24. března 2016 15:56

Bez čeho by Simpsonovi nikdy nevznikli? Tohle jsou jejich 3 nejdůležitější inspirace!

Když opisovat, tak od nejlepších! Anebo ne?

Traduje se, že Matt Groening vymyslel námět Simpsonových čekajíc na sraz s producentem, kam by jinak přišel s prázdnou. Ať už to byl záblesk shůry či výstřelek jeho kreativity, Simpsonovi díky tomu stali veskrze originálním seriálem. I jejich tvůrci však během skoro šesti stovek epizod čerpali inspiraci z leckterých zdrojů. Tři starší seriály se přitom ukázaly být dost možná nejvýznamnější. Znáte je všechny?

Father Knows Best

Pořady, které měly za své postavy členy středostavovské rodiny, mají v americké televizi předlouhou tradici. Ale byla to zrovna arcistará série Father Knows Best, která Groeningovi vnukla inspiraci na Springfield. Father Knows Best začínal jako rozhlasový seriál, teprve od roku 1954 přeskočil i do televize (vysílal se do roku 1960). Popisoval rodinku s dvěma dětmi, synkem a dcerkou, významněji však Matta zasáhlo zasazení do Springfieldu.

Groening sám vyrostl v Portlandu, který přímo sousedí se stejnojmenným městem. Malý Matt si ovšem právě při sledování Father Knows Best uvědomil, že právě jméno “Springfield” je nejčastějším jménem amerických městeček. Údajně byl skoro opilý ideou, že se Father Knows Best odehrává v jeho sousedství – ačkoliv tvůrci pořadu nic takového nezamýšleli. “Řekl jsem si ‘To by byl cool, každý by si myslel, že je to právě jejich Springfield’.” Dojem, že se příběh děje skoro na dosah, si pak o mnoho let později odnesl i k tvorbě Simpsonových, a to nejen co do jména města, ale i rozličných typů postav.

Flintstoneovi

Neméně významná byla inspirace z animovaných příběhů Flintstoneových. Tenhle animák začal svou jízdu v roce 1960 a nikoliv nadarmo opět popisuje rodinné příběhy, ačkoliv tentokrát v pravěku. Navzdory banálnímu námětu se Flintstoneovi ovšem stali důkazem toho, že animované příběhy nemusejí být určené jenom dětem od 3 do 8 let, nýbrž naopak se v nich mohou zhlédnout i dospělí diváci. Flintstoneovi se díky tomu stali nejvýdělečnějším televizním animákem až do příchodu samotných Simpsonových.

Za pozornost stojí především způsob, kterým Flintstoneovi zaujali soudobé diváky. Navzdory dějišti v magické verzi prehistorie čerpal seriál humor z ukazování, že pralidé měli stejné problémy jako my dnes. Tato juxtapozice aktualit ve zjevně fiktivním zasazení se notně podobá nejrůznějším satirickým elementům Simpsonových od parodií slavných značek přes výskyt animovaných verzí celebrit až po epizody reagující na nejnovější dění.

The Brady Bunch

Konečně třetí velkou inspirací je hraný seriál The Brady Bunch, který běžel v druhé polovině 60. let. Tentokrát ovšem nešlo o přímou inspiraci kvalit Simpsoňáků, nýbrž naopak ukázku, kudy se tvůrci nechtěli vydat. The Brady Bunch byl totiž velmi… obstarožní. Ačkoliv vykresloval rodinu smíšenou ze dvou manželů, kteří si do druhého manželství přetáhli své starší potomky, spočíval na minimu konfliktů a celkově byl velmi oldschoolový.

Matt Groening si naopak dal za cíl vykreslit v Simpsonových trampoty zcela dysfunkční rodiny, jejíž otec je tlustý neschopák, matka uvnitř vyhořelým talentem, synek sígrem a dcerka na nejlepší cestě opakovat chyby své maminky – ačkoliv se hrany vzdorovitosti původního konceptu Simpsonových po letech notně obrousily a vždy byly využity k ilustraci potřeby smíření a kompromisu, Simpsonovi si několikrát z idealističnosti The Brady Bunch a jim podobných pořadů otevřeně utahovali. V čem naopak šli v jeho šlépějích, je notoricky známé ždímání značky...

Simpsonovi se představují každý podvečer na COOLu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný