Kavkaz: Poznejte tajemnou kolébku lidstva
Třetí řada motorkářského cestopisu Moto cestou necestou se tentokrát odehrává v oblasti Kavkazu. Přinášíme základní historicko-geografická fakta. Čím je tohle pohoří výjimečné? Moto cestou necestou sledujte každé pondělí ve 20.15 na Prima COOL.
Pohoří Kavkaz je křižovatkou hned z několika pohledů.
Rozkládá se mezi Černým a Kaspickým mořem, a je tak pomyslnou hranicí mezi Asií na jihu a Evropou na severu.
O území se převážně dělí čtyři státy – Rusko na severu, Gruzie na jihozápadu, Ázerbajdžán na jihovýchodu a Arménie na jihu.
Kavzkaz začal vznikat přibližně před 25 miliony lety, kdy počala kolize eurasijské a arabské tektonické desky. Jejich třením vzniklo pohoří. Kavkaz je tedy tektonicky aktivní oblastí s častými zemětřeseními – při posledním v roce 1988 zahynulo na 25 tisíc lidí.
Kavzkaz začal vznikat přibližně před 25 miliony let
Zdroj:
upload.wikimedia.org
Kavkaz patří mezi jedny z nejdéle osídlených míst na Zemi. Homo erectus kráčel Gruzií už takřka před dvěma miliony let, první prokázané permanentní sídliště je staré na 200 tisíc let. Oblast je některými považována za jednu z "kolébek lidstva" – právě odtud se prý do Evropy či naopak dále na východ vydávaly další vlny migrace.
V roce 2010 bylo zjištěno, že už 1500 let před Kristem hostil Kavkaz vyspělou civilizaci na úrovni doby bronzové. Stejný druh výstavby, zjevně dle jediného plánu, byl totiž objeven na více jak 200 separátních archeologických nalezištích. Proč civilizace zmizela, zůstává záhadou.
V regionu žije na více než 50 etnických skupin
Kavkaz, bohatý na zdroje dvou moří a jako nárazníkové pásmo více kultur, je místem odvěkého míchání národů. V regionu žije na více než 50 etnických skupin, což sebou nese barvité kulturní prostředí, ale i časté třenice. Jenom za poslední dvě dekády region postihla Čečenská válka a Rusko-gruzínský konflikt.
O historickém a kulturním významu svědčí i řada mýtů kolem Kavkazu. Na jih od Gruzie najdeme horu Ararat, na níž dle Bible dosedla Noemova archa. A region můžeme najít i v řecké starověké mytologii – jednak byl jedním z pilířů podepírajících svět, a jednak právě na Kavkaze přikoval Zeus ke stále Promethea jako trest za to, že daroval lidem oheň.
Připoutaný Prometheus na skále v bájném pohoří Kavkaz
Elbrus se svými dvěma vrcholy
(lol)