22. června 2016 10:00
Gabriela Gabrielová

Bony, ňáký bony? Mrkněte na dvojku kultovního snímku Bony a klid!

Pamatujete na Romana Skamene alias Bínyho? Veroniku Jelínkovou alias Evičku? Mrkváče, Tuzex a samozřejmě bony? Dobrá zpráva pro všechny, komu tenhle biják zpříjemnil poslední léta před pádem bolševika. Můžete se těšit na jeho pokračování! V sobotu ve 22.10 na Prima MAX.

Kdo by si jedničku nepamatoval. Když v roce 1987 rozvířily nemastné neslané vody socialistické kinematografie Bony a klid, způsobily malý převrat. Jak by taky ne. Natočit film o veksláckém podsvětí, o kterém všichni věděli, ale režim na něj byl krátký, navíc vystavěný na skvělém scénáři Radka Johna, který mu vtiskl jedinečný šmrnc autenticity, to byl od Víta Olmera počin vskutku geniální.

Jak moc obdobná premisa (ovšem již bez svižného Johnova rukopisu) zafungovala o sedmadvacet let později, to už je diskutabilní. Faktem ovšem zůstává, že Bony a klid se svého pokračování nakonec dočkaly a i kdyby v nás dvojka neměla vzbudit nic jiného než sentiment nad osvědčenými hláškami jedničky a pitoreskními osudy starých známých postav, stojí za to.

Co se linie příběhu týče, nelámal si Vít Olmer hlavu s přílišnou inovací. Vždyť proč vymýšlet něco nového, když to staré je už odzkoušené a funguje. A tak do Prahy opět přijíždí obrýlený mladík, shodou okolností zase Martin a shodou okolností zase z Mladé Boleslavi. Už sice neshání marky, ale jako zadlužený právě dostudovaný knihovník reprezentuje novou ohroženou skupinu své doby náchylnou padnout do spárů kriminálního podsvětí. A taky se tak samozřejmě stane.

Nemusíme čekat dlouho a Martin (Jakub Prachař) se seznamuje se starým dobrým Bínym (Roman Skamene), který už sice nekšeftuje s bonama, ale pořád ví, jak vydělat rychlý prachy. Do děje postupně vstupují všechny známé postavy z jedničky včetně původního Martina (Jana Potměšila).

Nečekejte atmosféru jedničky. Její plísňové džíny, barevné přelivy a diskotékové aranžmá 80. let jsou neopakovatelné. Ovšem originální repliky a kvalitní hudební aranžmá – tentokrát z pera Ondřeje Soukupa – zůstávají. Taky kritický pohled na neřesti společnosti je oběma snímkům společný, i když podvody s dotacemi, tunely a úplatky dvojky již přece jen nedosahují atraktivity a lehkosti veksláků jedničky.

Když se to vezme kolem a kolem, víte-li, co od nich čekat, nejsou Bony a klid 2 špatným filmem. Jen je musíte brát takové, jaké jsou – bulvární, groteskní, poněkud černobílé a naivní. Zkrátka olmerovské.

Dívejte se v sobotu ve 22.10 na Prima MAX.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný