Tímhle nudným Cadillacem jezdil slavný astronaut. Proč?
První Američan, který se kdy dostal na oběžnou dráhu Země, ve svém dlouhém životě rozhodně neměl o dobrodružství nouzi. I proto překvapuje jeho vkus na auta - místo divoké Corvette miloval usedlý Cadillac.
Astronaut John Glenn žil naplno. V počátcích kosmonautiky, kdy šlo při každé misi o život, se stal třetím Američanem ve vesmíru a jako první dosáhl oběžné dráhy. Dlouhá léta zároveň sloužil jako testovací a bojový pilot - za druhé světové války ve stíhacím bombardéru útočil na Japonce, během korejské války zase sestřelil hned několik nepřátelských Migů a získal řadu medailí a ocenění. A stal se také oficiálně nejstarším člověkem ve vesmíru, když se ve svých 77 letech zúčastnil letu raketoplánu Discovery.
Drama na nebi, pohodlí na zemi
Jaké auto byste čekali v garáži takového člověka? Mustanga? Corvette? Nebo snad Dodge Viper? Ve skutečnosti Glenn miloval značku Cadillac, která zejména v posledních desetiletích platila za symbol fádnosti a nudy. Přesně takový je na první pohled i jeden z jeho posledních vozů, Cadillac DeVille z roku 2000. Něco na něm ale nejspíš bude. Glenn ho totiž vlastnil celých šest let, a když ho prodával, musel mu prý nový majitel slíbit, že se o něj až do astronautovy smrti bude ukázkově starat.
Automobilka jen v roce 2000 vyrobila na 100 tisíc takových vozů, takže rozhodně nejde o žádnou raritu. A i když má pod kapotou osmiválec, z agregátu Northstar o objemu 4,6 litru vymáčkli Američané pouze 275 koní. Ani uvnitř auto ničím nezaujme, snad s výjimkou neobvyklého prvku příplatkové výbavy, kterým je systém pro noční vidění.
Za slavné jméno se platí
Když Glenn na konci minulého roku zemřel v požehnaném věku 95 let, rozhodl se současný majitel jeho DeVille konečně prodat. Cena ale rozhodně není skromná, když uvážíme, o jaký vůz se jedná. Aukční dům odhaduje hodnotu na 50 až 75 tisíc dolarů, zájemce by tedy nakonec mohl zaplatit téměř dva miliony korun. A při vší úctě ke Cadillacu, takové peníze bychom si radši dali na spořicí účet až do doby, než trochu zlevní vesmírná turistika.