11. května 2015 07:00

4 seriály od tvůrce Teorie velkého třesku, které nikdy nevznikly

Kudy vedla cesta k Sheldonovi?

Tvůrčí proces je nevděčná činnost, při které jeden většinou musí udělat sedm kroků doleva, tři kroky dozadu a šest kroků doprava, aby nakonec udělal aspoň jeden krok kupředu. Přehmaty se nevyhnuly ani jednomu z nejvýznamnějších současných sitcomových tvůrců Chucku Lorremu, který má na kontě globálně úspěšná díla jako Dva a půl chlapa nebo Teorie velkého třesku. Chuckových neúspěšných projektů i přesto není málo.

Předchůdce Teorie velkého třesku

Psal se rok 1997, Windows 95 byly sotva dva roky staré a hitem světa byl CD-ROM – prostě ideální podhoubí pro tvorbu prvního seriálu o ujetých ajťácích a nerdech! Právě to si pomyslel i Chuck Lorre, když přišel s konceptem sitcomu o dvojici dvacátníků se zájmem o technologie a komiksy, ke kterým se přidá digitální, počítačově animovaná inteligence.

Dílko se mělo jmenovat Venus on the Hard Drive, tato protoverze Teorie velkého třesku, která si dílem brala i z osmdesátkového filmu Podivná věda, však ve svém pilotním díle působila natolik bizarně, že ji kanál Fox raději na rok odložil. Do roka na ni pak zapomněl i sám Chuck a Venus on the Hard Drive se v tichu dočkal zrušení. Po zhlédnutí minuty a půl záběru, které se válejí na YouTube, se tomu vlastně ani nedivíme...

Seriál z prostředí bluesového klubu

Rok 1997 byl pro Chucka Lorra vůbec mizerný, za pilot se nedostal ani jeho druhý nápad, který pro změnu připomínal hybrida mezi Dvěma a půl chlapem a Na zdraví (Cheers). V seriálu jménem It's Good to Be King mělo totiž jít o příběh dvou chlapů, kteří vedou bluesový klub v Chicagu. Ne, ani nám to nezní jako zasazení, které bychom nutně chtěli vidět. Na It's Good to Be King je však přesto zajímavé, jak nakonec vyústilo právě ve Dva a půl chlapa. Poté, co pilot všechny televizní exekutivce uspal, se totiž Lorre snažil koncept otočit kolem postavy Jona Cryera, pozdější hvězdy Dva a půl chlapa.

Seriál o zamilovaných alkoholicích

V roce 2001 Lorrovi se nepodařil další zajímavý, ač opět lehce zvláštní projekt. Seriál Slightly Damaged People měl být totiž lovestory policajta a filmové hvězdy, kteří se potkají na protialkoholním léčení. Seriál měl sice původně skutečně vzniknout, pak si to však kanál NBC rozmyslel a celý projekt zrušil. I tak ale existuje slušná šance, že by právě tento Lorrův koncept mohl nakonec solidně fungovat – jde totiž de facto o první verzi Lorrova pozdějšího seriálu Mike & Molly (viz fotka, premiéra 2010) o dvojici zamilovaných tlusťochů (jeden z nich opět policista). Lorrovi nejspíš nakonec došlo, že s alkoholiky se vážou spíš historky plné smutku a zvracení. A že s potřebou neustále žrát přece jen nekriticky soucítí většina z nás...

Interaktivní seriál

Jestli u předešlé trojice nápadů platí, že nakonec vlastně vedly k pozdějšímu Lorrově seriálu, Nathan's Choice takové štěstí nepotkalo. Přitom se chce říct, že z celé čtveřice zmíněných neúspěšných konceptů (Lorre jich má na triku více, ale ne všechny stojí za to zmiňovat) je rozhodně nejzajímavější. Nathan's Choice totiž mělo být interaktivní dílo, u něhož by diváci z týdne na týden rozhodovali, jak se hlavní postava zachová. Nathan měl být náctiletý klučina v průměrné americké rodině, právě nelineární vyprávění však mělo celému projektu dodat na hromské zajímavosti. Jasně, Lorre s tímto nápadem nepřišel první, celý projekt trochu upomíná mj. na československý seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka. Právě jeho jméno by ale interaktivní televizní nápady mohlo konečně nakopnout vstříc častější a zajímavější realizaci.

Zdroj: Splitsider

Teorie velkého třesku na COOLu běží od pondělí do čtvrtka ve 21.20!

(lol)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický