15. září 2023 17:16

Jedna jediná věc a miliony mužů i žen se chvějí vzrušením

Pro jednoho nezbytné, pro druhého k nesnesení, první jejich odér lačně nasaje, druhý protočí panenky a naznačuje nevolnost: Cigarety. V názoru na ně se lidé jednoduše neshodnou. Ovšem faktem je, že neodmyslitelně patří k historii lidstva. Kouřilo se, kouří a kouřit dál se zřejmě i bude.

Radost a potěšení, které spojují. Zážitek dostupný kdykoli v únavné šedi běžných dní. To všechno jsou cigarety pro zapřisáhlé kuřáky, kterým můžete mávat před nosem dnes už prokázanými a navíc sebevíc odstrašujícími daty a fakty, jakým je třeba i sdělení, že charakteristickou chuť cigaretám dodává močovina, hlavní složka moči. Odložit cigaretu? Ale kde že!

Potřeba připálit si je jednoduše silnější než všechen zdravý rozum, kterého se čím dál hlasitěji, přesto marně dovolávají odpůrci tabáku, upozorňující na sebedestruktivní sklony těch, kdo v papírových krabičkách loví tzv. „cíčka“.

Možná i vás v takových situacích napadá oblíbená otázka: Co na to Freud? Těžko říct, sám nikdy nepřestal kouřit, ačkoli ho tenhle zlozvyk více než 30x přivedl pod kudlu chirurgů.

Zlozvyk, nebo nutnost?

O slabosti, které lidstvo pro cigarety a tabák jako takový má, svědčí jednoduchá čísla:

  • Každý den se na světě vykouří asi 15 miliard cigaret
  • První cigarety člověk vykouřil zhruba 5000 let př. nl.
  • Tabák se pěstuje ve 117 zemích po celém světě
  • Velikost plochy pro jeho pěstování se odhaduje na cca 5 milionů hektarů

Nutno podotknout, že hlavním vývozcem je Čína, a to se podržte - když říkáme Čína, myslíme tím samotný stát. Největší producent cigaret na světě je ve vlastnictví čínské vlády. Mimochodem, právě odtud také pochází většina kuřáků, v celosvětovém měřítku tvoří více než třetinu všech uživatelů tabáku. Jejich počet dokonce převyšuje počet obyvatel celých USA.

Nicméně vůbec první zmínky o tabáku podle toho nejpovolanějšího vůbec, totiž internetu, pochází z Ameriky. Holdovali mu i inteligentní a vyspělé národy, jakými byli původní obyvatelé - Mayové a Aztékové. Užívali ho v různých formách, obvykle při rituálech, komunikaci s duchovními rádci a dokonce prý i při léčení.

Svého času bylo kouření tabáku důkazem silného společenského postavení. Mnozí z nás ještě pamatují časy, kdy se bez okolků kouřilo na úřadech, v nemocnicích, při kulturních událostech, zkrátka všude.

Nová doba, nové informace, nové způsoby

Naproti tomu dnes vídáme nápisy „Kouření zakázáno“ na každém rohu. O tom, co cigarety nejen u aktivních kuřáků dokážou provést s lidskou kůží, vlasy, orgány, zkrátka zdravím obecně, se otevřeně mluví. Krabičky s cigaretami už hezkou řádku let pokrývají nehezké záběry z nemocnic.

A tak v průběhu let výrazně vzrostly nároky na „zdravější kouření“. Lidé jsou od podstaty pohodlní a poživační současně. A myšlenka, že se svého „retka“ nemusí zříkat a dopady na zdraví způsobené vdechováním oxidu uhelnatého či formaldehydu a jiných zplodin se přitom dají omezit, například při používání e-cigarety Ploom X společnosti JTI, je více než příjemná. A tak řady kuřáků houfně přecházejí právě na elektronické cigarety. Jejich výrobci slibují stejný požitek, méně zápachu i škodlivin a moderní look. Vyvíjejí také novinky, jako jsou speciální aplikace, díky nimž budete moci propojit to nejcennější, co najdete v kabelce nebo po kapsách, totiž cigaretu a telefon.

Za tyto přínosy inženýrům v tabákovém průmyslu tleskáme a voláme: Vývojáři všech zemí, spojte se! Ovšem nemůžeme se tvářit, že vaše plíce při používání e-cigaret zůstanou bez poskvrnky. Pořád se jedná o kouření s ne právě blahodárnými účinky a následky na zdraví.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný