28. května 2019 10:40

Nejmodernější čínský vlak bude jezdit rychlostí až 600km/h. Jak vypadá uvnitř?

Cestování po souši bude brzy rychlejší vlakem než letadlem.

Čína zahájila testy vlakové soupravy, která bude jezdit rychlostí až 600 km/h. Jedná se o nejmodernější verzi technologie maglev, který k pohybu používá magnetický polštář místo kol. Prototyp se poprvé představil ve východočínském městě Čching-tao, kde sjel z montážní linky Čínské železniční kolejové společnosti (CRRC).

Pokud souprava v testech obstojí, začne její sériová výroba už v roce 2021. Měla by zrychlit dopravu mezi největšími čínskými městy, a to i oproti letecké. Například cesta letadlem mezi Pekingem a Šanghají trvá i s odbavením 4,5 hodiny (a to ještě bez dopravy z centra na letiště), stávající čínské rychlovlaky s maximálkou 350 km/h to zvádnou za 5,5 hodiny, jenže nový maglev slibuje stejný úsek zvládnout za 3,5 hodiny.

Čína už momentálně provozuje nejrychlejší maglev linku na světě, která dopravuje cestující na letiště Pudong v Šanghaji na třicetikilometrové trase rychlostí až 431 km/h. Té má v budoucnu konkurovat nová generace japonského Šinkansenu s názvem Alpha-X, jezdit má rovněž maximální rychlostí 431 km/h, ale na klasických kolejích.

Japonsko také testuje svůj maglev, který má jezdit mezi městy Tokio a Nagoja rychlostí 505 km/h, ale se spuštěním se počítá až v roce 2027. Uvidíme, zda do té doby dokáže Čína vybudovat trať pro svůj nový maglev.

Kdo bude vítězem souboje rychlovlaků? A přidá se do hry někdy i Česko?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný