Univerzální voják: Filmová série, která se třikrát restartovala
Na původní snímek navázaly tři separátní „druhé“ díly, ve kterých vám konečně uděláme trochu jasno.
Stejně jako v případě dětí známých herců to ani potomci úspěšných filmů mnohdy nemají lehké. Producenti se často snaží značku ždímat, co to jde, i za cenu degradace kvality dalších dílů. Příkladem par excellence je série Univerzální voják – po jejím vynikajícím prvním díle, který na Prima COOL poběží v neděli večer, vzniklo hned několik separátních pokračování.
Abyste se v celé téhle sérii neztratili, připravili jsme pro vás přehledovku všech různých Univerzálních vojáků!
Univerzální voják (1992)
První snímek Rolanda Emmericha z roku 1992 byl jako zjevení. Univerzální voják obsahoval solidní akci, zároveň se však nestyděl svými dvěma tragickými hrdiny brnkat na emotivnější strunu a malinko zabřednout do reálných problémů válečných veteránů.
Výsledek diváky dost potěšil a samotnému Emmerichovi umožnil přeskočit do skutečné hollywoodské velkofilmové produkce. Ale zatímco Roland točil Den nezávislosti nebo Godzillu, i série Univerzální voják se vydala žít svým vlastním životem...
Univerzální voják (1992) Zdroj: TriStar Pictures
Univerzální voják: Bratři ve zbrani (1998)
Zpočátku to věru nebylo snadné. Navzdory proklamované dvojce v původním anglickém názvu měli Bratři ve zbrani s původním filmem společný právě jenom název. Film putoval přímo do televizí a videopůjčoven a mnohdy i do toaletní mísy – ačkoliv navazuje na příběh prvního filmu, a to včetně přítomnosti stejných postav, nehraje zde bohužel žádný z původních představitelů.
Maglajz jménem Bratři ve zbrani navíc sleduje veskrze nezajímavou historku o obnovení univerzálních vojáků s účelem použít je jako pašeráky diamantů. Bratři ve zbrani stejně jako následující Nedokončený obchod byly zkrátka snahou vydělat na pověsti původního filmu trochu chechtáků navíc.
Univerzální voják: Bratři ve zbrani (1998)
Univerzální voják 2: Nedokončený obchod (1999)
S třetím dílem začíná série Univerzální voják připomínat matematický rébus. Aby to bylo ještě komplikovanější, v původním názvu film nese číslovku 3, zatímco v české verzi číslovku 2. Ale popojedem. Rovněž Nedokončený obchod totiž disponoval (ne)kvalitami Bratrů ve zbrani.
Zápletka sleduje osudy reportérky Veronicy Robertsové, která šťourá do nové odnože programu Univerzálního vojáka. Zlé CIA se v jeho rámci podařilo naklonovat Deverauxova bratra. Těžko říct, proč si scenáristé dali takovou práci s propojováním Nedokončeného obchodu s prvním filmem, opět totiž platí, že si zde nezahrál nikdo z původního osazenstva.
Univerzální voják 2: Nedokončený obchod (1999)
Univerzální voják: Zpět v akci (1999)
Pozor, náš rébus se komplikuje! Oba předešlé direct-to-video filmy byly totiž následně dalšími scenáristy vymazány z existence oficiálním druhým dílem Zpět v akci. V tom se konečně vrátil Luc Deveraux s tváří Jeana-Clauda Van Damma, tím však Zpět v akci bohužel vypotřebovalo veškerou svou invenci.
Příběh o dalším programu univerzálních vojáků, tentokrát řízených superpočítačem S.E.T.H., totiž ždímal každé možné klišé z Velké učebnice nadužívaných klišé a navíc neobsahoval ani příliš zajímavou akci. Zpět v akci je tak důkazem toho, že jenom snaha nestačí. Nadlouho se proto zdálo, že s ním značka Univerzální voják nadobro skončí. Ledaže...
Univerzální voják: Zpět v akci (1999) Zdroj: TriStar Pictures
Univerzální voják III: Znovuzrození (2009)
Ledaže by někoho napadlo pokračování pojmout znovu, jinak a lépe! Aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, zápletka oficiálního třetího dílu (neoficiálně však již pátého...) jménem Znovuzrození ignorovala nejen události Bratrů ve zbrani a Nedokončeného obchodu, ale i Zpět v akci. Znovuzrození se zvysoka vykašlalo na celé sci-fi motivy a devadesátkové pojetí akčního filmu a nabídlo chladnokrevnou řežbu určenou pro diváky nového tisíciletí.
Přístup nikoliv nepodobný Expendables vrátil do hry stárnoucího Van Damma jako Deverauxe a Lundgrena jako Andrewa Scotta v příběhu navazujícím na první film. Ačkoliv Znovuzrození nedosáhlo nejvyšších kvalit, v režii Johna Hyamse a díky kameře Petera Hyamse (Kozoroh 1, Outland, 2010: Druhá vesmírná odysea) sérii rozhodně vrátilo špetku důstojnosti. Povinnost pro každého fanouška původního Univerzálního vojáka!
Univerzální voják III: Znovuzrození (2009) Zdroj: TriStar Pictures
Univerzální voják 4: Odplata (2012)
Prozatím poslední díl pokračuje v trendu udaném Znovuzrozením, hned na úvod je navíc jasné, že se v Odplatě pojede ve vskutku temném ladění – Deveraux se totiž probouzí z kómatu, do něhož upadl po vražedném – a úspěšném – útoku na svou rodinu. Tentokrát to bude ještě osobnější než minule…
I zde se vrátili Van Damme a Lundgren, ústřední dvojice však již předala pomyslné žezlo nové generaci sestávající se ze Scotta Adkinse (mj. Expendables 2) a Andrei Arlovskiho (šampion těžké váhy, objevil se i ve Znovuzrození). Hyams navíc celý film režíroval jako psychologické drama viděné z pohledu kameramana na LSD – jestli se Odplata něčemu blíží, pak je to kultovní Apokalypsa z roku 1979. Ne každému takový těžký styl vyhovuje, rozhodně jde však o zajímavější volbu než šamponová režie pokračování z konce 90. let.
Univerzální voják 4: Odplata (2012) Zdroj: Magnet Releasing
Univerzální voják začíná na Prima COOL v neděli ve 22.05.