30. prosince 2019 03:17

9 věcí, které nevíte o Sociální síti: Co na film o Facebooku řekl Mark Zuckerberg?

Svět podle Facebooku aneb další pecka od Davida Finchera.

V sobotu ve 22.20 se na COOLu můžete připojit na Sociální síť. Příběh o tom, jak vzniknul Facebook, předpověděl celou uplynulou dekádu – a do značné míry jak co do světa filmů, tak i dalších reálných událostí. Sociální sítě hýbou dobou. Poznejte proto, co vám v době původní premiéry Fincherova bijáku uteklo.

09) Podle scenáristy Aarona Sorkina vlastně původní motivace k natočení bijáku neměla nic moc společného s Facebookem jako takovým. Sorkin prý chtěl prostě napsat film o "vynaleznutí něčeho", což je obvykle trefa do černého. Shodou okolností se tehdy v Hollywoodu snažili udat svou literaturu knižní autoři The Accidental Bilionaires - a tak vlastně došlo na spojení obou záměrů.

08) Sorkin na tuhle látku kývnul poté, co z ní přečetl jen tři úvodní stránky - celou knihu mu autoři poslali mnohem později. V době, kdy Sorkin celou knihu dokončil, měl scénář již z 80 procent hotov! Účast Davida Finchera pak víceméně byla už jen formalitou - Sorkin má v Hollywoodu pověst sofistikovaného scenáristy a Fincher by od něj nejspíš natočil i recept na pečení chleba.

07) Traduje se, že Fincher zakázal svým hercům setkat se s předlohami postav, tedy Markem Zuckebergem a dalšími reálnými "hrdiny" Sociální sítě. Přesto se do nich snažili vžít. Andrew Garfield například přišel na zkoušky čtení scénáře s knihou Economics for Dummies (Ekonomika pro "začátečníky"). Jesseho Eisenberga to inspirovalo natolik, že příště dorazil s knihou C++ for Dummies (C++ je programovací jazyk). Ani jeden však knihu svou knihu nečetli, prý je odložili po prolouskání úvodního slova.

06) Jesse Eisenberg, jenž má obsedantně-kompulzivní poruchu, tedy "nikde dlouho neposedí", prý hodně zápasil s tím, aby vykreslil Zuckeberga jako chladného, vypočitatelného nerda. Paradoxně se to totiž příliš neslučuje s jeho vlastní osobností. Pomohla mu k tomu i skutečnost, že si načítal Zuckebergovy původní univerzitní eseje, které řešily mimo jiné i šerm - Eisenberg se tak sám na šerm zapsal a výsledek ovlivnil jeho přednes.

05) Reálný Mark Zuckerberg se původně vyjádřil v tom smyslu, že film nikdy neplánuje vidět. Nakonec na něj prý vzal několik svých zaměstnanců a později zmínil, že se "navzdory všem nepřesnostem" filmařům podařilo akurátně vystihnout jeho ošacení. Méně robotickou reakci na snímek o něm samotném jsme asi čekat nemohli.

04) Dvojčata Winklevossovic sehrál jediný herec - Armie Hammer, jehož možná znáte jako Osamělého jezdce nebo jako sovětského superagenta z pseudobondovky Krycí jméno U.N.C.L.E. Hammer měl však kromě počítačů výpomoc i v modelovi Joshu Penceovi, který na place vždycky hrál "toho druhého bratra" a filmaři na jeho obličej později nanesli Hammerovu tvář. Oba herci měli však sami zvláštní přípravu - strávili 10 měsíců laděním svých pohybů tak, aby jeden připomínal druhého. Jeden by skoro řekl, jestli nebylo snazší obsadit skutečná dvojčata!

03) V průběhu filmu dojde na zmínku, že byl Facebook jedním z největších produktů Harvardu po boku "devatenácti Nobelistů, dvou budoucích olympioniků a filmové hvězdy". Kdo onou hvězdou byl? Nikdo menší než Natalie Portman - ta Harvard studovala mezi lety 1999 až 2003 a pomohla Sorkinovi se scénářem ohledně věcí souvisejících právě se zdejším životem.

02) Eisenberg zasáhl výrazně do scénáře ve scéně, kdy filmový Zuckeberg sleduje kolegy, jak ze střechy skáčou do bazénu. Původně měl do něj skočit také, Eisenberg však oponoval, že si nedovede představit, jak Mark Zuckeberg skáče extaticky do vody a "baví se". Nakonec filmaři scénu upravili.

01) Filmaři už pár let mluví o tom, že zvažují pokračování Sociální sítě. Zatím nejde o nic oficiálního, pozdějšího dořešení soudních sporů, další kariérní vývoj všech aktérů (Winklevossovic bratři se stali velkými zvířaty ve světě kryptoměn) a obří politické kauzy kolem Facebooku by ale rozhodně natočit šlo. Sociální síť, jak ta filmová, tak i ty reálné, totiž rozhodně definovaly minulou dekádu mnohem razantněji, než jsme v roce 2010 (tedy v době premiéry filmu) mohli tušit.

Sociální síť začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický