Nelíbil se vám Vetřelec 3? Jeho původní verze právě ožila a vážně stojí za to
Vetřelcova cesta tam a zase zpátky.
Jistě jste viděli třetí díl Vetřelce (1992), v němž Ellen Ripleyová ztroskotá na vězeňské planetě, musí bojovat se smrtícím monstrem a spojit proti němu dohromady nesourodou skupinu vyvrhelů. Filmový debut Davida Finchera (Sedm, Klub rváčů, Zodiac) bývá přijímán dost rozporuplně a rodil se ve velkých bolestech. Teď je však k dispozici jeho původní a zásadně odlišná verze...
Vychází z úplně prvního scénáře k Vetřelci 3 od Wiliama Gibsona, který je svým románem Neuromancer považován za zakladatele dnes tak populárního žánru kyberpunk. Jeho příběh se ničím nepodobá zfilmované verzi a v podstatě navazuje na druhý filmový díl Vetřelci. Nedávno byl upraven spisovatelem a režisérem Dirkem Maggsem a vyšel jako anglická audiokniha v rámci služby Audible.
Alien 3 - Audible Zdroj: amazon
V hlavních rolích zvukové verze nikdy nenatočeného Vetřelce navíc účinkují dva hlasy známé z filmů. Michael Biehn se vrací jako mariňák Hicks a Lance Henriksen jako syntetik (neboli android) Bishop. Ačkoli v příběhu stále vystupuje legendární Ripleyová, příběh se soustředí spíše na ně.
Audio verze s pomocí mnoha zvukových efektů i velkolepé hudby vyvolává dojem Hollywoodu pro uši. Jsme svědky toho, jak se plavidlo Sulaco s přeživšími dostane do prostoru ovládaného levicovou organizací Union of Progressive Peoples a na kosmickou stanici Anchorpoint plnou idealistických vědců. Ti začnou experimentovat se zbytky genetického materiálu nalezeném na těle Bishopa. Asi tušíte, jak původně nevinné experimenty nakonec dopadnou...
Hrdiny nové verze Vetřelce 3 jsou mariňák Hicks a android Bishop Zdroj: 20th Century Fox / koláž
Gibsonův příběh se v mnohém drží osvědčené vetřelčí formulky, ostatně on sám přiznal, že při psaní myslel na pravidla velkých filmových produkcí. Přesto však přináší mnoho zajímavých zvratů, včetně hybridních xenomorfů a zajímavé perspektivy na budoucnost korporací i lidských ideologií.
Oprášení šuplíkové verze Vetřelce 3 však přináší potenciál pro podobná zpracování dalších nezfilmovaných scénářů, třeba Gladiátora 2 od Nicka Cavea, Justice League od George Millera, Napoleona od Stanleyho Kubricka nebo novou a lepší verzi vyvrcholení Hry o trůny.
Co říkáte na novou audioverzi Vetřelce 3? Lákala by vás, třeba kdyby byla v češtině?