25. října 2021 00:03

9 věcí, které nevíte o Pádu Bílého domu: Proč americký prezident nikdy nemůže být rukojmím?

Gerard Butler jako novodobý John McClane zachraňuje amerického prezidenta i celý Bílý dům. A známe k tomu pár zajímavých detailů...

V sobotu večer na COOL dorazí akční nářez Pád Bílého domu. Severokorejští teroristé tu dostanou pifku na samotný Bílý dům, naštěstí je po ruce polobůh akčních béček Gerard Butler, aby se z toho všeho dostal pěkně po McClaneovsku. Jak tenhle pološílený námět vznikl a proč ho Butler skoro natočil o mnoho let dřív? Všechno víme a rádi se o tyhle zajímavosti podělíme.

09) Režisér Antoine Fuqua především zápolil s konkurenční společností Sony Pictures, která ve stejné době pracovala na filmu White House Down. Hráli v něm Channing Tatum a Jamie Foxx a jak jste správně vyčetli v názvu, má úplně stejnou zápletku jako Pád Bílého domu.

08) Gerard Butler málem vzal roli agenta Mitche Rappa z jiného bijáku na motivy románu Vince Flynna, v němž se Bílého domu také zmocní teroristé – a Rapp se musí dostat do bunkru pod barákem, ve kterém se ukrývá prezident. Tento projekt nevyšel, ale pozdější námět jako by mu z oka vypadl.

07) Filmaři zvažovali, že by ústřední teroristé mohli být „tradičního“ blízkovýchodního původu, ale režisér se nakonec rozhodl pro „svěžejší“ nádech s teroristy ze Severní Koreje. Jak sám řekl v rozhovoru, motivem byla nejen snaha vyhnout se dominantnímu klišé žánru, ale také to, že si u teroristů z KLDR nikdo nemůže být jistý jejich schopnostmi, protože KLDR sama je opředena jistým závanem tajemna...

06) Proč je ve filmu k vidění vážený dramatický herec Morgan Freeman? Není to kvůli jeho lásce k akčnímu žánru ani k bijákům o hořících Bílých domech (viz také Drtivý dopad). Freeman v rozhovorech opakovaně řekl, že se projektu účastní jen a pouze kvůli penězům, což byl i hlavní důvod jeho účasti v pokračováních. Občas je příjemné slyšet z hereckých úst upřímnou odpověď.

05) Většina Pádu Bílého domu se natáčela v horké Louisianě, to však neznamená, že by si film vystačil jen s digitálními efekty. Pro scény příchodu a odchodu z baráku vznikly kulisy věrně napodobující první patro Bílého domu, ačkoliv zbytek okolí (druhé patro a dále) již je plně digitální smyšlenina.

04) Stejně tak se v Louisianě natáčela i úvodní scéna (spoiler alert!) havárie prezidentského vozu na kluzké silnici. Filmaři tu museli zcela od nuly naklíčovat hlavní postavy do předem zachycených snímků zasněžené krajiny.

03) Jeden z trailerů před premiérou využil tón nouzového vysílání Emergency Alert System, který se jinak smí využívat jen v autentických případech státního ohrožení (jaderné útoky, 11. září a podobně). Regulační orgán FCC si toho ovšem všiml a produkce si za to vysloužila tučnou pokutu v hodnotě 1,93 milionu dolarů.

02) Americký prezident ve skutečnosti technicky nemůže být držen jako rukojmí – zákonodárce totiž podobná situace již dávno napadla a v okamžiku zajetí či jiného kompromitování (koukáme na tebe, Air Force One) prezident okamžitě pozbývá svého statusu a jeho pravomoci přecházejí na další lidi pod ním.

01) Je filmový prezident Asher s tváří Aarona Eckharta republikán, nebo demokrat? I to lze z filmu rozluštit! V Bílém domě se skutečně nachází tzv. Rooseveltova místnost, v níž buď visí obrázek Teddyho Roosevelta (pokud je prezidentem republikán), anebo Franklina Roosevelta (pokud je prezidentem demokrat). A ve filmu je v Rooseveltově místnosti k vidění portrét Teddyho...

Pád Bílého domu začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický