Simpsonovi a Teorie velkého třesku nevládnou jen v televizi! Čím jejich tvůrci bodují mimo obrazovku?
S velkou sledovaností příchází velká odpovědnost.
Teorie velkého třesku i Simpsonovi patří mezi seriály, které potěšily miliony diváků. Teď však jejich tvůrci nezávisle na sobě přišli s něčím, co v televizní historii nemá obdoby. Jako důkaz, že jim nejde jenom o čísla sledovanosti, ale chtějí doslova změnit svět, se totiž oba pořady (potažmo jejich tvůrci), vydaly na dráhu charity. Každý z nich tak činí trochu jinak, jedno však mají společné. Zatímco jeden na vlastní pěst pomáhá zvířatům i bezdomovcům, druhý nabídl záchranný kruh nízkopříjmovým studentům.
Stomilionová závěť
První velkou ukázkou štědrosti z dílny seriálových tvůrců si svět připomněl 8. března. V tento den se totiž dozvěděl sladkobolnou zprávu o skonu producenta, scenáristy a režiséra Sama Simona, který mezi lety 1989 a 1993 patřil do tvůrčího týmu Simpsonových.
Simon podlehl rakovině, ještě předtím však ve své dobrotě rozdal dohromady sto milionů (!) dolarů různým charitativním institucím. Charitě se věnoval už roky před svou diagnózou, přičemž největší podíl jeho pozornosti se zaměřil na odložená zvířata a bezdomovce.
Svou vlastní nadaci jménem Sam Simon Foundation založil už v roce 2003, od té doby podpořil organizaci za ochranu zvířat PETA, neziskovou organizaci na ochranu dětí Save the Children nebo Sea Shepherd Conservation Society, která se stará o čistotu moří. Ta po něm ještě za Simonova života pojmenovala jednu ze svých lodí.
V době, kdy se už Sam Simon smířil s terminální diagnózou, pak přepsal na charitativní organizace drtivou většinu svých stále čerpaných podílů ze zisků Simpsonových.
Sam Wilson, spolutvůrce Simpsonů
Nadace pro vědce
Navzdory nepochybné štědrosti příspěvků Sama Wilsona by však neměl zapadnout ani o něco skromnější charitativní projekt tvůrců Teorie velkého třesku. V porovnání s Wilsonovou soukromou prací, zcela nezávislou na seriálu, jde totiž přímo o oficiální iniciativu Teorie velkého třesku, která podporuje mladé vědce.
Chuck Lorre, jeden z hlavních tvůrců Teorie velkého třesku, přímo oznámil vznik stipendijního fondu The Big Bang Theory Scholarship Endowment, který by měl podpořit chudé, ale talentované zájemce o studium fyziky, techniky nebo matematiky na kalifornské univerzitě UCLA.
Ve Spojených státech, kde se školné u prestižních univerzit může vyšplhat do děsivých částek, by Lorrovo "Big Bangové stipendium" mělo v prvním sledu pomoct ke studiu dvacítce nízkopříjmových talentů mezi mladými vědci a vědkyněmi. A vybere-li se další částka, bude program pokračovat i pro další vlny.
Vedle Lorra do fondu stipendia přispěly i všechny herecké hvězdy od Jima Parsonse (Sheldon) po Kaley Cuoco (Penny), stejně jako výkonní producenti Bill Prady a Steven Molaro nebo běžní členové štábu. Stipendium je součástí větší kampaně University of California, která chce do stoletého výročí vzniku školy v roce 2019 vybrat několik miliard dolarů a nalákat tak zástupy nových studentů.
Simpsonovi běží na COOLu každý všední den v 18.50 a o víkendech v 18.30. A to rovnou tři díly za sebou!
Teorie velkého třesku na COOLu běží od pondělí do čtvrtka ve 21.25!
(lol)