13. května 2015 12:00

Sheldon není neomylný? 5 případů, kdy Teorie velkého třesku vědecky selhala

Ani nejslavnější nerdi světa nejsou neomylní.

I kdybyste se hodně snažili, najít na Teorii velkého třesku závažné vědecké nedostatky se vám zřejmě nepodaří – na to je seriál příliš pečlivě hlídán skutečnými konzultanty z akademické sféry. To ale neznamená, že jsou postavy Teorie velkého třesku neomylné! Ba přímo naopak – jak dokládá patero jejich velkých vědeckých omylů, které ale dovedli tvůrci seriálu přetavit v humor.

5) Sheldon představil Stephenu Hawkingovi chybnou teorii

Konfrontace s dlouholetým vzorem bývá vždycky ošemetná, v případě snahy vyrovnat se mu pak často bývá zaděláno rovnou na tragédii. Stačila jediná chybička ve výpočtu na druhé straně a Sheldon se kácel k zemi. Ono vlastně není divu, ve vědeckém světě by bylo něco podobného u dlouho vypracovávané teorie ekvivalentem harakiri. Sheldon tak později ke krizi své vědecké kariéry došel oprávněně...

4) Howard zrušil marťanský rover

Tady snad ani nelze pochybovat o míře zavinění nebo vědecké katastrofě. Jasně, kolem Howardovy likvidace fiktivního vozítka seriál obtočil lavinu vtípků, zároveň však sondy letící na Mars (i jinam) v minulosti skutečně ztrácely spojení či přímo havarovaly v míře větší než malé. V roce 1999 například ztroskotala multimilionová mise Mars Climate Orbiter poté, co jí řídící středisko poslalo údaje s anglickými mírami (v librách), zatímco konstruktéři sondu připravili pro přijetí metrických norem (v Newtonech), a sonda tak shořela v marťanské atmosféře. Tipujeme, že pokud se na "marťanský díl" Teorie velkého třesku díval někdo z jejího programu, nad Howardovým failem se mnoho nezasmál.

3) Leonard (skoro) odpálil byt raketovým palivem

Leckterý fyzik a vědátor v sobě (většinou nepříliš úspěšně) ukrývá svého pyromana. Pokud si však nebude dávat majzla, může dopadnout stejně nebo hůře než Leonard ve flashbackové scénce, která vykreslovala, jak se naši kluci seznámili. Leonard při ní špatně namíchal formulku raketového paliva a skoro vyhodil do luftu celý byt. Naštěstí tu byl Sheldon, který kanystr izoloval ve výtahu!

2) Howard neví, kde je srdce

Teorie velkého třesku je sice seriál o fyzicích, inženýrech a dalších holomcích z přírodovědeckých oborů, to ale neznamená, že rozumějí všemu. Takový Howard se třeba v epizodě 7. řady rozhodl z hádky vycouvat předstíráním infarktu, jenom aby si chytil místo levé ruky pravou – na té se ale infarkt obvykle neprojevuje. Negativní body navíc Wolowitzovi přidává skutečnost, že jeho rodinná anamnéza obsahuje vyšší výskyt infarktů, a Howie by tak měl vědět, kterou část těla si má vlastně hlídat.

1) Raj nezná Buzze Aldrina

I když jde z vědeckých přešlapů čistě objektivně o nejmenší prohřešek, představa, že některý fanoušek vědy nezná identitu druhého muže na Měsíce, autora první vesmírné selfie a mimo jiné i dlouholetého frajera a proponenta pilotované mise na Mars (a rovněž chlápka, jehož přezdívka INSPIROVALA jméno Buzze Rakeťáka), je vskutku zrůdná. Vždyť kdo jiný má znát hrdiny vesmírných kolumbiád? Aspoň že Teorie velkého třesku Raje rychle opravila a spolu s ním divákům identitu Buzze Aldrina znovu připomněla.

Teorie velkého třesku na COOLu běží od pondělí do čtvrtka ve 21.20!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný