Airbnb znamená velký problém v době koronaviru. Nehlásí totiž ubytované
Hotely mají povinnost hlásit ubytované. Pro služby typu Airbnb to však neplatí.
V době začínající pandemie je jednou z nejdůležitějších věcí tzv. trasování neboli sledování pohybu nakažených osob a všech, kdo se s nimi mohli setkat a tedy se nakazit. Když se nákaza šíří ze zahraničí, žádají státní orgány hotely a další ubytovací zařízení o seznam hostů a jejich národnost, aby mohly kontrolovat situaci.
Jenže zatímco hotely či penziony mají povinnost ubytované hlásit, tak služby jako Airbnb něco takového odmítají a odvolávají se na ochranu osobních údajů, což se ukázalo i v případu nakažené americké studentky, která byla v Česku ubytována právě přes Airbnb.
Nikdo neví, kde jsou takové byty, kdo a kdy v nich bydlí, z které země je a kdo je ubytovává. To znamená bezpečnostní problém nejen v případě pandemie. Navíc to znemožňuje místním samosprávám řešit problém digitálních ubytovacích platforem v celé šíři – jednoduše nemají ani přesné informace o tom, kolik takových bytů či pokojů se v dané lokalitě nabízí.
Už nějaký čas sílí hlasy pro zpřísnění a sjednocení podmínek, aby i digitální ubytovací platformy musely doržovat určitá pravidla. „Majitel hotelu může říct, že musí dodržovat různé předpisy a ten, kdo se chová stejně jako on, jenom se nenazývá hotel nebo penzion, ne... Když něco vypadá jako pes, štěká to jako pes a chodí to jako pes, tak je to pes,“ vysvětlil jeden z navrhovatelů zpřísnění, poslanec Patrik Nacher.
Souhlasíte s ním?