Proč nemá Teorie velkého třesku 13. sérii? Může za to hlavně představitel Sheldona
Proč musela populární Teorie velkého třesku skončit na vrcholu sil?
Teorie velkého třesku se dočkala neuvěřitelných 279 epizod, její 12. série je však tou poslední. Ačkoliv jde o nejúspěšnější sitcom historie, 13. série se bohužel nedočkáme. Důvodů, proč Teorie skončila na vrcholu sil, je vícero. Vedle produkčního hlediska hraje velkou roli i skutečnost, že v ní už nechtěla vystupovat její největší hvězda.
Na jednu stranu je samozřejmě na vině délka seriálu. Nejde snad ani tak o to, že by nebylo možné vymýšlet další zápletky nebo že by herci byli na kameru příliš staří. Čím úspěšnější však sitcom typicky je, tím více peněz jeho produkce stojí. Jim Parsons, Kaley Cuoco a všichni další herci z Teorie velkého třesku si v průběhu let přicházeli na desítky milionů dolarů ročně. Vzhledem ke globální popularitě Teorie velkého třesku samozřejmě jde o férovou odměnu, produkce se však kvůli honorářům herců od jisté fáze začala neúměrně prodražovat.
Ačkoliv jsou tak sitcomy poměrně levnou formou seriálu (vystačíte si bez digitálních triků a přehršle kulis), čím úspěšnější jsou, tím více je jejich existence v ohrožení. Posledních několik let vlastně nebyla Teorie velkého třesku v USA vůbec výdělečná, kanál CBS se totiž dostával do plusu až díky prodeji seriálu do televizí ve zbytku světa.
Teorie velkého třesku Zdroj: CBS
Dále tu máme lehkou únavu materiálu. Seriál sice byl nakonec stále výdělečný a třeba Kaley Cuoco naznačovala, že může Penny klidně hrát dalších deset let. Pokud by se popularita seriálu snížila, mohli ostatně i herci samotní přistoupit na snížení honorářů. Kanál CBS přitom nedávno naznačil, že by na 13. sérii ještě kývnul. Jim Parsons (Sheldon) se ale nedávno nechal slyšet, že on sám už chuť pokračovat neměl. A bez něj logicky nemělo smysl pokračovat.
Prý to nebyl žádný dlouhodobý kalkul ani plán. Parsons se prostě jednoho dne probudil a došel k závěru, že 13. sérii nepotřebuje. "Bylo to poprvé od okamžiku, kdy jsem začal Teorii velkého třesku natáčet, co mě napadlo, že bych nechtěl po 12. řadě prodloužit smlouvu," řekl Parsons. "Nevím, možná je to tím, že jsem Beran nebo že se snažím lépe vnímat sám sebe v životním kontextu."
Nešlo ani tak o to, že by měl Parsons hraní Sheldona plné zuby. Spíš z něj tak trochu vyrostl. "Když víte, tak... jednoduše víte. V jisté životní fázi prostě začnete uvažovat jinak. Posledních dvanáct let bylo fascinujících, když pomyslím na to, kým jsem na počátku seriálu byl. (...) Už ale zkrátka nejsem stejný jako kdysi. Možná se pro mě hraní začalo stávat čím dál tím obtížnější. Nevím, co to přesně znamená, ale vím, že potřebuju změnu."
Teorie velkého třesku Zdroj: CBS
Ať už se Parsons rozhodl z jakýchkoliv niterných pohnutek, všanc dal milionový honorář na díl. Po dvanácti letech a skoro třech stovkách epizod je ale těžko někomu zazlívat, že nechce mít stejnou práci až do smrti. Tak tedy děkujeme, Jime. Hodně štěstí, ať už se rozhodneš dál dělat cokoliv jiného!