1. srpna 2018 20:34

6 seriálů, které se výrazně měnily za běhu: Čím si prošla Hvězdná brána nebo Červený trpaslík?

Začátek je někdy vážně jenom začátek...

Čtvrtá řada Vikingů pokračuje na Prima COOL v neděli ve 23.45, a pomalu se tak blíží konec jedné klíčové postavy. Ne, nebudeme spoilerovat které. Prozradíme však, že jejím skonem seriál rozhodně nekončí, namísto toho totiž sám sebe přetransformuje do nové podoby. Může to vypadat jako obskurní přístup, podobné "měkké rebooty", jimiž se seriály sebekorigují do nové podoby, jsou však poměrně běžné. A samozřejmě jimi prošly i jiné oblíbené seriály...

06) Baywatch Nights

Hned na úvod si dáme příklad seroše, který svůj měkký reboot přežil jenom dočasně a s odřenýma ušima – případ Baywatch Nights ale nejlépe ilustruje, co oním rebootem vlastně míníme. Možná si na tohle dílko vzpomenete. V první řadě byl Baywatch Nights v 90. letech snahou producentů, jak rozmnožit úspěch původní Pobřežní hlídky. Seržant Garner tu proto založí vlastní detektivní agenturu a s Mitchem řeší nejrůznější kriminální úlohy. Jenže to na diváky moc nefungovalo – a ve druhé řadě byl proto Garner (zakladatel kanceláře!) odejit a Mitch namísto gangsterů začal řešit… mimozemské únosy, tajemné mutanty a nebezpečné duchy! Jiný populární seriál 90. let, Akta-X, tak přepsal celý původní záměr. Nefungovalo to ani napodruhé, přesto vznikla celá obskurní 2. řada.

05) JAG

V případě JAGu byla již změna formulky mnohem úspěšnější. Zejména v 1. řadě byl tenhle soudní seroš orientován primárně na študování případů v poli – to znamenalo především hromadu akce a vyšetřování na základně klasického detektivního mustru, akorát v uniformách. Hlavní producent seriálu Donald P. Bellisario mluvil o tom, že on sám chtěl hlavně vojenské soudní drama, odehrávající se, však víte, v soudních síních – ale stanice stojící za seriálem chtěla více akce. Od 2. řady byla proto odejita Meg Austin (Tracey Needham), na její místo nastoupila žhavější Catherine Bell, seriál změnil i původní stanici a do značné míry zacílil na původní Bellisariův cíl. Fungovalo to nakonec tak dobře, že vzniklo 9 dalších sezon!

04) M*A*S*H

Dnes je M*A*S*H pamatován jednak jako masivní úspěch televize 70. let, tak i jako vzácný případ komediálního sitcomu řešícího vážnější témata. Když popisujete úlohu lékařů v korejské válce (která pro své diváky zastupovala kontroverzní vietnamský konflikt), je zkrátka prostor pro gagy tak trochu omezený. Vtip je v tom, že M*A*S*H ve své 1. řadě takhle vůbec nevypadal – zpočátku se zaměřoval hlavně na humor, ač samozřejmě poněkud černého a kafkovského ražení (neschopnost vojenské mašinérie atd.). Nejpozději od odchodu velitele Blakea, který byl v jednom z nejvíce šokujících úmrtí televizní postavy odpraven mimo záběr, se však M*A*S*H přeorientoval blíže dnešnímu pojetí dramedy – pumpoval do diváků seriózní témata do takové míry, že došlo i na utlumení smíchu publika, které dokonce na několik dílů vypnulo úplně.

03) Červený trpaslík

Další populární sitcom se během své jízdy televizemi proměnil minimálně čtyřikrát! Původní série orientovaná primárně na Listera přežívajícího na palubě lodi byla později obohacena o Krytona, namísto problémů na palubě se však po ztrátě lodi Červený trpaslík (odehrávající se na Kosmiku – seriál tak dokonce neměl ani loď, po které byl pojmenován!) se objevilo daleko více epizodních planet a příběhy skoro připomínaly mustr Star Treku. Namísto Listera se navíc pozdější epizody začaly daleko více orientovat na Rimmera, který se ukázal být populárnější postavou. Připočteme-li, že se titulní loď později vrátila i se svou posádkou, a přihlédneme-li k událostem posledních dvou řad, lze říct, že jsou dějiště a kontext Červeného trpaslíka proměnlivé jako život sám!

02) Hvězdná brána

Také Hvězdná brána prošla nejméně dvěma výraznějšími proměnami. Tou první byla změna po 2. řadě (výrazněji viditelná až po řadě 5.), kdy se původně serióznější zápletky stále víc a víc posouvaly blíže humoru. Jack O’Neill je dnes vzpomínán jako velký šprýmař, doslova Homer Simpson sci-fi světa, uvědomíme-li si ale, že v pilotním díle stále prožívá trauma po ztrátě svého syna, a že ho probírá s Danielem po ztrátě jeho manželky, do pozdější humorné podoby byla zjevně dlouhá cesta. Viditelnější posun pak nastal rovněž mezi 8. a 9. řadou, kdy přišel nový velitel týmu, tým se (od další řady) rozrostl o Valu, přišli i zcela noví záporáci a SG-1 pomalu častěji řešila problémy z paluby pozemských kosmoletů, než aby se omezovala na pěší túry skrze chapa'ai.

01) Pán času (aka Doctor Who)

Nejspíš však neexistuje fluidnější seroš než Pán času alias Doctor Who. Jako první vám na mysli vytane skutečnost, že se v ústřední roli vystřídalo celých 12 herců, přičemž naposledy zčeřila vody skutečnost, že poslední inkarnace Doctora má tvář herečky Jodie Whittaker. Pokaždé se při tom trošku měnil i žánr – doktoři z 60. a 70. let zažívali rozhodně jinak stavěné příběhy než ti modernější. K tomu je pak třeba připočíst i fakt, že Pán času původně vůbec neměl být sci-fi pohádkou – namísto toho jej BBC uvedla do programu jako edukační (!) pořad pro děti a mládež, který měl omladinu seznamovat s komplexnějšími vědeckými fenomény. Doctor byl vlastně sám původně vedlejší postava. Nejpozději od 2. řady si však producenti uvědomili nový potenciál a pořad zcela překopali do jeho „dnešní“ podoby.

Čtvrtá řada Vikingů pokračuje na Prima COOL v neděli ve 23.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický