Kolik stojí jeden díl Teorie velkého třesku?
Komedie, která není zrovna za hubičku.
Peníze jsou jenom tím prvním, kolem čeho se točí svět. Nejinak je tomu i v případě produkce Teorie velkého třesku. Její kulisy možná působí notně divadelním vzhledem, detailní rozbor ceny vzniku jediného dílu – neřekneme-li celé jedné řady – však ukáže, že opak je pravdou. Cena za vznik epizody přitom může ovlivnit i budoucnost téhle značky.
Když se před dvěma roky řešilo, zdali se hlavní tváře Teorie velkého třesku dočkají zvýšení honorářů o milionové sumy za jediný díl, působily částky možná pro někoho přestřeleně. Faktem ovšem je, že ani náklady na natáčení samotné se nepohybují zrovna v levném kraji. Kolik celá ta sranda vlastně stojí?
Dlouhé vymýšlení a přepisování scénáře, udržování a stavba kulis, sáhodlouhá režie v drakonických časových harmonogramech plus honoráře všech, kteří se na tom všem podílejí. Tvorba Teorie velkého třesku rozhodně nevyjde za hubičku. S průměrným počtem sedmi odlišných kulis na epizodu i vysokými americkými platy pro štáb vyjde čistě natáčení jediného dílu Teorie velkého třesku na 4 miliony dolarů!
To není málo, dokonce i na efekty relativně náročnější britský Pán času stojí méně, rovněž Hvězdná brána vydala za tvorbu průměrného dílu sotva něco přes milion. Na vině je však u Teorie velkého třesku dílem místo vzniku, tedy kalifornský Burbank. Kalifornie je pro televizní produkce notoricky drahým místem, což bylo i důvodem velkého exodu řady seriálů do kanadského Vancouveru.
Teorie velkého třesku Zdroj: CBS
Na čtyřech milionech dolarů za díl však CBS rozhodně nekončí! Je totiž nutno k této sumě přičíst již zmíněné platy jednotlivých představitelů hlavních rolí. A tím nám tato cifra řádně naroste!
Hlavní trojice Jim Parsons (Sheldon), Johnny Galecki (Leonard) a Kaley Cuoco (Penny) si momentálně užívá velmi solidního honoráře 1 milionů dolarů za epizodu; během tří let po dobu splácení si každý přijde na 72 milionů – tato suma z nich činí nejlépe placené televizní hvězdy současnosti! Tím nám cena dílu poskočila na 7 milionů, ale stále nekončíme!
Zrovna s almužnou totiž neodchází ani zbytek ansámblu – Kunal Nayyar (Raj) a Simon Helberg (Wolowitz) si každý vydělají 750 tisíc dolarů za díl! Paradoxně nejméně mají Melissa Rauch a Mayim Bialik, které si na konci kontraktu vydělají 100 tisíc dolarů za díl. Jejich společná suma každopádně povýší cenu tvorby jednoho dílu na 8,7 milionů dolarů. Když to zaokrouhlíme o možné prodlužovačky, inflaci a podobné srandy, snadno se dostaneme na 9–10 milionů dolarů. Za podobnou sumu 8 milionů eur (ač před 15 lety) tehdy Svěrák natočil český Tmavomodrý svět.
Jenže CBS musí tuto sumu vynakládat týden co týden po půl roku...
Teorie velkého třesku Zdroj: CBS
Jenom v roce 2015 vzniklo 24 epizod rozdělených mezi 8. a 9. řadu seriálu, což znamená, že průměrná suma za vznik jedné řady činí bratru 216 milionů dolarů. To je rovněž průměrná cena jednoho hollywoodského velkofilmu střední třídy. Zvyšující se náklady podobného ranku mohou snadno způsobit, že se Teorie velkého třesku nedočká prodloužení o další řady, jak se nyní opět šušká.
A aby toho totiž nebylo málo, v poslední době rovněž klesají zisky z reklamy. Třicetisekundový spot letos stát 289 tisíc dolarů, což je podle plátku Ad Age snížení o 17 % (!) oproti předešlému roku. Je to tedy možná šokující, ale ve svém základním vysílání je Teorie velkého třesku ve skutečnosti prodělečná (!) a televize CBS na ní vydělává horentní sumy až skrze prodeje zahraničním kanálům. Třeba Primě COOL, že jo...
Teorie velkého třesku se na COOLu představuje každý všední den od 14.45 a 21.15.