9 věcí, které nevíte o filmové sérii s Růžovým panterem: Inspektor Clouseau neměl být hlavní postavou
Nejpoťouchlejší detektiv dějin přichází!
Kultovní komediální klasika Růžový panter z roku 1962 poprvé světu představila inspektora Clouseaua, který se snaží dopadnout mezinárodního zločince obřího formátu – a oba se střetnou nad Růžovým panterem, nejslavnějším světovým diamantem. Vzdor osudovému příběhu se série Růžový panter dočkala celé plejády pokračování, dvou (!) rebootů i množiny problémů na place. Vypíchli jsme pro vás lesk a bídu historie celé série!
09) Dnes se to v čase již ztratí, ale první Růžový panter byl tak trochu lebovočkem agenta 007! Jak první bondovka Dr. No (1962), tak Růžový panter vznikali ve stejné době, rovněž pod studiem United Artists, a oba filmy byly navíc výsledkem ostrovní kinematografie. Svého druhu parodovaly (jo, Bond byl zamýšlen jako parodie) jiné žánrové předchůdce. Kdyby tomu osud chtěl opačně, mohli bychom dnes do kin chodit na drsný reboot Růžového pantera, v němž by Daniel Craig hrál Clouseua, a naopak Bond mohl skončit po pár filmech s odchodem Seana Conneryho.
08) Jedním z rozdílů byla skutečnost, že byl hlavní postavou Růžového pantera původně onen enigmatický lupič, jehož Clouseau nahání – totiž Sir Charles Lytton s tváří Davida Nivena. Premisou prvního filmu z roku 1963 původně bylo natočit "sofistikovanou komedii o šaramantním moderním lupiči". Clouseaua měl původně hrát Peter Ustinov. Filmaři mu však nenabídli dost peněz, což vedlo k najmutí Sellerse.
07) Jak filmaři, tak hlavně diváci si ale velmi rychle oblíbili spíše poťouchlého inspektora s tváří Petera Sellerse. Následná pokračování se tak nakonec zaměřila primárně na něj – počínaje filmem Komisař Clouseau na stopě, který šel do kin jen tři měsíce po premiéře Růžového pantera.
Růžový panter Zdroj: United Artists
06) Traduje se, že Peter Sellers neměl sérii příliš v oblibě – chtěl se zapsat do historie hlavně jako charakterní herec a ne jako komik v masově populární sérii. Jenom díky neustálému přemlouvání režiséra Blakea Edwardse a tomu, že Panteři vydělávali horentní sumy, nakonec Sellers filmy této série točil prakticky až do své smrti. Někdy přitom natáčel výměnou za to, že mu studio přikleplo peníze na jiný projekt, jako byl třeba jeho vysněný film Byl jsem při tom z roku 1979.
05) Celkem Sellers natočil v rámci hlavní série pět filmů, poslední vyšel dva roky po jeho smrti. Plánovaný byl i film šestý, na ten však vlivem Sellersova definitivního infarktu ale již nedošlo.
04) Dost možná nejslavnějším "vynálezem" série je úvodní titulková sekvence, potažmo hudební stopa z dílny skladatele Henryho Manciniho. Kreslený růžový panter se totiž později dočkal vlastního animovaného seriálu, což je, pokud se znovu vrátíme k Bondovkám, ekvivalent téhož, jako kdyby se vlastního seriálu dočkala úvodní scéna titulků, v níž je Bond sledován skrze zatočenou hlaveň pistole.
03) Nikoliv nadarmo tak od Kletby Růžového pantera z roku 1983 pokračovaly snahy navázat na Sellersův odkaz. Filmaři se pokoušeli předat štafetu Cliftonu Sleighovi a "udělat" z něj dalšího Clouseua. Ukázalo se to však být extrémně marné – stejně jako další pokus o navázání Synem Růžového pantera z roku 1993. Ten nakonec příběh série uzavřel na neslavné notě.
02) Celkem byla série de facto třikrát rebootována – krom Kletby Růžového pantera a Syna Růžového pantera pak i Růžovým panterem z roku 2004, v němž si Clouseua zkusil zahrát Steve Martin. Film se sice dočkal jednoho pokračování, ukázal však především "šokující" skutečnost, že Steve Martin není tak dobrý herec, jako byl Peter Sellers.
01) Paradoxem série je i její název – tak nějak se vžilo označení "Růžový panter" i pro samotného Clouseaua. Přitom název původně pochází z označení diamantu, v němž je z určitého úhlu vidět tvar pantera. Podobně jako v případě Frankensteina, který je také asociován spíše s monstrem, nikoliv vědcem Frankensteinem, který ono monstrum stvořil, tak název série značí něco, co většina diváků považuje na něco úplně jiného.
Růžový panter Zdroj: United Artists