24. prosince 2013 23:50

10 NEJ pořadů Prima COOL za rok 2013

Rok 2013 na COOL přinesl jména jako Doktůrci, American Horror Story nebo Záblesk budoucnosti. Bylo toho ale mnohem víc. Podívejte se na naši rekapitulaci toho nejlepšího.

S koncem roku je čas na bilancování i předsevzetí. Protože ale víme, že veškeré sliby ohledně hubnutí, kariéry či premiéry nových seriálů vezmou za pár nejpozději s probuzením na poledne 1. ledna, zaměřili jsme se raději na vzpomínání – a připomenuli si tak desatero suprovních pořadů, které jsme vám letos nabídli na kanálech Prima COOL.

1) Hanební pancharti

Na prvního dubna, v době oslav 4. narozenin COOLu, jsme uvedli epesní velkofilm Quentina Tarantina (Pulp Fiction) jménem Hanební pancharti. A spolu s ním i skalpování nácků, kníratého Brada Pitta nebo děravého Adolfa Hitlera.

Tříhodinová masturbace na téma "westernu ve druhé světové válce" představila množinu parádních postav "židovského komanda", které v okupované Francii loví nacisty. Přitom zároveň nezapomněla ani na typicky „tarantinovské“ scénky plné tlachání o kravinách, tentokrát však v kouzelných kulisách 40. let (ty ženské róby!).

A nakonec si v šokantním zvratu Pancharti vzali na paškál i samotného Hitlera a přepsali historii. Tenhle film doporučují čtyři z pěti špatně naučených učitelů dějepisu.

2) 7. řada Dextera

Říkejte si, co chcete, ale Dexter byl jedním z prvních moderních seriálů, které každému divákovy vyrazily dech. Vyprávění o skoro-hodném masovém vrahovi, který loví jiné masové vrahy, těžilo z parádní literární předlohy, zároveň však bylo více než umně natočeno.

Od doby Ice Truck Killera uplynulo mnoho vody. V pozdějších řadách se Dexter příliš často zaklopítal nad svým hledáním, do které masové vražedkyně zasune tentokrát, o sveřepém lpění nad schématem "jedna řada = jeden nový vrahoun" ani nemluvě…

Přesto by bylo chybou tuhle záležitost nedovyprávět, už jen proto, že v 7. řadě, kterou jsme letos uvedli, se identita Dexe konečně provalila jeho policejní ségře Debře. Jak možná víte, v zámoří už tato záležitost skončila s 8. řadou ("Surprise, lumberfucker!"), i přes její kontroverznost však duch Dextera Morgana žije dále. To nejlepší z Dextera nám totiž nevezme ani tak nejpříšernější epizoda.

3) 6. řada Teorie velkého třesku

Naopak Teorie velkého třesku platí za stálici, která nemá mnoho konkurentů. S TBBT je to jako se Simpsonovými – dají se blahodárně sledovat, i když jste je už dávno viděli ve všech možných provedeních, kopiích i stavech.

I tak však nová krev jenom potěší! Letos jsme na COOLu od 23. května uvedli jednu z nejnovějších řad Teorie velkého třesku, totiž 6. sezónu. Na jejím počátku si Howard hoví na Mezinárodní vesmírné stanici a Leonard zase ve vztahu s Penny – ve svém průběhu ovšem 6. řada nabídne řadu kotrmelců včetně Wolowitzovy aklimatizace zpátky mezi pozemšťany nebo svéráznéhp uvíznutí naší chlapecké čtveřice na uprostřed pouště… zatímco na sobě nosí uniformy ze Star Treku.

A bude ještě lépe, alebrž mořem momentálně od září běží nejnovější 7. řada! Nechceme nic slibovat, ale vzhledem k naší oblibě téhle partičky geeků se budeme zajímat i o její vysílání... 4) Pulp Fiction

Tak určitě, namísto Pulp Fiction bychom mohli vypíchnout třeba novou řadu Futuramy, na kterou letos také došlo. Ostatně Pulp Fiction už byl na českých televizích vysílán častěji, než by spočítala stonožka žijící v útrobách jaderné elektrárny Černobyl. Jenže na Pulp Fiction je pro mnoho z nás cosi, kvůli čemu ho nelze opomenout.

V hlubokých 90. letech platil Pulp Fiction za cosi podobně kultovního jako Matrix nebo Stmívání, jenom namísto tlachů nad promyšleným/hezkým světem dával tenhle film o partičce gangsterů prostor dlouhému recitování provařených dialogů.

Leccos nového na nás od té doby Hollywood vrhl, až jsme skoro zapomněli na geniálnost „Historek z podsvětí“. O to důležitější však je si je jednou za čas připomenout. Občasná repríza Pulp Fiction je totiž cosi jako Dušičky nebo Den veteránů – nejde o to, že jste je zažili už mnohokrát, ale na co všechno při tom vzpomínáte…

5) 3. řada Živých mrtvých

Nostalgie by se dala krájet i v polovině našeho seznamu, u 3. řady Živých mrtvých. Z komiksu pramenící seriál, který v počátku natáčel režisér jednoho z nejlepší filmů všech dob, Vykoupení z věznice Shawshank, měl v USA vskutku nesnadný začátek. Jeho první řada nebyla zrovna nejsledovanějším pořadem pod sluncem, diváci se však na něj postupně nabalovali jako na sněhovou kouli.

Ve třetí řadě se vše zlomilo a z Živých mrtvých se vyklubalo příjemně depresivní a solidně oblíbené vyprávění o tom, že i při zombie apokalypse by největším rizikem stále byli staří, nedobří lidé. Rickova banda přeživších zde sice konečně našla fortelné útočiště v opuštěné věznici, na krk jim však začal dýchat zlotřilý Guvernér. A vše skončilo v tratolišti krve…

I bolestivý finiš 3. řady však vykupuje skutečnost, že momentálně plně frčí řada následující. Ne snad, že by byla zcela sluníčková a plná optimismu – právě naopak. Bestie mezi vámi však můžete těšit skutečnost, že patálie Ricka a jeho smutných kamarádů ani zdaleka nekončí!

6) Záblesk budoucnosti

Zatímco Živí mrtví měli na pokračování štěstí, u Záblesku budoucnosti se o podobné míře veselého konce mluvit nedá. I on aspiroval na kultovní dílko ve stylu Ztracených (těch jste si snad v našem programu také povšimnuli), nakonec se však dočkal zaříznutí po pouhé 1. řadě.

To však neznamená, že by Záblesk budoucnosti byl jen snůškou nesmyslů. Naopak! Chvíli trvalo, než se jeho scénáristé vymotali z dětských bolestí poloviny sezóny, nakonec ale prokázali schopnost zapasovat předpovězené události s grácií a minimálně otevřeným koncem. Teskníte-li po nových epizodách, nevěšte hlavu na hřebík – stále máte šanci si v knižní předloze, ač notně odlišné, přečíst, jak to vše nakonec (ne)končí…

7) Zakázaná zóna (srdcovka)

Abychom nereportovali jenom o seriálech a velkofilmech, je nutno připomenout i menší snímky. Těch bylo letos habaděj, od jara jsme ostatně načnuli „akční čtvrtky“, díky čemuž si svých několika hodin slávy užili i jména jako Silvester Stallone nebo Arnold Schwarzenegger. Leč, o to více by mohl zapadnout nenápadný malý snímek Monstra, na nějž došlo jistý listopadový páteční večer.

V čem si Monstra vysloužila místo mezi elitou? V prvé řadě skutečností, že tenhle film stál méně než průměrný předvánoční nákup. Skutečně, krom dvojice herců a kameramana/režiséra vyšlo samotné natáčení na směšně malou hrst chechtáků, ačkoliv následné digitální efekty přišly na necelý milion dolarů. Snímek o putování několika postav skrze oblast „teraformovanou“ invazí mimozemských potvor, však gigantický rozpočet ani nepotřebuje. Přitom Monstra působí jako Válka světů, u které se hlavní postavy „náhodou“ nenachomýtnou ke všem důležitým oblastem – prostě žijí ve sci-fi světě a snaží se, aby tomu tak bylo nadále.

Nejde o film pro všechny, takoví milovníci hutné akce ho nejspíše využijí přinejlepším jako náhražku Rohypnolu. Avšak formální kvality Monster jsou nemalé, a svědčí o nich i skutečnost, že jejich režisér příští rok uvede nový remake Godzilly. Kdo Monstra u nás viděl, může znalostí jeho debutu (!) z Prima COOL machrovat na premiéře.

8) Simpsonovi 24. řada

Co by to byl za seznam bez žluté rodinky budižkničemů.

A protože Simpsonovi chrlí jednu sezónu za druhou a po krizi se umně přetransformovali i do nového televizního věku (i když nejsou tak sprostí jako South Park nebo Griffinovi), COOL nemohl zůstat stranou. Ve 24. řadě jste tak mohli sledovat žoviální valentínskou epizodu s Benediktem Cumberbatchem, muzikálový díl se Zooey Deschanel či zápletku, v níž se Homer stal Hipsterem...Přitom nic nekončí a vše nadále pokračuje! 25. řada začala své amerikanizované vysílání doslova nedávno, na 29. září. V tento okamřžik je z ní znalo sotva osm dílů. Čekupte proto COOL pro další nášup historek ze Springfieldu!

9) American Horror Story

Superhrdinové i zombíci jsou sice fajn, čas od času je však třeba potrénovat srdeční rytmus i nějakým tím děsem. K tomu jsme na COOLu měli Grimm nebo třeba pravidelné reprízy Krajních mezí (kdo kdy viděl všechny vypečené díly, ať první hodí kamenem). American Horror Story se ovšem stal hitem v zámoří a to nemohlo být ignorováno. American Horror Story si získal oblibu kombinováním nemlich všech hororových klišé v novém, mrazivém podání. Přitom se nebojí jít až na kost – semo tamo sexisticky ukázat nějakou tu kůži, jindy zase zabřednout do krvavých kontur.

V dnešní éře, kdy při sledování seriálových dramat snad až příliš často zní "Šak on nemůže umřít, dyť je to hlavní postava!" navíc American Horror Story oživil koncept co řada, to separátní zápletka. Což znamená, že bačkorami může zaklepat kdokoliv, protože nejpozději s úderem poslední epizody dané řady vše končí, a v další řadě se začíná se zcela novým zasazením a postavami. Držme palce, abychom se s dalšími náměty v českém znění COOLu setkali i v budoucnu...

10) Scrubs: Doktůrci

Konec dobrý, všecko bodré. Dlouho jsme zvažovali, nemáme-li zmínit spíše novou řadu Spartaka nebo premiérové řady Akt X, avšak finále seznamu volá spíše po řachandě. A tak došlo na parádní dílo komika Zacha Braffa. Čili americký sitcom Scrubs, počeštěný našimi inženýry jako Doktůrci, vás provázel od počátku jara svou ukázkou toho, že Jak jsem poznal vaši matku, rozhodně nebyl první dobrý komediální seriál po Přátelích.

Sledoval jste tak mohli J.D.ho mladické patálie a řešky, s kým že to bude chtít spát nyní, a to celé na pozadí množiny jeho doktorských kolegů. Doktůrci působili jako přesný opak Dr. House – ironii se nevyhýbali, ale namísto temně ujetého protagonisty zde byli ujetí všichni, včetně pacientů, kameramanů i režisérů…

J.D.ho fantazie, kterou by uměnovědci nazvali „postmoderním prvkem“, tomu všemu dodávala grády, protože i když byla nuda největší, Braffova hlavní postavička si vysnila novou, humornou zápletku. Tedy přesně tak, jako o mnoho let později v Jak jsem poznal vaší matku… A co vy? Byli jste letos v programu COOLu spokojeni s něčím jiným? Či snad nespokojeni?

Dejte průchod své klávesnici v naší diskuzi – když nic jiného, třeba z toho budeme čerpat náměty pro rok další!

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický