Hezky tady počkej, já se hned vrátím. Jen co zabiju pana Einsteina
Vousaté ženy, prsatí muží, současný striptýz Jany Brejchové a Heleny Růžičkové... Tahle groteskní sci-fi komedie z roku 1969 rozhodně patří do zlatého fondu české kinematografie a navždy zůstane klasikou, jejíž nostalgická vůně se nedá přebít. Dívejte se ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.
Když se režie chopí mistr Oldřich Lipský, scénář napíší znalci žánru Josef Nesvadba a Miloš Macourek a obsazení vytvoří výsostná plejáda českých herců v čele s Jiřím Sovákem, Janou Brejchovou, Ivou Janžurovou, Radkem Brzobohatým, Petrem Čapkem, Milošem Kopeckým, Stellou Zázvorkovou a ve výčtu bychom mohli pokračovat ještě na dalších pěti řádcích, není se – ve smyslu kvality – moc o čem bavit.
Zabil jsem Einsteina, pánové je dílo zábavné a nápadité a přemýšlet tu nad paradoxy a záludnostmi cestování v čase nemá příliš cenu. Oldřich Lipský si totiž sympaticky nehraje na fyzikálního génie Einsteinova formátu a chce jen pobavit, což se mu daří na jedničku a fórů-chtivý divák to musí ocenit.
Jiří Sovák, Jana Brejchová a Lubomír Lipský ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové
Děj se odehrává střídavě v Americe „daleké budoucnosti“, přesně v roce 1999, a v Praze roku 1911. Život na zemi již není, co býval. Muži mají prsa, ženy vousy a uvědomělé členky Svazu žen demonstrují za to, aby světová vláda zatočila s teroristy – skupinou nukleárních fanatiků. Vynalezení stroje času podnítí expedici, která má jediný cíl: vydat se do minulosti a trochu zde pomoci nešťastné náhodě, jež památného června roku 1911 málem připravila o život zakladatele moderní fyziky Alberta Einsteina, prapůvodce všech budoucích neřestí a trablů. Závěrem lze konstatovat, že Josef Nesvadba měl hlavu plnou opravdu bizarních a absurdních nápadů a Jana Brejchová byla ve své době kočka, pro kterou by v čase cestoval a vraždy páchal kdekdo. Na to, že se natáčelo na sklonku památného léta 1968, kdy do smíchu nikomu moc nebylo, klobouk dolů.
Striptýz ve filmu filmu Zabil jsem Einsteina pánové
Co jste možná netušili...
- Dřívější komedie Oldřicha Lipského Muž z prvního století (1961), shodou okolností opět sci-fi komedie o cestování v čase, byla původně natáčena pod jménem Zavinil to Einstein. Název titulu byl ale nakonec změněn a tak Oldřich Lipský jméno známého fyzika použil ve svém snímku až o osm let později.
- Pravděpodobně první výskyt selfie tyče na obrazovce! V jedné scéně si Betsy (Iva Janžurová) pořizuje teleskopickým přístrojem selfie snímek se svým manželem Frankem (Lubomír Lipský st.).
- Člen Grantovy bandy Smith (Jan Libíček) v jedné scéně přemítá, co dělala Gwen Williamsová (Jana Brejchová) v Praze roku 1911, zda se náhodou neprocházela po zoologické zahradě. Ta byla v Praze otevřená až roku 1931.
Režie: Oldřich Lipský Předloha: Josef Nesvadba (kniha) Scénář: Miloš Macourek, Josef Nesvadba, Oldřich Lipský Kamera: Ivan Šlapeta Hudba: Vlastimil Hála Hrají: Jiří Sovák, Jana Brejchová, Lubomír Lipský st., Iva Janžurová, Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Svatopluk Beneš, Jan Libíček, Viktor Maurer, Miloš Kopecký, Stella Zázvorková Rok uvedení: 1969