Totální horor v Černobylu. Pokračování herní klasiky je skvělé i strašlivé, někteří vývojáři zemřeli ve válce
Trailer k videohře S.T.A.L.K.E.R.2: Heart of Chornobyl
Turisté a nadšenci se momentálně do Černobylu nedostanou. Jediným způsobem, jak se do místa největší jaderné havárie na světě vydat, se stává videohra Stalker 2: Heart of Chornobyl. Po dlouhých patnácti letech vychází další díl ze slavné sci-fi hororové série, která nabízí alternativní historii po černobylské katastrofě. Znovu jde o krutý výjev východoevropanství a kultury postkomunistických zemí. Hráčská postava je pouze jedním z mnoha. Musí spoléhat především na sebe a neustále se ohlížet přes rameno, jestli v zádech nemá mocichtivého člověka nebo krvelačného mutanta. Jenže krutou a temnou atmosféru zničeného světa sráží technické potíže, které se vývojářům ani po mnoha odkladech nepodařilo zcela vyladit.
Druhý díl střílečky s hororovými prvky Stalker navazuje na trilogii, která vyšla v letech 2007 až 2009. Hráči se tak v kůži osamoceného stalkera Skifa vydávají do Černobylské vyloučené zóny pátrat po artefaktu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rychlý a Vašut se vrací do světa videoher. Nejde o Mafii, ale o slovenskou válečnou strategii
Autoři videohry se inspirovali románem Piknik u cesty od bratrů Arkadije a Borise Strugackých a také alegorickým sci-fi filmem Stalker z roku 1979. Videohra nabízí alternativní scénář a dvacet let po největší jaderné katastrofě v dějinách lidstva došlo k další nehodě. Jejím vlivem se v Zóně kromě zmutovaných zvířat vytvořily přírodní anomálie či artefakty.
V oblasti se pohybují stalkeři, kteří hledají cenné předměty s nadpřirozenými schopnostmi a další hodnotné věci. Ačkoliv někteří jsou členy místních frakcí, hlavní hrdina Skif je vlk samotář a snaží se hledat hranici mezi tím, kterým z nich pomoci.
Rozhodnout o tom mohou hráči svými činy a rozhodnutími. Stalker 2: Heart of Chornobyl je střílečka z první osoby (FPS) kombinovaná s RPG prvky a odehrává se v otevřeném světě. Je tedy pouze na každém hráči, jestli bude plnit hlavní příběhové úkoly nebo se vrhne na vedlejší mise. Přímo v nich má pak na výběr z několika možností, jak úkol splnit.
Podstatou hry je sbírání kořisti z padlých nepřátel a prozkoumávání skrýší, v nichž se mohou nacházet náboje, zbraně či další vybavení. Inventář je ale omezený, a navíc má herní postava váhový limit, kolik předmětů unese.
V kruté zóně ochrání vodka
Obrovským nedostatkovým zbožím v Zóně jsou zbraně a munice, vedle toho také léky a obvazy. Proto často přijde vhod kozácká vodka, která zmírňuje radiaci. Vyplatí se tedy prohledávat mrtvé stalkery, s předměty obchodovat a díky tomu získávat kupóny.
Jedná se o místní měnu, kterou si hráči mohou vydělat i plněním misí a poté si za peníze vylepšovat své zbraně a výbavu. Ta se bojem opotřebovává a vážně nechcete, aby selhala uprostřed přestřelky.
Vývojářům z ukrajinského studia GSC Game World se podařilo vytvořit skvěle vypadající hru s velmi tísnivou atmosférou. Černobylská zóna je plná radiace a anomálií postavených na živlech jako jsou vítr, oheň, elektřina nebo toxické látky. Ovzduší během dne střídá barvy od oranžové po šedou a po příchodu emise se změní v zelené a život ohrožující prostředí.
Hráči musí při pohybu v otevřené zóně jednat s rozvahou, mít nastražené uši a neustále kontrolovat své okolí. Anomálie totiž vyluzují zvuky a dá se jim vyhnout, ať už tím, že je obejdete nebo zabavíte kusem zrezivělého šroubu. Při rychlém sprintu se ale nepozorný hráč snadno chytí do pasti anomálií nebo vběhne do smečky zmutovaných psů či divokých prasat.
Nebezpečí je tu na každém kroku a konkurenční stalkeři rozhodně nemají v plánu pomáhat. Naopak Skif se musí neustále ohlížet přes rameno. Protivníci vychovaní v krutém východoevropském rajónu si totiž velmi dobře uvědomují, že jsou jen jedni z mnoha. Na životě tu vůbec nezáleží a kvůli svému prospěchu udělají cokoliv. Klidně popraví i svého parťáka.
Stalker 2: Heart of Chornobyl vypadá fantasticky a běží plynule. V tomto ohledu se optimalizace vyvedla. Vylézt na kopec a kochat se západem slunce nad divokou přírodou, dívat se na ikonické ruské kolo v Pripjati nebo pozorovat zabetonovaný sarkofág jaderné elektrárny může v mnoha ohledech přinést pocit klidu. Jenže pak si uvědomíte, že tohle není pohádka, ale pořádný horor. A ten jsem prožíval i při samotném recenzování kvůli technickým problémům.
Padá Stalker, něco si přej
Vývojáři nám dali přístup do jedné z beta větví hry, která dostala ještě před vydáním několik balíků oprav. Zároveň informovali, že v den celosvětového vydání hry dají k dispozici velkou aktualizaci. Během několika dní jsem tak musel stahovat stovky gigabytů. Samotná hra má zhruba 150 GB.
I přes opravy jsem ale ve hře prožíval nespočet zvláštních a místy až frustrujících chyb. Padlí nepřátelé létali vzduchem ze strany na stranu, předměty levitovaly ve vzduchu, což se dělo i při cutscénách, kdy vypravěč byl o několik metrů dál než jeho vybavení.
Při přestřelkách se protivníci náhle objevovali v místech, kde před vteřinou nebyli. V mnoha ohledech nepobrali ani příliš inteligence.
Zmutovaní psi odbíhali neznámo kam, když postava vyskočila na zvýšené místo. U znepřátelených stalkerů stačilo chvíli počkat v místnosti a poté už nejevili moc velký zájem o boj, takže se jich na dálku dalo pohodlně zbavit. Nehratelné postavy měly tendenci se zaseknout ve dveřích a nehýbat se.
Některé chyby ale měly vliv i na samotnou hratelnost. Parťák, s nímž si mám popovídat, mě několikrát odpálkoval, ať přijdu jindy. Nepomáhalo opětovné nahrání hry, ani posun v čase. Pak se ale náhle zjevil na zcela jiném místě a v úkolu se dalo pokračovat. Jindy jsem při plnění vedlejší mise nedokázal najít hledané předměty. Po novém načtení hry ale už byly na svém místě.
Velkou překážkou se staly samotné pády hry. V prvních zhruba patnácti hodinách došlo k pádu dvakrát, poté jich ale začalo být až příliš. Den před vydáním recenze jsem jich zažil zhruba deset. Ani nejnovější aktualizace na tom nic nezměnila. Někdy přišel pád po půl hodině hraní, jindy po uběhnutí pár kroků.
Stalker 2: Heart of Chornobyl si prošel turbulentním vývojem. Hra měla původně vyjít už v roce 2012. Před šesti lety došlo k restartu a studio GSC Game World začalo hru připravovat v prostředí Unreal Engine 5 s termínem vydání v dubnu 2022.
Dramatický vývoj a snaha o zákaz hry v Rusku
Jenže pak došlo k napadení Ukrajiny. Na Kyjev mířily hordy ruských vojáků a na město padaly rakety. Ukrajinští tvůrci z GSC Game World se na tento scénář měsíce připravovali, sebrali vše nejnutnější a našli svůj druhý domov v Praze. Na dálku čelili útokům ruských hackerů a také sáhli k lehké změně názvu. Z původního Chernobyl, které vychází z ruštiny, přešli na ukrajinský výraz Chornobyl
Podle vyprávění pro magazín Forbes manželského páru Jevgenije a Marije Grygorovyčových, které studio vede, zhruba polovina vývojářů zůstala na Ukrajině. Někteří odešli bojovat na frontu, odkud se už nevrátili.
Proto je nutné mít jisté ohledy na technické nedokonalosti hry. Čas běžel neúprosně rychle, hra se od začátku války dočkala ještě několika dalších odkladů a nejspíš už nešlo hru odsouvat dále. Stalker 2: Heart of Chornobyl je opravdu masivní hra se spoustou obsahu, ať už dialogů, postav, hlavních či vedlejších úkolů nebo samotných aktivit.
Není nic poutavějšího než si večer sednout k táboráku s ostatními stalkery a zahrát si na kytaru nebo si na baru dávat jednoho panáka vodky za druhým a u toho poslouchat ukrajinské lidové písně.
Připomínkou a varováním před rychlými závěry by měl být osud videohry Cyberpunk 2077. Po jejím vydání polské studio CD Projekt Red čelilo obrovské katastrofě, protože hra byla ve velmi špatném technickém stavu. Dnes se ale tento titul řadí mezi nejlépe hodnocené hry.
I takový scénář se může odehrát u Stalkera. V jeho pokračování jsem strávil zhruba 20 hodin, poté ale hra začala často padat a v příběhu jsem se nedokázal posouvat.
Přesto frustrace nezatemnila mou mysl. Je to hra, která má srdce a rád si počkám, až bude vyladěná. V současnosti těžko najdete věrohodnější výpravu do okolí Černobylu s náhledem do chování lidí v postapokalyptickém světě bývalého Sovětského svazu.
Ruská vláda dokonce kvůli možným závadným motivům zvažuje označit hraní Stalkera za podporu terorismu.
Tuzemské hráče dále potěší české titulky a také česká jména některých vojáků nebo stalkerů. Videohra Stalker 2: Heart of Chornobyl vyšla ve středu 20. listopadu a je k dispozici na počítačích a herních konzolích Xbox.
Zdroj: CNN Prima NEWS, Forbes
Video, které jste mohli minout: Nový díl herního pořadu ENTER