31. srpna 2020 00:04

4 důvody, proč byste měli vidět krimiseriál Na schovávanou

Prima COOL vám už 1. září naservíruje „ukrajinský Temný případ“!

V úterý 1. září se na COOLu rozjede drsná kriminálka Na schovávanou. V tomto nenápadném, ale náramně povedeném ukrajinském (!) televizním hitu se ponoříme do pátrání po zmizelé holčičce, které si v ničem nezadá s těmi nejlepšími kriminálkami posledních let. Poznejte čtyři důvody, proč se před Na schovávanou rozhodně nevyplatí schovávat!

01) Drsnost, které se dá věřit

Znáte takové ty kriminálky, v nichž hrdinové vypadají, jako kdyby právě utekli ze srazu fotomodelů, ač se zároveň tváří, že sežrali všechnu moudrost světa? Tak přesně tohle není případ Na schovávanou! Tedy, ne snad, že by zdejší hrdinové a hrdinky vypadali šeredně – slovanský typ se však pozná a hrdinové Na schovávanou jsou o fous špinavější a o fous bližší našemu já než typický americký hrdina.

To vše pak jde výborně na ruku ústřednímu tématu kriminálky! Kdyby Na schovávanou bylo sitcomem, ukrajinské kulisy by asi spíš vadily – sitcomy máme tendenci vnímat jako limonádové úniky z reality. V detektivním žánru, kde se řeší šeď, špína a deprese, ale tohle zasazení naopak parádně zapadá do děje!

02) Ukrajinská perspektiva

S tím souvisí i druhý bod – ukrajinských kriminálek o mizení dětí… jaksi asi moc neznáte, že ano? Na schovávanou nezapře podobnost se severskými kriminálkami, které tvoří nynější etalon žánru. Taky by se dalo přirovnat k Temnému případu, jen z prostředí paneláků namísto jihu USA. A zrovna severské kriminálky jsou vždycky tak trochu sociální sondou do společnosti a jejich temných okamžiků…

Ukrajinská historie 20. století ostatně nabízí řadu nepříjemných momentek, díky čemuž je jasné, že tu o depku nebude nouze. Tohle vyučování dějepisu a zeměpisu je v dobrých kriminálkách vždy polovinou zábavy – jen si vzpomeňte třeba na Vraždu v Orient Expressu a zeptejte se sami sebe, jestli by ten příběh byl stejně zajímavý třeba v ostravské tramvaji. Aha! Právě kvůli tomuhle je fakt, že Na schovávanou nabízí doposud nevídané ukrajinské kulisy a perspektivu, tak pozoruhodný.

03) Univerzální detektivní story

To celé ale neznamená, že by Na schovávanou bylo nějakým regionálním dílkem, v němž Ukrajinci odění do krojů vyšetřují krádež obilí v místním kolchozu! Hlavní zápletka řešící zmizení malé holčičky je naopak dost obecná na to, aby se na seriál mohl dívat kdokoliv na světě – ať už děti má, nebo ne.

Totéž platí i o hlavních hrdinech, kteří po boku případu musejí řešit i své vlastní démony. Dočkáte se policejní korupce, alkoholismu, ale i mírně geniální/mírně autistické detektivky, která byla přeložena z jiného kraje a vy tak budete poznávat nové reálie jejíma očima. Uvážíme-li, jak blízko má slovanská nátura Ukrajinců k řadě českých problémů, možná k ní nakonec budete mít blíž, než si myslíte.

04) Příběh, co dovede překvapit!

Netradiční zasazení ruku v ruce se „západní“ kamerou a vyprávěním znamenají jediné – na první pohled poznáte, o co v Na schovávanou jde, zároveň si však tvůrci mohli dovolit i diametrálně odlišné přístupy. Jinými slovy, jejich děj a hrdinové můžou být docela odlišní od drsňáků, které znáte z amerických kriminálek. A to samé platí pro zvraty...

Něco podobného ostatně známe i z Česka. Třeba česká cosi-jako-detektivka Pustina také na první pohled vypadala jako třeba Temný případ, ale jak se ve finále ukázalo, šlo spíš o sociální drama než kriminálku, u níž padá čelist při odhalení vraha. Regionální kriminálky jsou zkrátka tak trochu jiný, originálnější zážitek. A pro všechny, kteří jsou už přesyceni americkými klišé, bude ukrajinská originalita tou nejcennější přísadou!

Krimiseriál Na schovávanou má na Prima COOL premiéru v úterý 1. září ve 22.25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický