VR hry mají obrovský problém. Jak velké skupině lidí se z nich pořád dělá špatně?
Nová studie odhalila, jak velkému počtu lidí se stále dělá špatně z VR her.
Zkoušeli jste někdy VR set, třeba u kamaráda, nasadili si brýle, zapnuli nějakou hru a po pár minutách zjistili, že se vám točí hlava a dělá špatně od žaludku? Pak vězte, že nejste první, ani poslední. A hlavně nejste v minoritě. Jak totiž ukázala nedávná studie z roku 2022, tyto pocity zažívá 40–70 % uživatelů virtuální reality.
Většinou se lidem začne dělat zle do 15 minut od zapnutí. U žen je pak procento postihovaných ještě o něco vyšší, až 80 %. Co však na celé záležitosti vědce zaráží (a vývojáře ve VR odvětví pro změnu děsí) nejvíc, je fakt, že nikdo vlastně neví, proč tomu tak je.
Zajímavý text. Netušil jsem, že je s tou kinetózou ve VR až takový problém: "Podle nejnovějších údajů z roku 2022 se odhaduje, že 40-70 % uživatelů pocítí nevolnost do 15 minut po expozici. Konkrétně u žen je to ještě více, až 80 %. A nevíme proč." https://t.co/CGbhPc8Hsx
— Jan Modrák (@bludr) September 26, 2023
Jedná se o ten samý typ nevolnosti, jakou mají lidé z cestování autem, lodí nebo třeba letadlem. Důvodem je, že zatímco oči vnímají pohyb ve VR stejně jako když jedete například na té lodi, vaše tělo zůstává stacionární. Tím pádem v mozku vzniká jakýsi chybový kód, které vede k tomu, že se vám začne dělat zle. Tento stav se velmi podobá tomu, když je člověk otráven.
Každopádně tímto boj na VR frontě rozhodně nekončí. Stále totiž existuje velký počet lidí a společností, které jsou přesvědčené, že VR je budoucností, a hodlají na její zkoumání a rozvíjení vynaložit nemalé množství peněz. Naposledy tak například společnost Apple oznámila svůj vlastní VR headset, který stojí šílených 100 tisíc korun a de facto vám převede rozhraní iPhonu do 3D prostředí. Kolik zájemců na něco takového bude mít, toť zatím otázka.
Zdroj: PC Gamer