Do hlav nám přichází znít Poslední Mohykán
Tohle je prostě srdcovka. Legendární snímek od legendárního režiséra s legendárním soundtrackem. Charismatického Daniela Day-Lewise jako bílého lovce, který vyrostl mezi indiány kmene Mohykánů, si pojďte vychutnat v neděli ve 20.00 na Prima MAX.
Režisér Michael Mann má ve filmovém světě jméno. Nelítostný souboj, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, Collateral, Miami Vice, Veřejní nepřátelé... Poslední Mohykán je svým bratříčkům naprosto rovnocenným sourozencem. Jen u mála filmů je hudba tak signifikantní, jako tady. Jen málokdy se dá říct, že vás soundtrack přišpendlí do křesel, že vás tak naprosto pohltí, naplní, uchvátí.
Tady ale v kombinaci s úžasnou výpravou, přírodou a příběhem se to stalo a zcela po právu to bylo oceněno i Oscarem. Nad kompozicí obraz/hudba tu zůstává rozum stát, srdce plesá a minuty běží a běží. A konec? Ten budete bez dechu hltat i přesto, že si ho už teď při čtení těchto řádků do detailu vybavujete. Michael Mann je zkrátka borec, stejně jako Sokolí oko Daniel Day-Lewis. Tady zkrátka není co vytknout.
Záběry z filmu Poslední Mohykán Zdroj: 20th Century Fox
Píše se rok 1575. Na východním pobřeží Severní Ameriky zuří boj mezi francouzskými a anglickými kolonisty a v jejich řadách bojuje i celá řada naverbovaných indiánů. Běloch Hawkey (Daniel Day-Lewis), který vyrostl mezi indiány kmene Mohykánů, jeho indiánský otec Chingachgook i pokrevní bratr Unkas se běsnění odmítají zúčastnit, ale uvolí se pomoci anglické posádce bránit jednu z pevností.
Záběry z filmu Poslední Mohykán Zdroj: 20th Century Fox
Proti přesile nepřátel ovšem nemají šanci. Po boku znepřátelených Francouzů bojuje i krutý náčelník kmene Huronů, který přísahal pomstu britskému veliteli pevnosti pro vyvraždění jeho rodiny. Po podepsání kapitulace vyprovokuje Huron Magua střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a jeho dvě dcery, Alici a Coru, unese do své vesnice.
Záběry z filmu Poslední Mohykán Zdroj: 20th Century Fox
Možná jste o filmu Poslední Mohykán netušili...
- Režisér nedovolil žádnému z herců použít za sebe v bojových scénách dubléry.
- Komparz tvořilo více než devět set amerických indiánů z celých Spojených Států, největší zastoupení měli zástupci kmene Cherokee.
- Snímků stejného jména – The Last of the Mohicans – bylo v Americe natočeno celkem pět. První v roce 1920, další v roce 1932, 1936, 1971 a konečně 1992. Verzi z roku 1936 viděl režisér Michael Mann jako malý a tak ho okouzlila, že se v dospělosti rozhodl natočil další remake.