posádky, obrovské mechanické obleky i polodokumentární styl natáčení spoléhající na rozhovory s neherci. Objeví se tu dokonce i Sharlto Copley jako vládní oficiál. Blompkamp však dostal šanci udělat z námětu celovečerní film až poté, co mu bylo po dlouhém handrkování odebráno celovečerní Halo.

SHORTS běží každé úterý ve 22.45 na Prima COOL.

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný