Tři důvody, proč hrozí zombie apokalypsa!
K premiéře Živých mrtvých filozofujeme nad reálností konce světa.
Virus
Především díky epidemii viru ebola loni v létě prudce vzrostly obavy o možné reálnosti zombie epidemie. Vždyť ani u eboly se nečekalo podobné rozšíření...
Mohl by tedy virus změnit chování svého hostitele, kousajícího slintala? Ale jistě, přesně to se děje se psy u vztekliny! Ne nadarmo se právě vzteklinou inspiroval jeden z klíčových zombie filmů nového tisíciletí 28 dnů poté…
Dobrá zpráva je, že virům jde většinou o maximální nenápadnost, nikoliv přeměnu hostitele na vraždící monstrum. Taktéž agresivita vztekliny vyvolala ostrou reakci veřejnosti a složek a vedla k povinnému uzákonění očkování psů.
Každý díl 4. řady Živých mrtvých si můžete zdarma přehrát 30 dní po odvysílání v TV na PrimaPLAY.
Namísto plnohodnotné zombie apokalypsy by tak supervzteklina zřejmě byla podobně omezenou nákazou v ohnisku výskytu, jako právě v případě eboly. Ta se díky celosvětové pomoci prakticky vůbec nedostala za hranice Afriky a už je proti ní vyvíjeno hned několik léků.
Nic to však nemění na tom, že první měsíce po odhalení by – zvláště v místě nákazy – regulérně připomínaly dějiště Živých mrtvých...
Klíčovou složkou každého zombie filmu (s čestnou výjimkou knihy Světová válka Z – oproti stejnojmennému filmu) je však instantní globální dosah nemoci. Jak jsme si už dříve rozebrali, právě změna světa za dne na den je pramálo pravděpodobná – i nenápadné chřipce trvá cestování po světě měsíce. Naštěstí známe i cestu okolo…
Pusťte si upoutávku: Bacha, zombie chřipajzna! :)
Nanotechnologie
Co když odpověď na tuto otázku neleží v přírodě, ale v technice? Podobně jako vzteklina by mozek mohla upravit i nanotechnologie budoucnosti, jenom s tím rozdílem, že by celé šíření nebo aktivace mohly být superpadouchem naplánovány na jediný okamžik.
Nenechte se mýlit, vytvořit primitivní stroje o velikosti několika atomů dnes už pohodlně zvládáme. Zatím je však robotická nanotechnologie stále výstřelkem nejvyšší třídy a bude trvat roky, než se rozšíří za hranice experimentů.
Proč by však některý zloduch chtěl svět změnit do podobné třídy? Stačí se podívat na argumenty jako z dílny konspiračních teoretiků, ale zároveň je vztáhnout na ekonomické vize budoucnosti. S tím, jak se robotika a umělé inteligence budou stávat stále lepší, bude potřeba málo vzdělané masy pracantů jenom upadat. Nakonec možná nebude potřeba ani těch nejkreativnějších mozků – od dělníků přes spisovatele až po doktory jejich práci lépe zajistí roboti. A to možná už během první poloviny tohoto století. Ale co s davy nezaměstnané lůzy?
Jistě nejednoho napadne ji zlikvidovat – už dnes jsou ostatně vůdci světa obviňováni z podobných aktivit. Rozdíl oproti dnům zítřka je ten, že budoucí biozbraně bude možné přesně vykalibrovat a zamířit jenom na určité lidské rasy...
Sice nedává úplně smysl provést vyhlazení většiny lidstva jeho proměnou na technozombíky – ale když už plánujete vyhlazení lidstva, logika jde obvykle rychle do koše!
Pusťte si recept, jak se vyhnout viróze!
Mozkový parazit
Svým způsobem však na zombie apokaplypsu už došlo a možná jste její oběti i vy. Více než polovina lidské populace je totiž nakažená mozkovým parazitem toxoplasmosa gondii, který ovlivňuje mozkové pochody a u některých jedinců může jedince svádět až k sebevraždě.
Nakažení jedinci sice nepostupují nocí s hladem po mozcích, vidina vlastní měnící se nálady je však dost možná ještě děsivější než tradiční představa zombíků…
Stačila by přitom mírná, postupná změna mozkové biochemie tak, aby namísto depresí parazit vyvolával zuřivost podobně jako u toxoplazmózy, a bylo by vymalováno. Proti toxoplazmóze přitom není lék ani očkování, byť by jej po letech vývoje jistě šlo dodat. Potěší snad jen ujištění vědců, že to není první ani poslední mikropasažér, který mění naše chování...
Výsledek agresivnějšího bratříčka toxoplazmózy by možná nepřipomínal proměnu světa ze dne na den, jak na něj dochází v každém zombie filmu, za to je však rozhodně realističtější. Představte si svět, v němž je polovina lidí tikající bombou, která jednoho dne vlivem své nemoci může propadnout nikoliv fatální depresi, nýbrž vraždícímu amoku…
Raději se uklidnit před takovou šancí u nějakého dobrého fantaskního seriálu. Třeba u Živých mrtvých v neděli večer na COOLu!
Živí mrtví – seriál, na který by se neměly děti dívat :) Každou neděli ve 22.00 na COOLu.
(lol)
Zdroj: Cracked