Rychle a zběsile vs. Star Trek: 4 filmy, které totálně vykrádají jiné filmy!
kopirky filmu Zdroj: Universal Pictures/Columbia Pictures/Paramount Pictures
Když dojde inspirace, kraďte alespoň od těch nejlepších!
Poslední loď se v pondělí na COOLu od 20.15 vydá vstříc hledání protilátek vůči ďábelskému viru, který hrozí vyhubit celé lidstvo. Kdo se však ve sci-fi trochu orientuje, nemůže si nevšimnout premisy nápadně podobné seriálu Battlestar Galactica, který s motivem lodi přežívající apokalypsu o něco dříve přišel ve vesmíru. Recyklace je však ve filmové branži obecně velmi populární, ostatně zeptejte se Leonarda DiCapria anebo autorů čtyř dalších filmů, kteří v zásadě jen otočili nápad jiného režiséra.
Pro hrst dolarů
Inspirační zdroj: Tělesná stráž
Westerny si především v 60. letech vzaly samurajské Kurosawovy filmy k srdci ve více příkladech – nejslavněji v Sedmi statečných –, avšak podobnost Tělesné stráže a Pro hrst dolarů je přesto tak nápadná, že z ní jde hlava kolem. Jeden film je totiž (ve finále horko těžko přiznaným) remakem druhého!
Oba pojímají příběh samuraje/kovboje, který dorazí do válkou starých rodin zmáhané vesnice, přičemž tu využije zaměstnání u obou frakcí, jen aby se sám obohatil. Leoneho Pro hrst dolarů navíc vyšlo jenom tři roky po Kurosawově filmu, což z něj dělá zhruba obdobu americké předělávky evropské filmu, nikoliv pouhou inspiraci u filmařiny minulých dekád, jaké se dopouští Tarantino nebo Lucas.
united artists toho
Fury
Inspirační zdroj: Ponorka
Tentokrát je už podobnost mnohem méně nápadná, nakonec tankistický film s Bradem Pittem jménem Fury není ani oficiálně označen za remake, jako se tomu stalo v případě Pro hrst dolarů. Přesto si nelze nevšimnout nápadně obdobných prvků, které sdílejí popsání dobrodružství nacistické ponorky vs. spojeneckého tanku za druhé světové.
Všudypřítomná špína a maz ostře kontrastují s čistotou, které se dočkají spojenci v jiných filmech. Taktéž vyprávění na etapy a soustředění na kamaráderii uvnitř mašiny je nemlich identické. Nakonec nemůže chybět ani popis morálně odpudivých skutečností, do nichž se obě posádky zapletou...
neue constantin film columbia pictures
Star Trek (2009)
Inspirační zdroj: Top Gun
Opět příklad, kde spíše než na opsání celého díla došlo k situaci, kdy režisér prostě jen viděl starší film a řekl si “Hergot, co kdybych natočil něco podobného!” Star Trek nakonec nepopisuje letecké cvičení Federace a Kirk se Spockem tu ani nehrají volejbal, ani se neplácají ručníky ve sprše. Bohužel. Ve snaze dodat zcela nový facelift podobnými způsoby něčemu notně archaickému – v jednom případě námořnímu letectvu, v druhém případě Enterprise – jsou si ale oba filmy setsakra podobné.
Mladý rebel, který se nebojí nechat si rozbít hubu a jeho ego se hvězd dotýká? Máme to tu. Krize v půlce filmu, kdy se všechno podělá? Taky tak. Neonová estetika à la 80. léta? Yes! A co hustokrutá technika plná páry a ocelových trubek? Vzdor tomu, že něco podobného ve Star Treku předtím nebylo, by si mašiny Kelvina i Enterprise v ničem nezadaly se zakouřenou palubou letadlovky. No a na konci je samozřejmě krutá bitva, která odvrátí válku!
paramount Zdroj: Paramount
Rychle a zběsile
Inspirační zdroj: Bod zlomu (1991)
No a nakonec tu máme další podobnost, kterou by režisér neobhájil ani u soudu. Partička frajerů, kteří ke svým loupežným přepadům využívají adrenalinového sportu, přičemž se mezi jejich řady vloudí polda v utajení? Co jsme teď popsali – Rychle a zběsile, anebo Bod zlomu s Keanu Reevesem?
Jak první, tak i druhý film do titulní role staví frajírkovitého rebela, který se spřátelí s ústředním udavačem a zároveň při tom dokáže vypadat jako kluk z plakátu. Proč? Protože kopírování u úspěšných filmů prostě fungovalo, funguje a fundovat bude!
universal 2oth century fox
Zkrátka když dva dělají totéž, nemusí to nutně být totéž – a i když je to už totéž, nemusí to nutně být na škodu! Poslední loď vyplouvá na COOLu už v pondělí ve 20.15.