31. srpna 2020 14:48

Elon Musk předvedl na praseti první mozkový implantát. Lidem pomůže léčit ochrnutí či deprese

Kybernetická budoucnost člověka je zase o krůček blíže.

Elon Musk v přímém videopřenosu ukázal pokroky své společnosti Neuralink. Ta vyvijí čip, který umožní propojení lidského a nervového systému s počítačem, což slibuje vyřešení mnoha neurologických i dalších zrdavotních problémů, ale i digitální vylepšení lidské mysli.

Prasnice Gertruda má novou verzi čipu v mozku už dva měsíce a ten dokáže přenášet vzruchy z jejího rypáku, protože jde o nejcitlivější vnější prasečí orgán, kterým zvířata očuchávají i ohmatávají své okolí. Právě z něho čip dokáže v reálném čase přenášet zdigitalizovanou neurální aktivitu. Podobně by v opačném směru mohl přenášet stimulační signály zpátky do mozku – dnes prasečího, v budoucnu lidského.

"Je to jako Fitbit ve vašem mozku," popsal Elon Musk fungování čipu jeho srovnáním s populárním chytrým náramkem mapujícím zdraví a fyzickou aktivitu. Jeho aktuální verze je velká jako mince a umí se spojit s mobilem či dalším zařízením pomocí Bluetooth Low Energy.

Největším pokrokem Neuralinku je právě zmenšení čipu a hlavně zmenšení jeho elektrod, které tvoří jen malá ohebná ploška, co přečte více mozkové aktivity než dosavadní systémy a nevyžaduje náročnou chirurgickou operaci s vodiči protaženýmu skrze citlivou tkáň. Jejích speciální materiál by měl taky v mozku vydržet déle bez degradace.

Musk tvrdí, že čip od Neuralink lze do mozku dostat jednoduchou operací trvající méně než hodinu bez nutnosti celkové anestezie. Stejným způsobem lze čip z mozku také vyndat, což ukázal na jednom z prasat, kterému už byl čip odstraněn. To by mělo v budoucnu umožnit čip lidem lehce odstranit nebo upgradovat.

První klinické testy na lidech se budou konat na vybraném vzorku ochrnutých pacientů s vážnými poraněními míchy. Mozkový čip v kombinaci s druhým čipem umístěným na páteři by jim měl vrátit hybnost. V případě dalšího praktického užití se mluví o léčbě depresí či úzkostí nebo o pomoci se ztrátou paměti, zraku či sluchu. Musk se samozřejmě zmínil i o propojení lidské a umělé inteligence.

Celá prezentace byla zamýšlena hlavně jako nábor nových pracovníků. Neuralink momentálně zaměstnává zhruba stovku lidí, Musk však doufá, že jich bude v blízké budoucnosti více než deset tisíc. Shání hlavně odborníky na robotiku, elektrické a softwarové inženýrství.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický