5 nejlepších rolí Jiřiny Bohdalové: od Světáků k Nesmrtelné tetě
Jiřina Bohdalová slaví úžasné 90. narozeniny! Ze kterých rolí si ji pamatujeme nejlépe?
Jiřina Bohdalová si během své úctyhodné kariéry připsala stovky rolí a leckteré z nich jen tak nezapomeneme. Které z nich nás zaujaly nejvíce?
Nesmrtelná teta
Pohádkových rolí si Jiřina Bohdalová připsala opravdu spoustu, avšak její podání nesmiřitelně zlé Závisti patří dodnes mezi její nejvýraznější výkony. Nápaditá pohádka Zdeňka Zelenky podle předlohy Karla Jaromíra Erbena se ptá, jestli je pro úspěch důležitější štěstí, nebo rozum. Bohužel se ukazuje, že oba tyto faktory blednou tam, kde je společnost prorostlá závistí. Démonická role Bohdalové dokonce přinesla i Českého lva na jeho historicky prvním udílení v roce 1993.
Světáci
Přestože příběh Světáků sledoval především ústřední mužské trio, byla by škoda jednu z našich nejpodařenějších komedií nezmínit. Tři kamarádi-fasádníci se pokoušejí proniknout do lepší společnosti, ale třídní rozdíly jsou samozřejmě až příliš výrazné. Jiřina Bohdalová se zde objevuje v roli dívky lehčích mravů, která se také snaží vyšvihnout na společenském žebříčku o něco výše, ale bojuje pochopitelně jinými zbraněmi nežli mužští antihrdinové. Výsledkem bylo nejen další rýpání do neduhů socialistické společnosti, ale i jedna z nejoblíbenějších československých komedií.
Komediální matador Zdeněk Podskalský si pár let před Světáky dopřál méně sžíravou, ale o to uvolněnější kritiku poměrů ve fantasy komedii Bílá paní. Komunističtí pohlaváři se v ní nezaleknou ani nadpřirozené Bílé paní a snaží se ji zneužít ke svým populistickým programům. Spolupráce Podskalského s Bohdalovou tedy přinesla hned několik na svou dobu velmi nekompromisních snímků.
Ucho
Jako by kritika socialismu v Bílé paní a Světácích nebyla dost, objevila se Bohdalová v roce 1970 ve svém snad nejodvážnějším projektu – dokonce tak odvážném, že si diváci museli dalších 20 let počkat, než se špičkový psychologický thriller dostal z trezoru až na světlo světa. Pod režijním vedením Karla Kachyni exceloval vedle Bohdalové i Radoslav Brzobohatý v roli ministerského úředníka, který se ani ve vlastním domě nemůže cítit v bezpečí. Odposlechy byly na denním pořádku a film dokázal tehdejší zoufalost znázornit natolik silně, že jeho uvedení svého času prostě nebylo možné; o to větších ovací se však dočkal před třemi dekádami, kdy režim padl.
Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Další úspěšná spolupráce Oldřicha Lipského a Miloše Macourka. Bohdalová v roli čiperné novinářky zdatně sekunduje Lubomíru Lipskému v hlavní roli muže, který se nevědomky zapletl do mafiánských her. Parodie na zámořské gangsterky hýří hláškami i komiksovou stylizací od Káji Saudka, zároveň se nezanedbatelně snaží uniknout nastupující normalizační šedi.
Fany
Zmínit musíme i druhou roli, za níž byla Bohdalová oceněna Českým lvem. Opět za úspěchem stála spolupráce s Karlem Kachyňou a Bohdalová předvedla další ze svých hereckých koncertů. Ztvárnila stárnoucí a prostoduchou ženu, která má ráda zvířata, kostel a televizní reklamy. Nyní je nucena žít se svou chladnou a racionální sestrou, jíž se s chutí chopila Jiřina Jirásková. Interakce dvou rozdílných, ale rovněž legendárních hereček zde rozhodně přinesla ovoce.
Výborných rolí si jedna z našich nejslavnějších (a také nejobsazovanějších) hereček připsala celou řadu, stejně jako se zapsala do srdcí dětských diváků dabováním pohádkových postav. Podívejte se i na další české filmy, které by vás mohly zajímat: