Facebook sbíral informace o lidech, kteří na něm ani nebyli. Jak je odškodní?
Největší sociální síť se rozhodla zahladit jeden ze svých skandálů.
Deset let starý skandál Facebooku se blíží rozřešení. Společnost Meta, pod kterou Facebook spadá, se totiž rozhodla zaplatit vyrovnání ve výši 90 milionů dolarů za neoprávněné sbírání informací o lidech, kteří přitom ani nebyli na Facebooku přihlášeni. Docházelo k němu v letech 2010 a 2011 a Facebook za ně čelil v USA hromadné žalobě.
„Je to zásadní výstraha pro internetové a reklamní společnosti, které sbírají uživatelská data a používají pokročilé způsoby sledování v prohlížečích,“uvádí v tiskové zprávě právní kancelář DiCello Levitt, která zastupovala poškozené. Společnost Meta kromě vyplacení peněz souhlasila, že smaže nasbíraná data, která byla předmětem žaloby. Návrh vyrovnání teď posoudí soud.
A co přesně bylo předmětem žaloby? Uživatelé Facebooku dali svolení k sledování prostřednictvím cookies v situaci, kdy jsou přihlášeni ke svému účtu, jak to ostatně stálo i v podmínkách služby. Jenže Facebook je sledoval i po odhlášení, využíval k tomu moduly nasazené na weby třetích stran.
Facebook stále čelí řadě kauz. V minulém čtvrtletí mu vůbec poprvé klesl průměrný denní počet uživatelů, i když jen o 10 milionů. Poklesl také zisk, což se projevilo pádem akcií o pětinu hodnoty. Ta se však mezitím stihla zase ustálit.