Nová kontroverzní šachová pravidla naštvala internet. Transgender šachisti mají přísný zákaz
Mezinárodní šachová federace (FIDE) oznámila nové pravidlo omezující účast transgender šachistů na turnajích.
Ačkoliv jsou šachy technicky sportem, oproti jiným sportům se toho ve světě profesionálních šachistů zase tolik neděje. Když už ale dojde na nějakou kauzu, většinou to stojí za to – jako například před časem, když mistr světa Magnus Carlsen obvinil Hanse Niemanna, který jej porazil, z toho, že podváděl pomocí análních čidel. Oficiálně se nikdy nic neprokázalo, Niemannova reputace to nicméně schytala a organizátoři mezinárodních turnajů byli nuceni zpřísnit pravidla kontroly před jednotlivými partiemi.
Nejnovější skandál pak není tak výstřední, rozhodně se o něm ale bude vášnivě diskutovat. Je totiž extrémně znepokojivý z hlediska tolerance vůči menšinám – Mezinárodní šachová federace rozhodla omezit účast transgender šachistů na světových turnajích. Konkrétní nové pravidlo zakazuje transgender ženám nastupovat do ženských turnajů a transgender mužům zase do mužských.
New regulations from the International Chess Federation could effectively bar many transgender women from partaking in the high-level women’s competitions for up to two years or more. https://t.co/PPJHISCrGH
— The New York Times (@nytimes) August 18, 2023
Organizace dále hodlá odebírat tituly všem trans osobám, které vyhrály titul v kategoriích mimo jejich „rozené pohlaví“. „Tato otřesná situace povede k depresím a pokusům o sebevraždu,“ zkritizovala rozhodnutí FIDE například šachová mistryně a trans profesionální šachová hráčka Yosha Iglesias.
FIDE se každopádně brání tím, že transgenderová legislativa se v mnoha zemích rychle vyvíjí, doposud ale není žádný jednotný přístup nikde ukotven, a proto hodlá následující dva roky vytvářet vlastní analýzu. Na jejím základě pak může, ale taky nemusí, nová pravidla změnit. To ale nic nemění na tom, že šachy nevyžadují žádnou fyzickou sílu – snad jedinou možnou výhodu, kterou lze u pohlaví obhajovat – a proto tedy nedávají podobná omezení žádný smysl.
Kontroverzní rozhodnutí okomentovala i britská poslankyně Angela Eagle. „V šachu neexistuje žádná fyzická výhoda, tedy pokud nevěříte, že muži jsou ze své podstaty lepší a schopnější než ženy. Celou svoji šachovou kariéru jsem poslouchala, jak jsou ženské mozky menší než mužské, a že bychom neměly vůbec hrát. Tento zákaz je pro ženy směšný a urážlivý,“ uzavřela někdejší vítězka turnaje dívek do 18 let z roku 1976.