Ripleyová a Han Solo? 12 věcí, které nevíte o filmech s Vetřelci
Ikonická vetřelčí sága ukrývá nepřeberné množství zajímavých tajemství...
Návrat zpět ke kořenům – to na COOL přinese sobotní sci-fi velkobiják Prometheus z roku 2012. Předehra ke kultovnímu Vetřelci (1979) popíše mezihvězdnou výpravu hledající kořeny lidstva, ale možná spíše nacházející jeho budoucí zkázu. Film přímo navazuje na nehynoucí vetřelčí tetralogii, před výletem Promethea do vesmírných hlubin si tak o ní můžete načíst drobet informací, které jste možná nevěděli.
12) Roli kapitála Dallase mohl ve Vetřelci (1979) původně hrát Harrison Ford.
11) Design ústředního vetřelčího monstra je znám pro své poněkud sexuálně laděné tvary a absenci očí. Původní návrh H. R. Gigera však měl jak oči, tak ještě daleko více sexualizovaných záhybů. Na odstranění očí trval režisér Ridley Scott, zmírnění sexu si zase vynutili producenti.
10) Původní název filmu Vetřelec (v originále Alien) měl být Star Beast.
Vetřelec Zdroj: 20th Century Fox
09) Herec Al Matthews, který ztvárnil ve Vetřelcích (1986) seržanta jednotky mariňáků, byl seržantem i v reálu. Popravdě, šlo o prvního černošského mariňáckého seržanta vůbec! Matthews hodnosti získal ve válce ve Vietnamu.
08) Scény ve Vetřelcích, v nichž poprvé vidíme jednotku mariňáků po probuzení z kryospánku, se natáčely až jako úplně poslední. James Cameron totiž chtěl, aby z nich čišel duch přátelství vybudovaného po měsících na filmovém place.
07) Jméno mariňácké lodi Sulaco z druhého filmu odkazuje k místu v románu Nostromo spisovatele Josepha Conrada – podle něhož byla naopak pojmenována loď v díle prvním.
Vetřelci Zdroj: 20th Century Fox
06) Původní verze scénáře Vetřelce 3 (1992) z pera spisovatele Williama Gibsona (Neuromancer) se soustřeďovala na postavy, které ve filmu nakonec (skoro) vůbec nejsou – Hickse, Newt a Bishopa z Vetřelců. Skoro celá vymyšlená story odehrávající se na Zemi byla však zahozena do koše, když se potvrdila účast Sigourney Weaver.
05) Scény s (krátce) znovu aktivovaným Bishopem byly pro Lance Henriksena natolik komplikované, že filmaři nakonec nahradili filmového androida... androidem skutečným, respektive animatronickou loutkou.
04) Natáčení třetího Vetřelce bylo notorickou noční můrou. Sigourney Weaver například v civilu musela nosit paruku, její rodina totiž neměla ráda konstantní holohlavý sestřih. Ještě horší to však měl debutující režisér David Fincher, který z trucu opustil projekt ještě před finálním sestřihem a snímek tak jeho kariéru skoro zařízl v zárodku.
Vetřelec 3 Zdroj: 20th Century Fox
03) Sigourney Weaver trénovala na svůj basketbalový hod z filmu Vetřelec: Vzkříšení (1997) dlouhé tři týdny. Nepříliš úspěšně. Režisér Jean-Pierre Jeunett už zvažoval využití zvláštních efektů, Weaver však chtěla ještě ostrý pokus při natáčení. Strefila se, k překvapení všech včetně sebe, hned na první pokus. Herci byli z úspěchu tak paf, že měli střihači do dělat, aby obešli jejich spontánní jásot.
02) Mezi scénářem čtvrtého Vetřelce od Josse Whedona a finálním filmem je řada rozporů, původně měly totiž pašerácké postavy mnohem více vtipkovat. Whedon si znechucení nad vážnějším tónem filmu nenechal přelétnout přes nos a svůj nápad o vtipných pašerácích několik let nato překoval v seriál Firefly.
01) O významu ságy vypovídá skutečnost, že je dnes jedno z vajíček z Vetřelců umístěno ve Smithsonianském institutu, zřejmě nejprestižnějším muzeu ve Spojených státech.
Vetřelec: Vzkříšení Zdroj: 20th Century Fox
Prometheus začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.00.