9 věcí, které nevíte o epickém Království nebeském: Hvězda Harryho Pottera má v příběhu tajnou roli
Nedoceněný historický opus!
Připravte se na opravdu epický filmový zážitek – už v pátek večer totiž na Prima COOL dorazí masivní Království nebeské. Historický velkofilm Ridleyho Scotta (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen, Vetřelec) servíruje příběh z konce 12. století, kdy došlo na definitivní pád křesťanského Jeruzalémského království – a zásadní úlohu v tom sehrál rytíř Balian z Iberinu s tváří Orlanda Blooma. Ačkoliv biják často svádí ke srovnání s Gladiátorem, ve skutečnosti je mnohem víc než jen akčním dobrodružstvím. V kontextu dnešního světa jde totiž jeden z nejvýznamnějších moderních filmů vůbec, který svého času trestuhodně zapadl kvůli nešťastnému rozhodnutí kravaťáků ze svého studia. Co všechno o něm potřebujete vědět?
09) Režisér Ridley Scott se spolu se svým scenáristou Williamem Monahanem chtěl zaměřit na natočení historického filmu, který by v éře po 11. září přistupoval k tematice dějinného sporu mezi křesťanskou a muslimskou civilizací. To obvykle nezní jako látka nebo záměr vhodný pro hollywoodský film, producentům však stačilo říct Scottovo jméno, aby film díky jeho předešlému velehitu Gladiátor schválili. To se jim později vymstilo... ale nepředbíhejme!
08) Většina filmu se stejně jako Gladiátor natáčela v Maroku, což skoro vedlo ke spoustě problémů. Část zdejších muslimů totiž šířila informace o tom, že je vznikající snímek značně protimuslimsky naladěn. Marocký král Mohamed VI., který je značně prozápadní, proto filmařům poskytl ozbrojenou ochranku. Na filmu se podílelo i 1 500 vojáků v rolích komparzu pro bojové scény. Finální sestřih filmu si v arabském světě po premiéře paradoxně vysloužil uznání za vykreslení Saladina a jeho muslimů.
07) Také na Západě byl však snímek kritizován, tentokrát za vykreslení křižáků – ti jsou podle části historiků vyjevováni jako příliš krvelační v kontrastu k místním obyvatelům. Úplná pravda není ani to, že by století Jeruzalémského království bylo lemované čistě mírovým soužitím. Scott však dodal, že jde o překlad tehdejšího relativně klidnějšího soužití tak, aby jej pochopil dnešní divák, který není zvyklý na středověkou brutalitu a nuance politikaření kolem různého pojetí křížových výprav.
Království nebeské Zdroj: 20th Century Fox
06) V hlavní roli se představil Orlando Bloom, pro nějž zřejmě šlo o vyvrcholení kariéry nakopnuté Pánem prstenů a Piráty z Karibiku. Bloom tím stvrdil sebe sama jako herce historických Mirků Dušínů, což jeho další dráze příliš nepomohlo. Faktem ale je, že pro roli přibral kolem 15 kg svalové hmoty, takže nelze říct, že by se nesnažil!
05) Roli Baldwina, krále Jeruzaléma, sehrál pod železnou maskou Edward Norton. Herec sám původně chtěl hrál jinou roli, když ale slyšel o možnosti hrát bez tváře, hned po ní chňapl – a měl jen jednu podmínku, totiž skutečnost, že jej film nezmíní v titulcích. Původní sestřih pro kina mu ji splnil, pozdější rozšířená DVD verze však Nortona proflákla.
04) Postava Špitálníka s tváří Davida Thewlise (profesor Lupin z Harryho Pottera), který Baliana přepraví do Jeruzaléma, trénuje ho a poté zemře v předposlední bitvě mimo kameru, má hlubší význam, než se na první pohled zdá. Thewlisův rytíř je jedna z mála postava, která je sice věřící, ale vyjadřuje se poměrně racionálně k víře obou stran konfliktu, stejně jako k fanatismu – Scott a Monahan totiž Thewlisovu postavu psali jako doslovné ztělesnění Boha, potažmo anděla, který Baliana vede k lepšímu pochopení. Film to naznačuje tím, že v jedné scéně „oživí“ Baliana po napadení třemi útočníky, stejně jako tím, že v jiné scéně po debatě zmizí. Faktem je, že je jeho přednes tak jako tak značně éterický:
03) Scott Království nebeské nakonec sestříhal na 194 minut, což studio dost vyděsilo – pro kina tak musel film zkrátit na něco málo přes 2 hodiny čistého času. V této verzi snímek paradoxně získal rozporuplné recenze, které tvrdily, že působí neúplně. Pozdější režisérský sestřih, jenž se vrátil na tříhodinovou délku, si naopak vysloužil hlasité ovace.
02) Ačkoliv je film skutečně inspirován reálným Balianem a bitvou o Jeruzalém, vyskytuje se v něm (samozřejmě) celá řada nepřesností a filmařské licence. Balian sám byl v době filmových událostí mnohem starší a pocházel původně přímo z regionu (jeho otec zřejmě přišel z Itálie). Sibylla sama s ním do „rodné Francie“ tedy neodešla, zemřela tři roky po ztrátě Jeruzaléma na epidemii během obléhání Acry.
01) Balian sám žil o tři roky déle – bylo mu něco přes 50 let a měl 4 děti se svou ženou Marií. Díky jeho roli při vyjednání pozdějšího (samozřejmě jen dočasného) příměří mezi křesťanskými a muslimskými armádami dostal od Saladina hrad blízko Acre. Filmaři dokument, který vysvětluje rozdíly mezi příběhem filmu a historií, zahrnuli do DVD edice Království nebeského.
Království nebeské Zdroj: 20th Century Fox
Království nebeské začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.