9. prosince 2020 06:00

Jára Cimrman ležící, spící: O hlavní roli se Zdeněk Svěrák dozvěděl z rádia

Další z osobitých děl Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka je dodnes fascinujícím příspěvkem k tématu Járy Cimrmana.

Když Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem dostali od studia Barrandov nabídku, aby o svém fiktivním géniovi českých dějin všech dob natočili celovečerní film, radostí zrovna nejásali; přesto z toho vznikl další úžasný výlet do světa Járy Cimrmana.

„Jeho skutečnou identitu jsme nechtěli nikdy odhalit, takže jsme z toho měli trochu zamotanou hlavu. Dlouho jsme zvažovali, jestli do toho vůbec půjdeme,“ zavzpomínal během života Smoljak. „Problém byl v tom, že si každý Járu Cimrmana představoval jinak a my jsme nechtěli fantazii lidí nijak narušovat,“ dodal Svěrák.

Komedii Jára Cimrman ležící, spící si můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Nečekaný hlavní hrdina

Nakonec ale s natáčením přece jen souhlasili a vzniklo dílo, které dodnes baví. „Původně jsme přemýšleli o tom, že film natočíme z pohledu Cimrmana, že to bude snímáno jeho očima, a tudíž se jeho skutečná tvář nikdy neukáže. Pak jsme si však řekli, že u hodinu a půl trvajícího celovečeráku by to byla asi nuda. Nezbývalo nám tedy nic jiného, že herce pro postavu Cimrmana opravdu najít,“ prozradil Ladislav Smoljak.

Padaly různé návrhy: Josef Abrhám, Jiří Zahajský, Jiří Kodet, neznámí herci z oblastních divadel nebo neokoukaná tvář ze zahraničí... „Měli jsme už hotový scénář, ale hlavní roli jsme stále obsazenou neměli. Jednou jsem poslouchal rádio, kde zrovna probíhal rozhovor s Láďou Smoljakem o novém chystaném filmu a on tam oznámil, že Cimrmana budu hrát já. Měl jsem z toho velikou radost. I když mi to předtím vůbec neřekl, ani to se mnou nekonzultoval,“ popsal Zdeněk Svěrák.

Humor se smrtí v oku

Do postavy Alžběty, která se toužila stát Cimrmanovou manželkou, společně obsadili Libuši Šafránkovou. „Byla tak cudná, že jsem se před ní styděl vyprávět nemravné vtipy. Když už jsem měl takovou anekdotu na jazyku, hned mě zastavila a řekla, vypravuj ji raději Pepovi (její manžel Josef Abrhám – pozn. red.). On mi ji pak potom doma řekne,“ přiblížil perličku z natáčení Svěrák.

Natáčení si užíval i zmíněný Josef Abrhám, který ztvárnil divadelního vědce. „Měl jsem mimořádné štěstí, že si mě pánové Smoljak a Svěrák vybrali. Mám nekomediální obličej, ale ten jejich humor se nemusí hrát legračně, dá se zahrát se smrtí v oku. O to víc je to pak vtipnější,“ poznamenal v dokumentu o vzniku filmu herec.

Vyřazené a chybné scény

Slavná scéna vichr z hor se v komedii neměla vůbec objevit. Na příkaz z Barrandova musela být z nepochopitelných důvodů vyškrtnuta. „Když jsem pak ve střižně viděl celý film, tahle komediální pasáž mi tam prostě chyběla. Nebylo to bez toho ono. Zašel jsem tedy za ředitelem. Nevím už jaké argumenty jsem použil, ale nakonec se mi ho podařilo ukecat,“ vylíčil Smoljak, který naopak zpětně litoval jiného záběru.

„Ten hon na zajíce v oblečkách jsme tam dávat vůbec neměli. Ve skutečnosti to byli králíci, vychovaní speciálně pro tuto scénu. Protože ale byli pořád v kotcích a nebyli zvyklí běhat, tak se pak na place spíše šourali. Považuji to za hřích. Tohle jsme točit vůbec neměli,“ zpytoval svědomí režisér. Film se natáčel nejen v Praze, ale také Liberci, na Konopišti nebo Vesci u Sobotky.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický