Software budoucnosti: Česká umělá inteligence dobývá svět zdravotnictví
Jedním z nejvýraznějších témat posledních let je nástup umělé inteligence a její stále častější využití všude kolem nás. Díky českému startupu Aireen® si postupně nachází své místo i v oblasti zdravotnictví.
Jen málokterý orgán dokáže o zdraví člověka říct tolik, jako jeho oko. Důvod je prostý – na očním pozadí můžeme spatřit cévy, které jsou jinak ve zbytku těla před naším zrakem skryty. Nabízí nám tak jedinečnou příležitost pozorovat veškeré odchylky, jako je odlišné zabarvení či nadměrné nebo naopak nedostatečné prokrvení, které mohou indikovat možné zdravotní potíže. „Cévy v oční sítnici podléhají podobným změnám jako cévy v jiných částech těla. Na základě jejich pozorování tak můžeme předvídat například riziko infarktu či mrtvice a můžeme vidět i projevy cukrovky, které jsou zatím bez subjektivních příznaků,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky NeoVize.
Na této specifické vlastnosti očních cév staví nový český zdravotní prostředek Aireen®. Tajemství jeho úspěchu tkví v propojení osvědčených medicínských postupů s efektivitou digitálních technologií a umělé inteligence, která byla během svého vývoje trénována na tisících snímků očního pozadí. Díky tomu dokáže s vysokou přesností odhalit onemocnění ještě před tím, než se objeví jeho první příznaky. To vše během pouhých 30 sekund.
V současné době je Aireen® certifikována pro diagnostiku diabetické retinopatie – jedné z nejčastějších komplikací diabetu, která může v krajních případech vést až ke slepotě. To je však pouze začátek. „Stejně tak, jako se Aireen® postupně naučila rozpoznávat diabetickou retinopatii, se rovněž může naučit identifikovat řadu degenerativních onemocnění, která mají na očním pozadí své specifické projevy,“ vysvětluje David Navrátil, zakladatel Aireen®. Brzy tak bude během krátkého bezbolestného vyšetření oka možné odhalit věkem podmíněnou makulární degeneraci či glaukom. V budoucnu například i Alzheimerovu chorobu.