7 věcí, které nevíte o Spider-Manovi: Kdo ve skutečnosti zabil jeho rodiče?
Spider-Man (respektive jeho alter ego Peter Parker) patří mezi nejoblíbenější komiksové hrdiny vůbec. Tyhle zajímavosti ale řada lidí nezná...
Původní filmový Spider-Man režiséra Sama Raimiho se stal pro celou generaci fandů tím nejzásadnějším komiksovým filmem, jaký během dospívání viděli. Po dvou trilogiích, dvoudílné Amazing sérii a několik týmovkách s Avengers platí Spidey za komiksového matadora, jehož zná celý svět. Jeho komiksové kořeny však dodnes nepřestávají udivovat. Vydejte se teď s námi na cestu od jeho začátků přes odhalení identity jeho rodičů až po báječnou současnost.
07) Skoro nespatřil světlo světa
Je možné, aby se superhrdina inspirovaný pavouky – hmyzem, který většina lidí nemá moc v lásce – stal někdy populární? Přesně na to se ptali editoři, když jim Stan Lee zkraje 60. let navrhl postavu Spider-Mana. I proto se Spidey zprvu objevil jenom ve skomírajícím komiksu Amazing Fantasy. Když zvedl jeho upadající prodeje, bylo jasno, že to Stan opět dokázal...
Amazing Fantasy No. 15 Zdroj: Marvel
06) Byl to první náctiletý hrdina
Spideyho úspěch nebyl překvapivý jenom kvůli pavoučí identitě – ve věku mužných hrdinů, jako byli Superman či Batman, tu najednou byl první superhrdinský teenager! I tato sázka na nejistotu se ale nakonec vyplatila. Ukázalo se, že většina čtenářů komiksů jsou sami teenageři, a Spideyho příběhy jsou jim tak bližší než třeba trable miliardářů z Gothamu.
Captain America: Občanská válka Zdroj: Marvel Studios
05) Jeho rodiče byli agenti S.H.I.E.L.D.u
Peter Parker se stal prototypem moderního hrdinského sirotka, filmy už ale většinou neřešily, co se vlastně stalo jeho rodičům. Tajemství obestíralo jejich osud velmi dlouho i ve světě komiksu – nakonec se ukázalo, že se jednalo o agenty S.H.I.E.L.D.u, kterým se nakonec stal osudným střet s nelítostným Red Skullem.
04) Obvykle nestřílí pavučiny z těla
Filmová trilogie Sama Raimiho s Tobeym Maguirem v hlavní roli přinesla do světa Spider-Mana jednu velkou inovaci – zdejší Spidey totiž střílel pavučiny přímo ze svých končetin jako produkt zmutovaného těla. Právě takto ale komiksový Spider-Man vůbec nefunguje – původně, a stejně tak i v pozdejších filmech, měl na střelbu pavučin speciální vlastnoručně vyrobené nástroje. V komiksu tedy nikdy nešlo o jeho, ehm, tělní tekutiny…
Spider-Man Zdroj: Sony Pictures
03) Vznikl i jako muzikál
Bylo by skoro až s podivem, kdyby se Newyorčan jak poleno Peter Parker někdy nedočkal svého vlastního muzikálu na Broadwayi. Ten vznikl v roce 2011 a na prknech, která znamenají svět, se udržel až do roku 2014.
Spider-Man 3 Zdroj: Sony Pictures
02) Původně ho neměl kousnout pavouk
Stan Lee původně zamýšlel Spideyho nikoliv jako superhrdinu se schopnostmi pavouka, ale se schopnostmi… mouchy! Na poslední chvíli však celý koncept předělal, a jediné, co z něj zůstalo, jsou nejspíš ony ikonické oči. Reální pavouci totiž mají kukadla dost jiná a v maličko jiném počtu.
Spider-Man: Bez domova Zdroj: Marvel Studios
01) Proč je to „Spider-Man“ a ne „Spiderman“?
Proč má Spider-Man ve svém jménu spojovník? Nejde ani tak o kuriózní gramatický důvod, jako především způsob odlišení se od jiného hrdiny začínajícího na „S“ – konkrétně si tvůrci nepřáli, aby se Spider-Man lidem pletl se Supermanem. Proto Stan Lee vymyslel jednoduché řešení v podobě spojovníku mezi oběma slovy.
Spider-Man: Daleko od domova Zdroj: Marvel Studios
Autor: Screen Rant