4 důvody, proč je Teorie velkého třesku pořád super
A další tři roky snad i bude!
Po skoro deseti řadách patří Teorie velkého třesku mezi nejúspěšnější sitcomy historie. Přesto, nebo možná právě proto jsou však hlasitěji slyšet i škarohlídi, podle nichž už to „nějak není ono“. Přinášíme čtyři důvody, proč to vidíme opačně!
4) Je tu s námi deset let
Desetiletá trvanlivost – co obvykle zní jako skvělá věta pro pojišťováky, je ve skutečnosti v případě sitcomů hororem. Pamatujete si poslední řady Přátel? Všichni chtěli Rosse a Rachel už zabít! A co Jak jsem potkal vaši matku? Tedovo věčné hledání rodičky jeho dětí v tu chvíli působilo už tak natahovaně, že by překvapilo i domorodce kmene Kayanů!
Velkou výhodou sitcomů je zkrátka to, že se stále odehrávají více méně na stejném místě. Můžete se k nim pokaždé vrátit a nabídnou vám totéž. A velkou nevýhodou sitcomů je ovšem totéž – po čase přichází nezbytná repetetivnost a zvláště ti nejnadšenější fanoušci se mohou proměnit v největší kritiky. Jistá míra opruzení je tak pochopitelná – a řekli bychom, že na dekádu trvající sitcom je u Teorie velkého třesku únava materiálu minimální!
3) Stále nemá konkurenta
Tohle bude asi znít trochu poraženecky, ale už mnohokrát jsme argumentovali, že Teorie velkého třesku udělala pro kulturu nerdů lví práci – dvě dekády nazpět platily hry za "kulturu totálních outsiderů" a Pokémoni měli pověst psychologické nemoci. Dnes se mileniálové obojímu věnují i ve třiceti bez obav, že se jim okolí bude smát – i okolí má dnes totiž stejné hobby!
Teorie velkého třesku samozřejmě není jediný důvod "proliferace" geeků. Jedná se však o světový sitcom s miliony fanoušků, jehož motivem je právě sbližování geeků s "normálními" lidmi, takže jeho dosah nelze podceňovat. Na současné seriálové scéně jde přitom stále O JEDINÝ seroš podobně krystalicky čistého zaměření. Neznamená to nutně, že by to divákům mělo stačit ke štěstí – na druhou stranu jinde nic podobného furt nenajdou.
2) Přidává nové postavy
Teprve v posledních letech, circa od páté řady, začaly do seriálu přibývat nové postavy se svým unikátním náhledem na věc. Amy a Bernadette rozšířily řady do té doby poněkud jednorozměrných ženských postav a interakce kluků s nimi obohatily vykreslování našich "divňousů" o nové možnosti.
Nezdá se přitom, že by se v tomto ohledu mělo něco změnit. Teprve nyní třeba poznáváme rodinu Penny. Sheldon navíc poslední dvě řady prožívá jakousi životní krizi. Je stále co poznávat a z čeho motat humory! A s tím souvisí i poslední bod...
1) Nechává své postavy růst
S tím ostatně souvisí i finální argument. Pokud lze před něčím smeknout klobouk, pak je to právě masivní rozvoj postav, na který v průběhu Teorie velkého třesku došlo. Na něco takového jsou potřeba roky plynutí děje – a dlouhá životnost Teorie velkého třesku v tom naplno ukazuje svou výhodu oproti jiným formám.
I do budoucna přitom má seriál stále co nabídnout. Další manželství! Vztahy! Děti! To vše zalité unikátní perspektivou stárnoucího geekovského světa dospěláků, který nemá v seriálovém odvětví obdoby. I v příštích třech letech má tak Teorie velkého třesku stále pořádnou zásobu vtipů na rozdávání!
Teorie velkého třesku běží na Prima COOL od pondělí do čtvrtka ve 21.20.