6 nejlepších rytířských filmů: od Návštěvníků až k Monty Pythonům
Legendy o Artušovi, španělských hrdinech i francouzských hrubiánech – na to všechno narazíte v našem výběru nejzajímavějších rytířských báchorek.
Udatní rytíři, krásné panny, svištění mečů a vzhlížení k ideálům. Leckdo z nás si představuje středověk takhle ušlechtile a určitě v tom mají prsty i historické filmy, předkládající trochu jiný pohled na dávno minulé doby, než o jakém nás zpravovali učitelé dějepisu. Ať byla realita jakákoli, filmové návraty do zašlých epoch si užít můžeme. Které jsou nejzajímavější?
Návštěvníci
Francouzská komediální klasika Návštěvníci z počátku 90. let představila oblíbenou dvojici Jean Reno a Christian Clavier – a také spoustu drsného humoru. Málokdy se v rámci mainstreamové tvorby podařilo tak nekompromisně zobrazit středověkou hrubost a ošklivost. Přisprostlé vtipy zde však nejsou samoúčelné, neboť pomáhají dokreslit kontrast mezi nemilosrdnými poměry 12. století a uhlazenou, technologiemi sešněrovanou současností. Ani nepříliš povedená pokračování téhle klasice nic z kvalit neubraly.
Král Artuš
Specialista na zamotané a notně stylové gangsterky Guy Ritchie se v roce 2017 vytasil s pořád trochu nedoceněnou, ale o to jedinečnější variací na artušovský mýtus. Mezi londýnskou spodinou ve filmech jako Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k vypiloval svůj styl plný nápaditých koláží, rychlého střihu na hudbu a ambivalentních postav – a tyto prvky následně přenesl o milénium zpátky až do staré Anglie. Král Artuš: Legenda o meči si proto dění kolem Artušova předkrálovského období, získání Excaliburu i albionského trůnu notně upravuje; vždy ale tak, aby se divák bavil.
První rytíř
Přestože se Jerry Zucker proslavil jako třetina úspěšného autorského týmu, který stál za slavnými hity jako Připoutejte se, prosím nebo Bláznivá střela, připsal si také několik mnohem umírněnějších hollywoodských štací. Jednou z nich byl v polovině 90. let i První rytíř, v zásadě rutinní fantasy pohádka zpracovávající příběh o Artušovi, lady Guinevere a Lancelotovi. Nečekaný mocenský i milostný trojúhelník však získává na atraktivitě díky hlavním představitelům – jak často se poštěstí vidět soupeřit Seana Conneryho a Richarda Gerea o srdce Julie Ormond? Příběh o lásce a zradě představuje to lepší a nadčasovější z hollywoodské devadesátkové pompéznosti.
Excalibur
A do třetice všeho artušovského! Na začátku 80. let natočil John Boorman, známý hlavně díky až fyzicky nepříjemnému Vysvobození, skutečně špičkový historický film, který z hlediska výpravy a audiovizuální stránky dodnes patří k tomu nejpropracovanějšímu, co filmové fantasy nabídlo. Dvouapůlhodinové dobrodružství se nazývá Excalibur, a tak dává jasně najevo, že mytický meč bude v tomto příběhu hrát klíčovou roli.
Cid
Málokdo se v 60. a 70. letech specializoval na tak velkolepé historické opusy jako věhlasný Charlton Heston. Mezi úlohami Ben Hura, Julia Cesara a kardinála Richelieu ve Třech mušketýrech se totiž chopil legendárního Cida. Španělský rytíř dostal v Hollywoodu prostor k téměř tříhodinové výpravné epice a dodnes nám připomíná, že takovéhle filmy se už prostě netočí.
Monty Python a Svatý Grál
A samozřejmě nemůžeme výčet rytířské kvality uzavřít bez jednoho ze tří snímků od legend britského humoru. První celovečerní pokus Monty Pythonů byl v polovině 70. let zjevením a dodnes patří mezi suverénně nejvtipnější pohledy do dávné evropské minulosti. Absurdní humor se mísí s parodií fantasy žánru i dobově relevantní sociální kritikou a výsledkem je nestárnoucí mix, jehož jednotlivé scény po zásluze zlidověly. Monty Python a Svatý Grál ukazuje středověk jako nikdo jiný!