4. března 2016 14:41

Rychle a zběsile vs. Star Trek: 4 filmy, které totálně vykrádají jiné filmy!

Když dojde inspirace, kraďte alespoň od těch nejlepších!

Poslední loď se v pondělí na COOLu od 20.15 vydá vstříc hledání protilátek vůči ďábelskému viru, který hrozí vyhubit celé lidstvo. Kdo se však ve sci-fi trochu orientuje, nemůže si nevšimnout premisy nápadně podobné seriálu Battlestar Galactica, který s motivem lodi přežívající apokalypsu o něco dříve přišel ve vesmíru. Recyklace je však ve filmové branži obecně velmi populární, ostatně zeptejte se Leonarda DiCapria anebo autorů čtyř dalších filmů, kteří v zásadě jen otočili nápad jiného režiséra.

Pro hrst dolarů

Inspirační zdroj: Tělesná stráž

Westerny si především v 60. letech vzaly samurajské Kurosawovy filmy k srdci ve více příkladech – nejslavněji v Sedmi statečných –, avšak podobnost Tělesné stráže a Pro hrst dolarů je přesto tak nápadná, že z ní jde hlava kolem. Jeden film je totiž (ve finále horko těžko přiznaným) remakem druhého!

Oba pojímají příběh samuraje/kovboje, který dorazí do válkou starých rodin zmáhané vesnice, přičemž tu využije zaměstnání u obou frakcí, jen aby se sám obohatil. Leoneho Pro hrst dolarů navíc vyšlo jenom tři roky po Kurosawově filmu, což z něj dělá zhruba obdobu americké předělávky evropské filmu, nikoliv pouhou inspiraci u filmařiny minulých dekád, jaké se dopouští Tarantino nebo Lucas.

Fury

Inspirační zdroj: Ponorka

Tentokrát je už podobnost mnohem méně nápadná, nakonec tankistický film s Bradem Pittem jménem Fury není ani oficiálně označen za remake, jako se tomu stalo v případě Pro hrst dolarů. Přesto si nelze nevšimnout nápadně obdobných prvků, které sdílejí popsání dobrodružství nacistické ponorky vs. spojeneckého tanku za druhé světové.

Všudypřítomná špína a maz ostře kontrastují s čistotou, které se dočkají spojenci v jiných filmech. Taktéž vyprávění na etapy a soustředění na kamaráderii uvnitř mašiny je nemlich identické. Nakonec nemůže chybět ani popis morálně odpudivých skutečností, do nichž se obě posádky zapletou...

Star Trek (2009)

Inspirační zdroj: Top Gun

Opět příklad, kde spíše než na opsání celého díla došlo k situaci, kdy režisér prostě jen viděl starší film a řekl si “Hergot, co kdybych natočil něco podobného!” Star Trek nakonec nepopisuje letecké cvičení Federace a Kirk se Spockem tu ani nehrají volejbal, ani se neplácají ručníky ve sprše. Bohužel. Ve snaze dodat zcela nový facelift podobnými způsoby něčemu notně archaickému – v jednom případě námořnímu letectvu, v druhém případě Enterprise – jsou si ale oba filmy setsakra podobné.

Mladý rebel, který se nebojí nechat si rozbít hubu a jeho ego se hvězd dotýká? Máme to tu. Krize v půlce filmu, kdy se všechno podělá? Taky tak. Neonová estetika à la 80. léta? Yes! A co hustokrutá technika plná páry a ocelových trubek? Vzdor tomu, že něco podobného ve Star Treku předtím nebylo, by si mašiny Kelvina i Enterprise v ničem nezadaly se zakouřenou palubou letadlovky. No a na konci je samozřejmě krutá bitva, která odvrátí válku!

Rychle a zběsile

Inspirační zdroj: Bod zlomu (1991)

No a nakonec tu máme další podobnost, kterou by režisér neobhájil ani u soudu. Partička frajerů, kteří ke svým loupežným přepadům využívají adrenalinového sportu, přičemž se mezi jejich řady vloudí polda v utajení? Co jsme teď popsali – Rychle a zběsile, anebo Bod zlomu s Keanu Reevesem?

Jak první, tak i druhý film do titulní role staví frajírkovitého rebela, který se spřátelí s ústředním udavačem a zároveň při tom dokáže vypadat jako kluk z plakátu. Proč? Protože kopírování u úspěšných filmů prostě fungovalo, funguje a fundovat bude!

Zkrátka když dva dělají totéž, nemusí to nutně být totéž a i když je to už totéž, nemusí to nutně být na škodu! Poslední loď vyplouvá na COOLu už v pondělí ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný