23. července 2019 14:17

Rodič roku: Otec dovolil synovi, aby opustil školu a hrál 10 hodin denně Fortnite

Jeho fotr není lotr!

Hraním počítačových her už dneska můžete udělat velice slušnou kariéru a přijít k pořádnému balíku peněz. To si moc dobře uvědomil devětačtyřicetiletý Dave Herzog z kanadského města Sudbury. Svého šestnáctiletého syna Jordana totiž odhlásil ze školy, aby se mohl naplno věnovat hraní online střílečky Fornite.

Jelikož sám otec strávil hraním her většinu svého mládí, dal Jordanovi poprvé do ruky ovladač, když mu byly tři roky a v hraní ho dokonce podporoval. V sedmi letech už syn patřil mezi top hráče Halo a o pět let později v ní na turnaji vyhrál svou první větší cenu – herní výbavu v ceně 2000 dolarů, tedy zhruba za 45 tisíc korun.

Aktuálně se věnuje battle royale hitu Fornite, u kterého tráví zhruba 10 hodin denně, někdy ale až 14, protože konkurence je v e-sportech mimořádně krutá. U monitoru se taky stravuje. U jídla totiž většinou sleduje streamy ostatních hráčů, aby pochytal jejich styl a triky. Jediným rozptýlením jsou procházky se psem Jaxem o online vzdělávací kurzy, kterými nahrazuje školu.

Když se blíží Fornite World Cup, postará se jeho otec, aby ho nic nerozptylovalo. Jordan tak přichází o běžné radosti života – kamarády, holky, zážitky. "Nejsem idiot. Uvědomuju si to, ale on je teď v rozhodujícím období a musíme se postarat, aby ho využil naplno," vysvětlil otec. Přestože Jordanova matka s odhlášením syna ze školy nesouhlasila, musela uznat, že Jordanovi nastavená cesta vyhovuje a zdá se, že v ní může dosáhnout úspěchů.

Syn zatím vydělal hraním zhruba 60 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 1,4 milionu korun. Třeba na letošním Mistrovství světa ve Fornite, kam se kvalifikoval jako jeden ze dvou stovek hráčů, se bude rozdávat závratných 30 milionů dolarů.

Otec zdůraznil, že kdyby syna odhlásil ze školy kvůli tenisu nebo pianu, nikdo by se nad jeho krokem nepohoršoval. "Jenže protože jde o videohry, hned se mluví o zneužívání," podotkl. Tréninkový dril v klasických sportech či uměních je přitom pro dospívající minimálně stejně tvrdý.

Jenže e-sporty jsou stále ještě dost nestabilním odvětvím – popularita herních značek rychle stoupá a pak uvadá a tím se přelévají i peníze od sponzorů. Podobně se i velké e-sport týmy často rychleji rozpadají, než vznikají. Královské výdělky se tak na celém světě týkají zatím jen stovek hráčů.

Závidíte Jordanovi jeho otce?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický