Simpsonovi mají vlastní školní předmět! O čem je a kde se vyučuje?
Homer vstupuje do školních osnov.
Studenti Glasgow University, kteří si jako svůj primární obor zájmu vybrali filozofii, mohou navštěvovat seminář filozofie založený na moudrosti jistého velkého mudrce Homera J. Simpsona. Stojí 30 liber a v rámci D’oh! The Simpsons Introduce Philosophy se seznámíte jak s Homerovými náhledy na existenci, tak i tím nejdůležitějším z historie filozofie jako takové.
I když by se mohlo zdát, že si studenti budou válet šunky před telkou a přemýšlet, jak se co nejefektivněji flákat v práci, opak je pravdou! Na příbězích ze Simpsonových hodlají totiž vyučující demonstrovat největší klasiky filozofie. "Aristoteles, Kant, Marx, Camus a mnoho dalších velkých myslitelů je reprezentováno v tom, co lze označit za nejčistší filozofickou formu – komiks," praví se v anotaci předmětu.
Študáci si procházejí ty nejznámější nápady Matta Groeninga (a zřejmě i dalších scenáristů Simpsonových...) ilustrující "absurditu lidské existence" a srovnají si je s myšlenkami jiných, starších a v knihách již zapsaných filozofů.
Zní to divně, všichni diváci Simpsonových však vědí, že se ve Springfieldu čas od času umějí pořádně uhodit na hlavičku všeobecné absurdní grotesky. Vzpomeňme si třebas na klasický díl 4. řady Homer kacířem a sérii Homerových myšlenek:
"Co na tom všichni máte, chodit každou neděli do nějakýho baráku. Copak bůh není všude?"
"Všemohoucí má důležitější starosti, než kde jeden umouněnej prďola tráví jednu umrněnou hodinu v týdnu."
"A co když jsme si vybrali špatný vyznání? Každej tejden tím boha jenom popuzujem!"
Simpsonovi Zdroj: FOX
Inu? Daly by se najít i další příklady, které svého druhu – zjednodušeně, samořzejmě – demonstrují komplexnější myšlenkové ideje.
Právě díl Homer kacířem si však vybral britský filozof Julian Baggini v prvním roce jako ideální ilustraci potenciálu Simpsonů. Sám seriál označil za unikátní "anglosaský přístup k existencialismu" a Matta Groeninga za "pravého nástupce Platóna, Aristotela a Kanta". V roce 2001 rovněž vznikla velmi dobře prodávaná kniha The Simpsons and Philosophy: The D’oh! of Homer.
Možná, že tedy lze aplikovat moudrost žluté rodinky na filozofické traktáty o něco věrněji než jen jako lákadlo na unuděné studenty. Možná, že se filozofie Simpsonových bude za pár dekád vyučovat jako zcela seriózní předmět na každé fakultě filozofie.
Nakonec na tom ale přece není nic tak moc zvláštního – co jiného čekat od seriálu, jehož hlavní hrdina je pojmenovaný po antickém spisovateli a mudrcovi?
Simpsonovi se vám na Prima COOL nabízejí každý podvečer.
Zdroj: Dailyrecord