23. října 2015 09:00

4 nejlepší sci-fi filmy, které se odehrávají na cizí planetě

Vesmír kouzelný, děsivý i osamělý.

Nejúspěšnější film všech dob si to v neděli večer namíří rovnou na vlny Prima COOL. Řeč není o ničem menším, než opulentní scifárně Avatar. I když si film mnozí nejvíc pamatují pro jeho naivní story, právě díky ní zdejší příběh tak dobře funguje na diváky všech pohlaví, věků i názorů. Vesmírné scifárny překvapivě často kmitají po planetách nebo kosmoletech, jakoby jim neurózy nedovolily posečkat na jediném světě - ale když už někde setrvají, většinou to stojí za to. Poznejte skrze čtyři nejlepší exoplanetární trháky, které typy příběhů v galaxii letí nejvíc.

Avatar

Styl: Akční dobrodružství

Spousta lesů a ufounští Indiáni definují krásnou zápletku našeho nedělního bijáku. Avatar hýří všemi krásami jednoduchého života v přírodě, a úplně při tom zapomíná, že i skuteční Indiáni spolu vedli války a mučili zajatce. Výsledkem tohoto opomenutí je klasické pohádkové dobrodružství o nuzákovi zvenku, který sjednotil domorodce a vypráskal pryč zloduchy.

Identickou story v převleku hýří třeba i Hvězdná brána, přičemž zakladatelem žánru je zřejmě famózní Duna. Naivní, nerealistické cesty do kosmu jdou ale ještě mnohem dále, až k Mélièsově Cestě na měsíc z roku 1902. Stejně jako oni i Avatar ignoruje šedivé kontury meziplanetární války. A i proto se mu fantasticky daří docílit efektu, kdy s koncem hollywoodského snímku, který vznikl za pomocí tisíců počítačů, animátorů a celebrit, dostanou diváci neodolatelnou chuť utéct do divočiny a žít pouze v jeskyni...

Vetřelci

Styl: Akční horor

Vesmír je odpudivé místo, v němž vás nikdo neuslyší křičet. Právě to si každý odnesl z Vetřelců, v nichž partička mariňáků + Ripleyová vyrazí na výlet za vesmírnou kolonii a objeví, že si z ní vetřelci udělali svačinku. Dokonce i design ufounského světa LV-426 vypadá, jako by si ho z pozadí vytáhl H. R. Giger.

Všechno, co ve Vetřelcích je, vypadá zkrátka odpudivě - od všudypřítomné páry, přes obtloustlé kolonisty až po hlavní krvelačné bestie. Právě to je samozřejmě záměr. Všemi směry povedený hororový akčňák, který nám všem v dětství přiváděl noční můry, si nemůže dovolit ukázat něco pozitivnějšího. NASA by si ho ale jako oficiální trhák kosmického programu asi určitě nezvolila.

Moon

Styl: Osamění, art, thriller

Technicky je sice náš Měsíc pouze, eh, měsícem, ale totéž lze vlastně číst i o Pandoře, takže kritiky z Mezinárodní astronomické unie budeme protentokrát ignorovat. Jinak však Moon ukazuje, jak paranoidní a osamělá může být i “kolonie” na naší nejbližší oběžnici. Jenom pár dnů vzdálené těleso, které všichni vidíme běžným okem, je totiž v Moon nedosažitelnější než jiné světy našeho seznamu.

Hlavní hrdina, jediný obyvatel automatické stanice na těžbu regolitu, totiž v Moon odhalí, že je pouze klonem. Každých pár měsíců, až začne degradovat, je nahrazen další kopií, a celý proces se opakuje. I přes jednoduchou zápletku ale není možné celý podfuk prozradit lidem Zemi a čekat na happy ending. Co na tom, že v reálu by bylo mnohem logičtější vyslat na Měsíc prostě více normálních kosmonautů, než si komplikovat byznys hrátky s klony? Moon co do realističnosti zůstává od fantasmagorií opodál - jenom tak totiž může ale zdůraznit, jak osamělé by kolonizování kosmu po psychologické stránce asi skutečně bylo.

Total Recall

Styl: Akční revoluce

I když se úvod Arnoldova Total Recall odehrává na Zemi, je to právě marťanská část, která snímek tak jasně definuje. A oproti pohádkovému zachraňování domorodců nebo děsům z monster se zaměřuje na starou dobrou revoluci. Zdejší zlí korporáti totiž na Marsu zneužívají kdekoho, a je to jenom náš rakouský svalovec, kdo tomu může učinit přítrž. Tedy, pokud se mu to celé jenom nezdá...

Revoluce ve vesmíru je stará jako sci-fi samotná - už jedna z prvních scifáren, sovětská Aelita, popisuje právě němou revoluci na Marsu. I přes jednoduchou story je ale Total Recall z kosmických dobrodružství odehrávajících se na cizí planetě tím zdaleka nejcyničtějším filmem. Nenajdeme tu ufouny, krom jejich dávno zapomenutých ruin. Najdeme tu odpudivá monstra - ale jde o kladné mutanty! Hlavní padouši totiž namísto spousty zubů mají jenom kvéry a kravaty. Total Recall jasně říká, že budeme ve vesmíru, stejně jako na Zemi, za hlavní sviňáky my sami. A to je na něm přece kouzelné.

Je toho na vás moc? Možná se potřebujete uklidnit právě s pohádkovým dobrodružstvím Avatara, které na Prima COOL startuje už v neděli ve 20.00!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný