23. února 2023 16:15

Ukrajina žádá o zákaz nové ruské hry. Financuje prý válku a oslavuje Sovětský svaz

Nová a hojně diskutovaná hra se odehrává v alternativní historii, kdy Sovětský svaz dosáhl ohromného blahobytu i technologické dominance.

Ukrajinská vláda oslovila největší světové herní distributory, aby přestali prodávat právě vydanou hru Atomic Heart od studia Mudfish, které sice momentálně sídlí na Kypru, ale má ruské kořeny i vazby. Podle ní romantizuje historii sovětského Ruska a peníze z prodejů hry míří k lidem přímo napojeným na putinovský zločinecký režim.

Ukrajinský ministr pro digitalizaci Alex Bornjakov v oficiálním prohlášení uvedl: „K vydání hry Atomic Heart, která má ruské kořeny a idealizuje komunistickou ideologii Sovětského svězu, bych chtěl sdělit, že pošleme oficiální dopis Sony, Microsoftu a Valve, abychom požádali o zákaz prodeje digitálních verzí na Ukrajině.“

Ukrajina se však chce zasadit taky o omezení distribuce v dalších zemích. Zdůvodňuje to toxicitou hry, možností sběru citlivých dat od uživatelů a taky možnému využití peněz z prodeje k vedení války proti Ukrajině. „Vývoj hry byl dle zjištění médii financován ruskými společnostmi. Proto prosíme uživatele na celém světě, aby se jí vyhnuli,“ vyzval Bornjakov.

Atomic Heart se odehrává v alternativním roce 1955, kdy Sovětský svaz dosáhl díky sérii objevů vysoké míry robotizace i využití umělé inteligence. Utopická totalitaristická společnost se však začne brzy drolit, když se roboti i někteří lidé začnou chovat nevypočitatelně.

Hra se silně inspirovala předchůdci jako Bioshock nebo Wolfenstein: The New Order. Zobrazuje sice idealistickou verzi dokonalého Sovětského svazu, ale hráč je v podstatě svědkem jejího selhání. Označit hru za nostalgickou propagandu je tak dost zjednodušující.

Co se týče financování, tak mezi tři hlavní investory hry patří fond GEM Capital založený ruským oligarchou Anatolijem Palijem, který je propojený s tamní státní energetickou společností Gazprom úzce spjatou s režimem. Dá se tak říct, že výdělky z prodejů skutečně poputují k Putinovým nejbližším.

Hra se na ruském území prodává skrze distribuční platformu VKPlay. Tu skrze investice a dceřiné společnosti vlastní Gazprom podobně jako tamní silně cenzurovanou a sledovanou sociální síť VKontakte. Odsud může pramenit obava, že hra obsahuje škodlivý kód a neoprávněně odesílá data o uživatelích.

„Také bychom chtěli zdůraznit, že studio stojící za vývojem hry veřejně neodsoudilo Putinův režim ani krvavou válku, kterou rozpoutal proti Ukrajině,“ píše v závěru Bornjakov. Zde je nutné připomenout, že má řada vývojářů v Rusku blízké přátele i rodiny a nechtějí je vystavit možným represím.

Zdroj: Ars Technica

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný