Nahota na prodej: Mafián Ivan Jonák měl při natáčení velmi specifické požadavky. Jaké?
Divoká porevoluční doba přinášela i ekvivalentně divoké filmy. Mezi ně bezesporu patří i kriminálka Nahota na prodej, dodnes fascinující svou výpovědní hodnotou o dané době.
V pondělí od 22:15 se na Prima MAX dočkáte pořádné tuzemské temnoty: Zobrazení české polistopadové kriminality, vydírání, únosy žen, nedobrovolná prostituce, etnické problémy mezi Čechy a Romy, prodejnost některých novinářů, podivné privatizace. O tom všem totiž vypráví první porevoluční akční krimi film režiséra Víta Olmera, natočený podle námětu investigativního novináře Josefa Klímy, který se inspiroval vlastní reportáží o prostituci a kuplířství.
Nečekaná hvězda
V hlavních rolích se vedle osvědčených herců Lukáše Vaculíka, Jiřího Krampola, Romana Skamene, Jiřího Pomeje, Oldřicha Navrátila nebo Miroslava Táborského objevil také neherec, kontroverzní podnikatel Ivan Jonák, který byl v roce 2000 odsouzený na osmnáct let vězení za objednání nájemné vraždy své manželky.
„Když jsme hledali lokace do filmu, objevili jsme i slavný Discoland Sylvia, který tehdy vlastnil. Toto místo rády navštěvovaly mnohé celebrity a také politici, kteří se k tomu pak ovšem přestali hlásit. Potkal jsem ho na schodech v bílém obleku, černé košili, ověšeného zlatými řetězy kolem krku. Okamžitě jsem věděl, že bosse mafiánů musí hrát jedině on. Žádnému českému herci přesvědčivého mafiána neuvěříte. My tady nemáme Roberta De Nira, který by kvůli takovéto roli bych schopen mezi mafiány půl roku žít, dokonale si je nastudovat a pak se do nich převtělit,“ vysvětlil svůj výběr režisér Olmer. Nabídku na roli Jonák přijal hned. „Jen se mě zeptal, co tam bude vlastně dělat a já mu odpověděl, že nic, jenom hrát sám sebe,“ dodal s úsměvem.
Natáčení na hraně
Natáčet se skutečným mafiánem byl pro celý štáb doslova adrenalin. „Jednou si odmítal nechat dát facku od Romky, přestože to bylo ve scénáři, a podruhé odmítal hrát, protože mu zapomněli přivézt jeho černou, na míru šitou hedvábnou košili. Nedal si říct, tak jeden z jeho bodyguardů pro ni musel zajet,“ přiblížil režisér.
Ukázal ale i svou opačnou, přívětivou tvář. „Hodně četl, psal sci-fi povídky a občas překvapil svou chytrostí. Například utřel Jirku Pomejeho, když se ho zeptal na slavného filozofa Spinozu a Jiří si myslel, že je to značka italského mopedu,“ uvedl Olmer. Jonák se dokonce platonicky zamiloval do jeho manželky, herečky Simony Chytrové, které psal verše. „Posílal jí dopisy a básně a mimochodem vůbec ne špatné,“ poznamenal režisér.
Příhodná sbírka
Rozpočet filmu, ke kterému napsal hudbu Ondřej Soukup, činil tehdy závratných 15 milionů korun, dalších 5 milionů bylo vyhrazeno na marketing a propagaci. Díky velmi slušné návštěvnosti v kinech, kdy si vstupenku zakoupilo téměř 900 tisíc lidí, dosáhly tržby na 20 milionů korun. „Vybavuji si, že jsme jako herci a celý štáb dostali za domácí úkol sehnat videokazetu s pornem k účelu záběrů do filmu. Trn z paty nám vytrhl jeden nejmenovaný kolega, který byl vášnivým sběratelem a měl doma plné fochy,“ přidal historku z natáčení Jiří Krampol, který ztvárnil postavu bývalého policisty. Po uvedení snímku se uvažovalo o pokračování, tentokrát s pracovním názvem Smrt na prodej. K realizaci už ovšem nedošlo.
Krimi Nahota na prodej uvidíte v pondělí od 22:15 na Prima MAX.