Česká nostalgie: 5 filmů, které vás hned vrátí do minulosti
Karanténní dobu můžete prožít nejen ve společnosti osvědčených klasik, ale i českých filmových novinek, které kouzlo starých časů přinesou i k vám domů. Které to jsou?
Kina jsou zavřená, takže za svými oblíbenými tvářemi současné české kultury se nepodíváte – pokud tedy nezavítáte do naší videopůjčovny, kde se můžete podívat i na filmové hity posledních měsíců a let. Kterými filmy si můžete letošní omezenou kulturní nabídku zpříjemnit?
Po strništi bos
Jan Svěrák zase jednou spojil síly se svým otcem Zdeňkem a je z toho nostalgický výlet se vším všudy. Těžká protektorátní doba, v níž tehdy malý Zdeněk Svěrák vyrůstal, je zde líčena s dětskou hravostí a fantazií, samotná válka a její krutosti nejsou v centru dění – ale události na malé vesnici jsou zajímavé i tak. Dá se normálně poznávat svět na pozadí nejděsivějšího válečného konfliktu všech dob? Svěrákovi nabízejí dojemný a poetický pohled na složitá témata, který citlivě navazuje na oblíbenou Obecnou školu.
Toman
Ambiciózní historické drama Ondřeje Trojana (Občanský průkaz, Želary) nás vrací do 50. let a složitých časů poválečného nástupu komunismu. Charismatický Jiří Macháček v jedné z nejserióznějších rolí své kariéry ztvárnil rozporuplnou figuru Zdeňka Tomana – šéfa zahraniční rozvědky, který sice na dálku podporoval izraelské zájmy, zároveň se však nebál obchodovat se vším, co v těžkých podmínkách válkou vyšťaveného Československa šlo sehnat. Puntičkářský Trojan detailně zobrazuje reálie tehdejšího komunistického vedení, z něhož vám bude běhat mráz po zádech.
Zlatý podraz
Režisér Radim Špaček už zkoumal totalitní praktiky v úspěšných Poutech, předloni se vrátil ještě hlouběji do minulosti – podobně jako v Tomanovi se ocitáme ve zmatených poválečných letech, jež sledujeme ze sportovní perspektivy. Naše basketbalová reprezentace tehdy patřila k naprosté špičce Evropy, ale to se samozřejmě nepozdávalo jak bratrům ze Sovětského svazu, tak i leckterým funkcionářům, nespokojeným se svérázností některých atletů. A tak musel přijít podraz – a ne jeden. Našláplé drama láká na retro atmosféru i poctivé vykreslení dobových reálií.
Skleněný pokoj
V centru dění je tentokrát nezvykle dům – jenže slavná brněnská vila Tugendhat si takovou pozornost rozhodně zaslouží. Julius Ševčík si po úspěchu s Masarykem mohl dovolit sezvat mezinárodní štáb, v němž nechybí hvězda Hry o trůny Carice van Houten, jedna z nejlepších evropských hereček Alexandra Borbély, dánský elegán Claes Bang a samozřejmě ani matador velkých projektů Karel Roden. Společně vytvářejí spletitou síť vztahů, jež se kolem této pozoruhodné stavby napříč 20. stoletím vinula.
Národní třída
Na závěr se přesuneme do současnosti, přestože její spojenost s minulostí je na první pohled patrná. Hynek Čermák v roli sídlištního raubíře Vandama vzpomíná na slavné momenty sametové revoluce a stejně jako mnoho jeho souputníků není spokojen s vývojem tuzemské demokracie. Měl však vůbec někdy šanci něčeho pořádného dosáhnout? Jak změnil přechod ze socialismu do divokého kapitalismu mentalitu lidí? Štěpán Altrichtr, autor podnětného Schmittkeho, klade řadu znepokojivých otázek...
A samozřejmě, pokud máte chuť na cokoli dalšího, prolistujte si nabídkou naší videopůjčovny. Nějaké to zpříjemnění náročných dnů si bez problémů určitě vyberete i vy sami.
Text: MS